اخبار روز حقوق بشر ؛ بیانیه؛ تغییر هم‌جنس‌گرایان از راه درمان‌های بی‌رحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز در ایران افزایش یافته

نگام ، حقوق بشر _ امیرحسین میراسماعیلی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد ، خشونت علیه معترضان در کازرون؛ شلیک مستقیم و خودداری مسئولان از شفاف‌سازی و ارائه آمار دقیق و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

بیانیه؛ تغییر هم‌جنس‌گرایان از راه درمان‌های بی‌رحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز در ایران افزایش یافته

شبکه لزبین‌ها و ترنس‌جندرهای ایرانی (شش‌رنگ) همزمان با فرا رسیدن ۱۷ ماه مه، روز جهانی مقابله با هم‌جنس‌گرا- و ترنس‌ستیزی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد “تغییر هم‌جنس‌گرایان از راه درمان‌های بی‌رحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز در ایران افزایش یافته است”

 

یک زندانی از اعدام رهایی یافت

مورخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، پسر جوان که در جریان نزاع دسته جمعی یک افغانستانی را به قتل رسانده بود پس از محاکمه به‌ اعدام محکوم شد، اما درحالی که یک قدم با چوبه دار فاصله داشت توانست با جلب رضایت خانواده مقتول از اعدام نجات یابد.این جوان از زندان به شعبه چهارم دادگاه کیفری انتقال یافت تا از جنبه عمومی جرم و اعمال ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی محاکمه شود.

 

امیرحسین میراسماعیلی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

امیرحسین میراسماعیلی، خبرنگار روزنامه جهان صنعت که در تاریخ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار و فردای آن روز بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود، دیروز پنج‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ پس از ۲۴ روز بازداشت با تودیع قرار وثیقه تا زمان پایان دادرسی از زندان اوین آزاد شد.امیرحسین میراسماعیلی، خبرنگار روزنامه جهان صنعت در پی انتشار توییتی که برخی آن را “توهین به مقدسات” دانسته بودند، به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار و سپس بازداشت شده بود.

 

خشونت علیه معترضان در کازرون؛ شلیک مستقیم و خودداری مسئولان از شفاف‌سازی و ارائه آمار دقیق

یک منبع مطلع به کمپین حقوق بشر در ایران گفت پس از حمله مسلحانه پلیس شهر کازرون به اعتراضات شب ۲۶ اردیبهشت و کشته و زخمی شدن تعدادی از معترضان، فضای شهر کازرون روز ۲۷ اردیبهشت نیز با حضور پرتعداد پلیس چهره‌ای امنیتی به خود گرفته و شناسایی و بازداشت معترضان در خانه‌هایشان همچنان ادامه دارد. در حالی که منابع محلی تعداد کشته شدگان تجمع شبانه ۲۷ اردیبهشت کازرون را سه نفر تخمین زده‌اند، خبرگزاری فارس از یک کشته و شش زخمی خبر داده است.

 

مرتضی آریانژاد، فعال محیط زیست با تودیع وثیقه آزاد شد

مرتضی آریا نژاد عکاس و فعال محیط زیست هرمزگانی در بهمن ماه ۱۳۹۶ همراه با تعداد دیگری از فعالان محیط زیست بازداشت و پس از آن به زندان اوین منتقل شده بود.این فعال محیط زیست و عکاس  پس از حدود ۴ ماه بازداشت سرانجام در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ با تودیع قرار وثیقه تا زمان پایان دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

 

محرومیت بهاییان از فعالیت اقتصادی؛ پس از یک دهه پیگیری، پیام ولی به اقدامات حقوقی خود ادامه می دهد / اسناد

محل کسب یک شهروند بهایی به نام “پیام ولی” بیش از ده سال است که توسط ارگان‌های دولتی پلمب شده است. پیگیری‌های آقای ولی در دادگاه‌های تجدیدنظر، دیوان عالی، دیوان عدالت اداری و سایر ارگان‌های دولتی طی ۱۰ سال گذشته به نتیجه نرسیده و محل کسب این شهروند نظرآبادی کماکان در پلمب به سر می‌برد. در آخرین مرحله درخواست آقای ولی جهت اِعمال ماده ۷۹ دیوان عدالت اداری توسط ریاست کل دیوان عدالت اداری رد شد و با توجه به ارسال رونوشت این نامه به کمیسیون حقوق بشر اسلامی، مجددا جهت بررسی از حوزه بایگانی راکد به حوزه ریاست این دیوان ارسال شده است.