اخبار روز ترکیه ؛ بیانیه پایانی نشست سران سازمان همکاری اسلامی در مورد فلسطین

نگام ، ترکیه _ مصطفی صندل و پاریس هیلتون در یک صحنه ، اردوغان خواستار اعتراض یهودیان اسرائیل به کودک کشی این کشور شد و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز ترکیه بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

بیانیه پایانی نشست سران سازمان همکاری اسلامی در مورد فلسطین

در این بیانیه، اسرائیل به عنوان «نیروی اشغالگر» مقصر اصلی جان باختن بیش از ۶۰ تن و زخمی شدن بیش از ۲۷۰۰ تن از غیرنظامیان فلسطینی در خلال رخدادهای روز ۱۴ مه اعلام و تصریح شده است: این اقدامات وحشیانه توسط نیروهای اشغالگر اسرائیل و با حمایت آمریکا که در شورای امنیت مانع حسابرسی از این کشور می شود، انجام گرفته است. این جرایم پشت انتقال غیرقانونی سفارتخانه آمریکا به قدس صورت گرفته و به دولت اسرائیل شجاعت اقدام علیه مردم بی گناه را داده است.

 

مصطفی صندل و پاریس هیلتون در یک صحنه

پاریس هیلتون که در شوی مد لباسی که در آنتالیا برگزار خواهد شد، به عنوان مدل اصلی، ظاهر خواهد شد، با ترانه هایی که مصطفی صندل به صدا در می آورد، در صحنه قدم خواهد زد.روزهای مد لباس Dosso Dossi Fashion show در تاریخ ۷ الی ۱۲ ژوئن در آنتالیا برگزار خواهد شد.روز ۱۰ ژوئن، پاریس هیلتون به عنوان مدل اصلی به روی صحنه خواهد رفت.در این شوی لباس، بسیاری از مدلهای مشهور ترکیه نیز شرکت خواهند داشت و با ترانه های مصطفی صندل به روی صحنه خواهند رفت.

گفت‌وگوی تلفنی اردوغان و گوترش درخصوص قدس

اردوغان در این گفت‌وگو با اشاره به انتقال غیرقانونی سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس این اقدام خلاف قطعنامه های سازمان ملل آمریکا را باعث به خطر انداختن صلح بین المللی دانسته و گفته است: این توحش اسرائیل باید با واکنش شدیدتر جامعه جهانی مواجه شود.در گفت‌وگوی تلفنی رئیس جمهور ترکیه و دبیرکل سازمان ملل تصویب تشکیل کمیسیون مستقل حقیقت یاب در خصوص وقایع اخیر غزه در کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل تحولی مثبت ارزیابی شده است.اردوغان همچنین درخصوص اجلاس فوق العاده امروز سران سازمان همکاری اسلامی در استانبول که با دعوت ترکیه برگزار شد اطلاعاتی را در اختیار دبیرکل سازمان ملل قرار داد.

 

اگر نتوانیم از قبله نخست خود حفاظت کنیم نمی توانیم به آینده قبله کنونی خود مطمئن باشیم

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنرانی در همایش بزرگ حمایت از قدس که با شعار “لعنت بر ظلم٬ حمایت از قدس” با حضور رهبران کشورهای خارجی در استانبول برگزار شد، با تاکید بر اینکه جایگاه چناق قلعه و قدس از نظر ترکیه یکی است، گفت: “قدس تنها یک شهر نیست٬ یک سمبل، آزمون و قبله است. اگر نتوانیم از قبله نخست خود حفاظت کنیم نمی توانیم به آینده قبله کنونی خود مطمئن باشیم”.

 

اردوغان خواستار اعتراض یهودیان اسرائیل به کودک کشی این کشور شد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نشست خبری مشترک با یوسف بن احمد العثیمین، دبیر کل سازمان همکاری اسلامی و رامی حمدالله، نخست وزیر فلسطین پس از پایان نشست فوق‌العاده این سازمان در استانبول سخنرانی کرد.اردوغان خطاب به یهودیان اسرائیل گفت: شما صهیونیست نیستید، شما را از آن ها جدا می کنم. اگر اکنون به قاتل کودک و نوزادان مخالفت نکنید، کی اعتراض خواهید کرد؟

 

رئیس جمهور ونزوئلا، طرفدار سریال مشهور ترک

شهرت سریال “دیریلیش ارطغرل” که در کانال سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه، رکورد ریتینگها را میشکند، از قاره ها نیز فراتر رفته است.در میان طرفداران این سریال، افراد بسیار مهم نیز جای دارند.مادورو رئیس جمهور ونزوئلا، در سایتهای اجتماعی عکسهایی از خود با زیرنویس پرچم طایفه کایی، انگشتر و کلاه منتشر نمود که این عکسها رکورد شکست.این سریال که تاسیس امپراتوری عثمانی که به مدت ۶ قرن بر دنیا حکمرانی کرده است را به تصویر میکشد، در همه کشورهایی که پخش میگردد، بسیار مورد توجه واقع میشود.