اخبار روز علم و تکنولوژی ؛ آیفون‌های جدید با شارژر قدرتمند عرضه می‌شوند

نگام ، علم و تکنولوژی _ سیاراتی که احتمال زندگی موجودات فضایی در آن ها وجود دارد ، مقابله دانشمندان با جاودانه‌شدن سرطان و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز علم و تکنولوژی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

آیفون‌های جدید با شارژر قدرتمند عرضه می‌شوند

اپل تصمیم دارد در ماه سپتامبر چند مدل اپل جدید رونمایی کند. طبق گزارش Charger Lab این موبایل ها احتمالا مجهز به شارژرهای قدرتمندتر و سریع تر باشند. در همین راستا تصاویر جدید نشان دهنده شارژر USB-C با قدرت ۱۸ وات است.چنین شارژری با استفاده از کابل USB-Cبه آیفون متصل می شود و قادر است ۱۸ وات برق را به دستگاه منتقل کند. چنین شارژری بسیار سریعتر از نمونه های ۵،۱۰ و ۱۲ واتی دستگاه را شارژ می کند.

 

ایسوس لپ تاپ قدرتمند ZenBook Pro 15 را معرفی کرد

ایسوس لپ‌تاپ قدرتمند ZenBook Pro 15 را بدون هیچ گونه سر و صدایی معرفی کرد. پردازنده‌ی حداقل ۴ هسته‌/۸تردی i7-8300H، کارت گرافیک Nvidia GTX 1050 4GB و وضوح تصویر Full HD پایین‌ترین پیکربندی این محصول را تشکیل می‌دهد.

 

سرنوشت شوم زمین بدون حشرات

حشرات برای اکوسیستم حیاتی هستند، اما این موجودات تقریبا نیمی از زیستگاه خود را تحت شرایط آب و هوای پیش‌بینی شده از دست خواهند داد. دانشمندان هشدار می‌دهند حشرات برای اکثر سیستم‌های اکولوژیکی حیاتی هستند و یک فروپاشی وسیع باعث ایجاد اختلال در حیات روی زمین می‌شود.

 

نصب اولین کتابخانه ویکی پدیا در کره ماه

بنیاد Arch قصد دارد آرشیوی از دیتای ویکی‌پدیا را در کره ماه به‌صورت کتابخانه‌ای دیجیتال نگهداری کند.این بنیاد غیرانتفاعی قصد دارد آرشیو کاملی از ویکی‌پدیا به زبان انگلیسی را روی ورق‌های کوچک فلزی (نازک‌تر از تار مو) ساخته‌شده از نیکل در چند سال آینده ساخته و به ماه بفرستد.بدین ترتیب، میلیون‌ها صفحه ویکی‌پدیا روی فلزهایی به ابعاد یک سی دی جای گرفته و ذخیره می‌شوند.بنیاد Arch در سال ۲۰۱۵ با هدف نگهداری از فرهنگ انسان در مکان‌های مختلف تأسیس شد و قرار شد تا آنچه میراث انسان است را درجاهایی غیر از کره زمین و در منظومه شمسی نگه دارد.

 

سیاراتی که احتمال زندگی موجودات فضایی در آن ها وجود دارد

سال هاست که کاوشگران فضایی، داستان های علمی تخیلی و سینمای ساینس فیکشن همگی درباره ی وجود بیگانگان در قمرهای دیگر گمانه زنی می کنند. آیا به راستی این بیگانگان وجود دارند و در سیاره سیاره های دیگری زندگی می کنند؟ در فهرست زیر مکان هایی که احتمال زندگی موجودات فضایی در آن ها وجود دارد را با هم بررسی می کنیم.

 

مقابله دانشمندان با جاودانه‌شدن سرطان

پیری و سرطان در سطح سلولی، دو روی یک سکه هستند. سرعت مکانیزمی که طول عمر سلول را محدود می‌کند، می‌تواند کاهش یابد؛ اما این کار می‌تواند آنها را سرطانی کند، زیرا بدون کنترل می‌شوند.در حال حاضر، دانشمندان در موسسه فناوری لوزان سوییس (EPFL) روشی را برای دستکاری این مکانیزم پیدا کرده‌اند که به طور مؤثری جاودانگی سرطان را از بین می‌برد و این امکان را فراهم می‌کند که به آرامی و به شکل طبیعی بمیرد.