اخبار روز ترکیه ؛ اعتراض ترکیه به حکم دادگاه آمریکا در مورد خاقان آتیلا

نگام ، ترکیه _ اردوغان: با یک جرم بشری بسیار بزرگ در فلسطین مواجه هستیم ، واکنش مجمع پارلمانی کشورهای ترک به کشتار فلسطینی ها توسط اسرائیل در غزه و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز ترکیه بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

اعتراض ترکیه به حکم دادگاه آمریکا در مورد خاقان آتیلا

بکر بوزداغ سخنگوی دولت ترکیه در توئیتر خود درباره دادگاه خاقان آتیلا در آمریکا تصریح کرد: دادگاه آمریکا قانون را زیرپا گذاشته و محاکمه عادلانه ای انجام نداده، بلکه تنها یک حکم از پیش تعیین شده را در تاریخ مقرر اعلام کرد.وی همچنین تاکید کرد:”هیچ کس نمی تواند ترکیه را با این توطئه به زانو درآورد و برای ما تعیین تکلیف کند. این دادگاه، نه حقوقی، بلکه سیاسی و در ادامه همکاری فتو، سیا و اف.بی.آی در آمریکاست. به عبارت دیگر، بخشی از اقدامات مزدور تحت حمایت آمریکا (فتح الله گولن) مانند کودتای نافرجام و غیره در ترکیه است”.

 

تعطیلات مجلس ملی کبیر ترکیه پیش از موعد آغاز شد

بیست و ششمین دوره قانونگذاری مجلس ملی کبیر ترکیه، رسما به پایان رسید.مجلس ملی کبیر ترکیه به دلیل انتخابات ریاست جمهوری و عمومی که  روز ۲۴ ژوئن انجام خواهد شد، پیش از موعد تعطیل شد.دیروز در مجمع عمومی مجلس ملی کبیر ترکیه، سخنرانی های وداع انجام یافت.حین سخنرانیهای مذکور، به موضع موفق مجلس در دوره اقدام به کودتا از سوی سازمان تروریستی فتح الله گولن به تاریخ ۱۵ جولای سال ۲۰۱۶، اشاره شد.

کالین: قدس مسئله مشترک حامیان حق و عدالت است

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه درباره نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی که فردا برای رسیدگی فوری به مسئله فلسطین در استانبول برگزار خواهد شد گفت: اسرائیل و فلسطین، مساله کشورهای مسلمان و همچنین تمام کسانی است که حقوق و عدالت را باور دارند. وی همچنین اظهار داشت:”شرکت کنندگان در نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی جهت آگاه‌سازی اذهان عمومی جهان از ظلم و ستمی که در فلسطین جریان دارد اقدام خواهند کرد.

 

اردوغان: با یک جرم بشری بسیار بزرگ در فلسطین مواجه هستیم

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در رابطه با اقدامات تروریستی اسرائیل گفت: در فلسطین با یک جرم بشری بسیار بزرگ مواجه هستیم.اردوغان اولین ضیافت افطاری ماه مبارک رمضان را با حضور خانواده های شهدا در مجتمع ریاست جمهوری برگزار کرد.رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد: با یک جرم بشری بسیار بزرگ بر علیه انسانهای مظلوم فلسطین مواجه هستیم. انسانهایی که تنها گناه شان دفاع از سرزمین هایی است که هزاران سال در آن زندگی کرده اند. روز دوشنبه در جریان حوادثی که در پی انتقال سفارتخانه آمریکا از تل آویو به قدس به وقوع پیوست، ۶۳ نفر به شهادت رسیده و بیش از سه هزار نفر نیز زخمی شدند.

واکنش مجمع پارلمانی کشورهای ترک به کشتار فلسطینی ها توسط اسرائیل در غزه

مجمع پارلمانی کشورهای ترک در پایان هجدهمین جلسه مجمع عمومی خود با انتشار بیانیه ای٬ کشتار فلسطینیان توسط اسرائیل در غزه و انتقال سفارت آمریکا به قدس را محکوم کرد.در این بیانیه که با اتفاق آرا به تصویب رسید تاکید شده است: « دولت مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی نه تنها آرزو و حق فلسطینیها بلکه یک نیاز تاریخ سیاسی جهان است.با این وجود، تبدیل شدن اشغال و حملات تروریستی به سیاست و سکوت سازمان های بین المللی و دولت ها به آن غیر قابل قبول است.

 

توزیع کمک های بشر دوستانه تیکا در ماه رمضان در بین ساکنان قدس

آژانس همکاری و هماهنگی ترکیه «تیکا» به منظور حمایت از کاسبکاران ساکن قدس و خانواده‌های نیازمند فلسطینی در ماه مبارک رمضان کمپین کمک‌های بشردوستانه آغاز کرد.به وسیله کمپین تیکا بین ۷۰۰ خانواده‌ نیازمند کارت‌های خرید به ارزش ۵۰۰ دلار توزیع و بدین ترتیب از کاسبکاران که دوره سختی را سپری می کنند، حمایت خواهد شد.خانواده‌هایی که از این کار‌ت‌ها برخوردار شده‌اند، می توانند از ۵۰ مغازه واقع در منطقه شهر قدیم قدس خرید کنند.