اخبار روز اقتصادی ؛ خروج ارز از کشور برای جلوگیری از مبادله ارز دیجیتالی: میلیاردها دلار ضرر فیلترینگ تلگرام

نگام ، اقتصادی _ توتال: ادامه همکاری با ایران امکان‌پذیر نیست ، فعالان بازار منتظر شرایط جدید و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز اقتصادی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

خروج ارز از کشور برای جلوگیری از مبادله ارز دیجیتالی: میلیاردها دلار ضرر فیلترینگ تلگرام

حامد نعمتی، کارشناس فناوری اطلاعات، درباره فیلترینگ تلگرام می‌گوید: همان‌طور‌که می‌دانید در حکمی که برای فیلترینگ تلگرام صادر شده بود، این عبارت ذکر شده بود که این فیلترینگ باید به‌گونه‌ای انجام شود که با هیچ راه دیگری نتوان از تلگرام استفاده کرد. طبیعی است که این به معنی دستوری برای مقابله با فیلترشکن‌ها هم بود و اگر بخواهیم نگاهی به وضعیت فیلترشکن‌ها در ماه‌های اخیر بیندازیم، کاملا مشخص است که تلاش می‌شود از فعالیت آنها جلوگیری شود؛ اما اینکه از نظر فنی چنین کاری ممکن است یا نه، پاسخش این است که ممکن است، اما هزینه مادی و معنوی‌اش به اندازه‌ای بالاست که می‌توانیم آن را نشدنی حساب کنیم.

 

راهبرد ایران برای خرید طلای بیشتر

مصرف طلا که از سال ۲۰۱۴ سیر کاهشی پیدا کرده بود، از سال ۲۰۱۷ بار دیگر افزایشی شد. براساس گزارش بلومبرگ به نقل از شورای جهانی طلا، تقاضا برای طلا در ایران، سال ۲۰۱۳ به بالای ۱۲۷ تن رسید؛ رقمی که در دهه دوم قرن بیست و یک در این کشور بی‌سابقه بود. پس از این سال، تقاضا در مسیر کاهشی قرار گرفت، به ‌طوری ‌که در سال ۲۰۱۶ مصرف طلا تا عدد ۴۵ تن عقب‌نشینی کرد.

 

موانع غیرتحریمی توسعه روابط بانکی ایران با سایر کشورها/ وجود نقص در بخش ایزوهای بانکی

برخلاف ذهنیت مردم و برخی نخبگان کشور، بخش قابل توجهی از مشکلات برقراری روابط کارگزاری بانک‌های ایران با بانک‌های دنیا، ناشی از علل غیرتحریمی است. در طول دوره تحریم‌های سخت، روابط بانک‌های ایران با شرکای خود در سایر کشورها قطع شد، اما رخدادهای جهانی در حوزه بانکداری ازجمله اجرای استانداردهای بازل ۳، قوانین سختگیرانه تر در حوزه پولشویی و تأمین مالی تروریسم، لزوم شناسایی دقیقتر مشتریان و غیره، سبب شد بانک‌های ایران بیش از پیش از استانداردهای روز دنیا عقب باشد.

 

فعالان بازار منتظر شرایط جدید

بورس تهران بعد از مدت ها رکود و تداوم کاهش قیمت ها در این هفته شاهد رشد قیمت سهام بود؛ هر چند که معاملات سهام زیر سایه تردید و ریسک های موجود در بازار انجام می‌شد.خروج یک کشور از تفاهم برجام در مجموع نمی‌تواند خبر خوبی برای فعالان بازار سرمایه باشد اما خروج آمریکا از برجام باعث شد تکلیف سرمایه گذاران بورسی مشخص شود و آن‌ها بتوانند بهتر ریسک های بازار را پیش بینی کنند. از این دیدگاه می توان گفت کاهش ابهام در این مورد خاص توانست معاملات بازار سهام ایران را تا حدی از رکود خارج کند.

 

ارزش یورو کاهش یافت

ارزش ۳۹ ارز بین بانکی در حالی از سوی بانک مرکزی اعلام شد که ارزش ۱۸ ارز روند صعودی به خود گرفت که قیمت یورو با کاهش روبه‌رو شد.

توتال: ادامه همکاری با ایران امکان‌پذیر نیست

شرکت فرانسوی توتال برای همکاری با وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران مدت‌ها انتظار کشید تا سرانجام گروهی از نمایندگان مجلس و سپاه پاسداران با واگذاری توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به این شرکت موافقت کردند. حال اما می‌گوید: در صورت بازگشت تحریم‌ها نمی‌تواند به همکاری با ایران ادامه دهد.