اخبار روز فرهنگ و هنر ؛ منتقد سرشناس: «همه می‌دانند» محکم‌ترین فیلمی‌ است که بعد از سال‌ها جشنواره کن را آغاز کرده است

نگام ، فرهنگ و هنر _ اظهار تاسف حاتمی‌کیا از ممنوع‌الخروجی جعفر پناهی/ گفت‌وگوی کارگردان «به وقت شام» با خبرگزاری فرانسه ، در مراسم تشییع پیکر قاسم افشار عنوان شد/ برای مردی که هیچ‌گاه شیفته شهرت نشد و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز فرهنگ و هنر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

منتقد سرشناس: «همه می‌دانند» محکم‌ترین فیلمی‌ است که بعد از سال‌ها جشنواره کن را آغاز کرده است

«همه می‌دانند» ساخته اصغر فرهادی پس از نمایش در افتتاحیه هفتادویکمین جشنواره فیلم کن و نمایش عمومی در فرانسه، واکنش‌های متعدد منتقدان مطرح سینمایی را در پی داشته و نمرات متفاوتی را دریافت کرده است.تازه‌ترین اثر فرهادی در اکران عمومی با استقبال خوبی از سوی فرانسوی‌ها همراه شده و تا به اینجا نمره متوسط روبه بالایی از منتقدان دریافت کرده است.

 

اظهار تاسف حاتمی‌کیا از ممنوع‌الخروجی جعفر پناهی/ گفت‌وگوی کارگردان «به وقت شام» با خبرگزاری فرانسه

ابراهیم حاتمی‌کیا در گفتگو با خبرگزاری فرانسه درباره فیلم «به وقت شام» صحبت کرده است و در بخشی از آن می‌گوید: «این فیلمی سیاسی نیست. این فیلم انسانی و بشردوستانه است. ما با داعش مواجهیم که پرچم اسلام را نشان می‌دهد اما انحرافی شیطانی است.»

 

در مراسم تشییع پیکر قاسم افشار عنوان شد /برای مردی که هیچ‌گاه شیفته شهرت نشد

مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد قاسم افشار (گوینده با سابقه خبر) صبح امروز (۲۷ اردیبهشت ماه) با حضور جمع زیادی از مردم و خانواده و همکارانش در مقابل منزل آن مرحوم برگزار شد.رحمان نظام اسلامی، فواد بابان، مرتضی حیدری، حسن سلطانی، مهناز شیرازی، حسین رنجبران (مدیر کل روابط عمومی صداوسیما) و … از جمله حاضرین در مراسم تشییع پیکر قاسم افشار بودند.

نگاهی به برنامه نمایشگاه‌های هنری در ماه رمضان / از ۱۸ عکس کیارستمی تا ۳۰ نقاشی رضا بابک

افرادی که این روزها (و در هفته میراث فرهنگی) برای بازدید از «لوور کوچک» به موزه ملی ایران می‌روند، می‌توانند تماشاگر ۱۸ عکس عباس کیارستمی از فضاهای خلق شده و بازدیدکنندگان موزه لوور، باشند. این عکس‌ها از این کارگردان و عکاس فقید در کنار دیگر آثار این موزه مطرح جهانی روی دیوارهای موزه ملی به نمایش گذاشته شده‌اند.این مجموعه عکس، نماهایی هستند که کیارستمی در بازدیدهای متعددش از موزه لوور فرانسه در سال‌های ١٩٩۶ تا ٢٠١٢ میلادی در تالارهای نقاشی و مجسمه‌های موزه لوور ثبت کرده است.

 

فیلم «بعضیها داغ‌اش را دوست دارند» به صورت تئاتر در برادوی نیویورک اجرا می‌شود

فیلم «بعضیها داغ‌اش را دوست دارند» در سال ۱۹۵۹ تولید شد و داستان دو موزیسین با بازی «تونی کرتیس» و «جک لمون» را روایت می کرد که مجبور می شوند برای پنهان شدن از گانگسترها، خود را به شکل رقصنده های زن آرایش کنند و وارد یک گروه تمام زن شوند.یکی از این زنان هنرنما، خانمی به نام «شوگر» به معنای شکر بود که نقش آن را مرلین مونرو بازی می کرد.مدیر شرکت فیلم «ام جی ام»، فیلم را یکی از جواهرات این شرکت می داند و می گوید تیمی که برای تولید نسخه موزیکال برادوی مهیا شده، بسیار با استعداد است.

‘شبی دور از وطن’: اجرای مجدد نمایشنامه ای درباره بازار صابر، شاعر تاجیک

یک روز پس از خاک سپاری جنازه بازار صابر، شاعر سرشناس تاجیک، نمایشنامه ای در باره او زیر عنوان “شبی دور از وطن” در تئاتر جوانان محمودجان واحدف در شهر دوشنبه، اجرا شد. این نمایشنامه هفت سال پیش، در زمان زندگی بازار صابر، از سوی ناظم ملکف، کارگردان شناخته تیاتر، بر پایه اشعار از شاعر تهیه شده بود.نمایشنامه “شبی دور از وطن” برنده جایزه جشنواره تیاتری “پرستو-۲۰۱۱” در پایتخت تاجیکستان است و در چندین جشنواره بین‌المللی تیاتری در افغانستان، مولداوی، قزاقستان، قرقیزستان و روسیه هم حضور یافته است.