اخبار روز بین الملل ؛ تهدید صالحی به احتمال از سرگیری غنی‌سازی ۲۰ درصدی در صورت شکست برجام

نگام ، بین الملل _ بولتون و نتانیاهو چگونه در حال تکرار سناریوی ۱۵ سال قبل خود درمورد «عراق»، برای «ایران» هستند؟ / مشکل آمریکا «فراموشی» تاریخ است نه کره شمالی و داعش ،  نماینده پوتین: ایران و حزب‌الله هم باید سوریه را ترک کنند و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز بین الملل بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

تهدید صالحی به احتمال از سرگیری غنی‌سازی ۲۰ درصدی در صورت شکست برجام

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه ۲۹ اردیبهشت پس از دیدار با کمیسر انرژی اتحادیه اروپا هشدار داد در صورتی که برجام شکست بخورد ایران گزینه‌های مختلف و از جمله از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصدی را پیش رو دارد.برپایه برجام ایران متعهد شده است که اورانیوم را تنها تا ۳.۶ درصد غنی‌ کند.

 

مقتدی صدر و العبادی دیدار کردند / صدر: این دیدار «پیامی اطمینان بخش» درباره تشکیل دولت آینده بود

منابع عراقی نزدیک به نخست وزیر این کشور اعلام کردند، حیدر العبادی در بغداد با مقتدی صدر دیدار کرده است. حیدر العبادی در این دیدار بر لزوم تسریع تشکیل دولت و جمع کردن همه‌گروه‌ها تاکید و مقتدی صدر دیدارش با العبادی را “پیامی اطمینان بخش” درباره تشکیل دولت آینده و توجه به منافع ملت عراق توصیف کرده است.

 

نیویورک تایمز: شاهزادگان عربستان و امارات برای پیروزی ترامپ پیشنهاد کمک کرده‌ بودند

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در گزارش تحقیقی از جلسه میان نماینده شاهزادگان عربستان و امارات با دونالد ترامپ جونیور، پسر ارشد رئیس‌جمهوری آمریکا در تابستان سال ۲۰۱۶ خبر داده است. در این جلسه پیشنهاد کمک برای پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات را طرح شده است.

 

همراهی سناتور روبیو با وزیر خارجه آمریکا در حمایت از معترضان ایرانی

مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه ایالت فلوریدا در سنای آمریکا جمعه شب در توئیتی نوشت مردم ایران همچنان زندگی شان را برای اعتراض به فساد و سرکوبگری رژیم ایران به خطر می‌اندازند.وی افزود: من با وزیر خارجه آمریکا در حمایت از مردم ایران همراه می شوم و امیدوارم رسانه های بین المللی به این اعتراضات مهم در کازرون و دیگر جاها توجهی که شایسته است، نشان دهند.

 

تحلیل نشریه «آتلانتیک» از شباهت تصمیمات آمریکا در «خروج از برجام» و «حمله به عراق»؛ بولتون و نتانیاهو چگونه در حال تکرار سناریوی ۱۵ سال قبل خود درمورد «عراق»، برای «ایران» هستند؟ / مشکل آمریکا «فراموشی» تاریخ است نه کره شمالی و داعش

نشریه آتلانتیک در تحلیلی به قلم پیتر بینارت نوشت: اخیرا بنیامین نتانیاهو در قالب نمایش تصویری درصدد این بود که با افشای اطلاعات محرمانه ‏در مورد برنامه هسته ای به جهانیان ثابت کند که ایران در این مورد دروغ گفته است. این رویداد مشابه ‏اتفاقات سال ۲۰۰۳ بود زمانی که کالین پاول وزیر امور خارجه آمریکا در اظهاراتی بیان کرد که عراق در ‏مورد برنامه هسته ای، شیمیایی و بیولوژیک خود جهان را فریب داده است.

 

نماینده پوتین: ایران و حزب‌الله هم باید سوریه را ترک کنند

ولادیمیر پوتین روز پنج‌شنبه در سوچی و در دیدار با بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، گفته بود که در مرحله استقرار صلح در سوریه، نظامیان خارجی باید این کشور را ترک کنند.الکساندر لاورنتیف، نماینده ویژه ولادیمیر پوتین در امور سوریه، روز جمعه ۲۸ اردیبهشت در پاسخ به خبرنگاران گفت منظور آقای پوتین «شامل تمامی واحدهای نظامی خارجی در سوریه، از جمله آمریکا، ترکیه، حزب‌الله (لبنان) و البته ایران است».