اخبار روز علم و تکنولوژی ؛ خودروی جدید تسلا با توانایی بکسل کردن هواپیما!

نگام ، علم و تکنولوژی _ خودروی جدید تسلا با توانایی بکسل کردن هواپیما!  ، معاون وزیر علوم در واکنش به تصمیم ترامپ برای خروج از برجام خبرداد/آمادگی دانشگاه‌های کشور برای پذیرش دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در آمریکا و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز علم و تکنولوژی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

خودروی جدید تسلا با توانایی بکسل کردن هواپیما!

حداقل تا به امروز هیچ هواپیمای مسافربری با یک خودروی الکتریکی بکسل نشده بود، ولی در باند فرودگاه دور افتاده ای در ملبورن خودروی تسلا مدل X P100D با بیشترین قدرت کششی که تا به حال یک خودروی الکتریکی داشته به مصاف جدیدترین ستاره هواپیمایی کانتاس (Qantas)، یک بوئینگ دریم لاینر ۷۸۷-۹ آمده است و در کمال شگفتی آن را بکسل کرده است.

 

پژوهشگران آلمانی مطرح کردند؛ارتباط میزان هوش با اتصال کارآمد میان نورون‌های مغز

پژوهش جدیدی نشان می‌دهد شاید ارتباط میان نورون‌های موجود در لایه بیرونی مغز در افرادی که آی‌کیو(IQ) بالاتری دارند، کمتر باشد.با وجود اینکه پژوهش‌های پیشین ادعا کرده‌اند افرادی که مغزهای بزرگتری دارند، حتما باهوش‌تر هستند، بررسی دقیق‌تر ریزساختار مغز نشان می‌دهد باهوش بودن، تنها به سلول‌های مغزی بیشتر مربوط نیست بلکه با اتصال کارآمدتر آنها در ارتباط است.

 

از اپراتورها با ذکر مکان شکایت کنید

اختلالات صوت و دیتا در برهه‌ای از زمان برای مشترکان و کاربران اپراتورهای مختلف زیاد پیش می‌آمد. از طرفی اشاره به جزئیات این اختلالات از جمله مکان جغرافیایی برای حل مشکل از طرف اپراتورها و مراجع پاسخگو از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین دلیل «سامانه ثبت شکایات مبتنی بر مکان‌نمای جغرافیائی» با هدف تقویت نظارت بر ارائه خدمات در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعاتاطلاع از کمیت و کیفیت فعالیت خدمات‌دهندگان و ارتقای این سیستم با رویکرد توسعه نظارت مردم راه‌اندازی شده است.

 

معاون وزیر علوم در واکنش به تصمیم ترامپ برای خروج از برجام خبرداد/آمادگی دانشگاه‌های کشور برای پذیرش دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در آمریکا

معاون وزیر علوم از آمادگی دانشگاه‌های داخلی برای پذیرش دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در آمریکا خبر داد و گفت: اگرچه تحریم‌ها و تصمیمات اخیر رییس جمهور آمریکا تاثیری بر وضعیت تحصیل دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور ندارد، اما با توجه به مشکلات تامین ارز، دانشگاه‌های داخل کشور آماده پذیرش این دانشجویان هستند.

 

ناسا تصویری از ۲۰۰ هزار ستاره منتشر کرد

نخستین تصویر آزمایشی ماهواره جدید سیاره یاب ناسا منتشر شد. این ماهواره که قرار است سیاره ای شبیه زمین در خارج از منظومه شمسی بیابد، تصویری بیش از ۲۰۰ هزار ستاره را ثبت کرده است. ماه  گذشته ناسا ماهواره TESS را به فضا فرستاد. این ماهواره قرار است هزاران سیاره را برای یافتن سیاره ای خارج ازمنظومه شمسی و شبیه زمین بررسی کند.

تبدیل روغن پسماند آشپزخانه به سوخت غیرفسیلی با سنتز یک نانوکاتالیست

دکتر مهتاب پیروزمند از اعضای هیات علمی دانشگاه تبریز، روغن‌های حاصل از پخت ‌ و پز را یکی از منابع ارزان تولید سوخت زیستی دانست و گفت: انتخاب منابع اولیه ارزان و مناسب می‌تواند گامی مؤثر در فرایند جایگزینی سوخت‌های فسیلی با سوخت‌های زیستی به‌شمار رود.وی کاهش اثرات منفی این روغن‌ها بر محیط‌ زیست را از دیگر مزایای جایگزین کردن این منابع در سوخت‌های فسیلی عنوان کرد و ادامه داد: بر این اساس با انجام مطالعاتی در دانشگاه تبریز تلاش کردیم تا با سنتز یک کاتالیست نانوساختار، امکان تبدیل روغن مستعمل حاصل از پخت‌وپز را به یک سوخت زیستی به‌صرفه و ارزان‌قیمت فراهم آوریم.»