اخبار روز اقتصادی ؛ انفجار قیمت‌ها: محاسبه قیمت کالا‌های اساسی با دلار ۸ هزار تومانی

نگام ، اقتصادی _ پیامدهای اشتباه این روزهای برخی از مشاوران املاک در بازار+جدول قیمت‌ها ، رصد لحظه‌ای بازار ارز توسط بانک مرکزی/ارز حاصل از صادرات شفاف شد و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز اقتصادی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

انفجار قیمت‌ها: محاسبه قیمت کالا‌های اساسی با دلار ۸ هزار تومانی

با افزایش ناگهانی قیمت دلار در نیمه دوم سال گذشته، پیش بینی ها حکایت از افزایش قیمت در کالاهای اساسی به ویژه در حوزه پوشاک، خوراک و نیز کالاهای وارداتی حکایت می کرد. مسئولان برای جلوگیری از تبعات این افزایش قیمت وارد ماجرا شدند. دبیر ستاد تنظیم بازار بلافاصله از ممنوعیت هر گونه افزایش قیمت کالاها و خدمات تا پایان فروردین ۹۷ خبر داد.

 

پیامدهای اشتباه این روزهای برخی از مشاوران املاک در بازار+جدول قیمت‌ها

مشاوران املاک برخی مناطق شهر تهران از افزایش قیمت پیشنهادی فایل‌های فروش از سوی مالکان خبر می‌دهند. این در حالی است که به گفته مشاوران املاک طرف تقاضا به‌دلیل قدرت خرید محدود توانایی حضور در بازار با این قیمت‌ها را ندارند و همین موضوع ممکن است منجر به عقب‌نشینی درصدی از متقاضیان از بازار خرید و فروش مسکن شود.

 

واردات خودرو از فهرست تخصیص دلار ۴۲۰۰تومانی خارج شد/ فقط ۲شرکت ارز گرفتند

شنیده ها حاکی از آن است که هم اکنون سه شرکت واردکننده موفق به دریافت ارز با قیمت ۴۲۰۰ تومانی شده اند و یک شرکت که در کنار واردات اقدام به تولید می کند نیز موفق به دریافت ۴ پارت از این ارزها شده است.  در همین حال، مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با تاکید بر این که دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی از سوی دو شرکت را تایید می کنیم، اظهار کرد: البته با توجه به فعل و انفعالات انجام شده و هزینه هایی تحمیل شده، تقریبا نرخ واقعی برای واردکنندگان خودرو ۴۸۵۰ تومان تمام شد.

 

وزیر راه و شهرسازی؛ نظام‌مهندسی به توزیع‌کننده کوپن شغلی تبدیل شده است

عباس آخوندی در هشتمین مجمع کانون مهندسان فارغ‌التحصیل دانشکده فنی دانشگاه تهران به طرح موضوع «بازمهندسی مهندسی در ایران» پرداخت و افزود: هرگز از آب های خرد نهنگی بر نمی خیزد. بحث این است که چرا آب های مهندسی در ایران انقدر خرد است؟ در این جمع و این دانشکده که مهد مهندسی مدرن در ایران است، می توان این مسائل را مطرح کرد و انتظار مشارکت از جامعه مهندسی ایران داشت.

 

رصد لحظه‌ای بازار ارز توسط بانک مرکزی/ارز حاصل از صادرات شفاف شد

با راه‌اندازی سامانه نیما،تمامی فعالیت‌های ارزی کشور قابل مشاهده خواهد بود و بانک‌مرکزی از کلیه مصارف ارزی به صورت لحظه‌ای خبردار می‌شود.۲۸ بهمن‌ماه سال گذشته بود که «سامانه نیما» با هدف تسهیل تامین ارز و ایجاد فضای امن برای خریداران و فروشندگان ارز فعالیت آزمایشی خود را آغاز کرد و فعالیت رسمی آن نیز از سوم اردیبشهت‌ماه سالجاری آغاز شد.

اروپا انتقال مستقیم پول نفت به بانک مرکزی ایران را پیشنهاد می‌دهد

در ادامه تلاش‌های کشورهای اروپایی برای حفظ برجام، یک مقام ارشد کمیسیون اروپا گفته است که اتحادیه اروپا برای دور زدن تحریم‌های آمریکا پیشنهاد انتقال مستقیم پول به بانک مرکزی ایران را مطرح کرده اما جزئیات این پیشنهاد باید مشخص شود.