بحران بی هویت ها در ایران/ بیشترین بی هویت ها در استان خراسان رضوی ساکن هستند

نگام ، اجتماعی _ رضا شیران خراسانی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از اینکه بررسی طرح اصلاح موادی از قانون تابعیت در مجلس متوقف مانده است،اعلام کرد: در این طرح به دنبال انتقال تابعیت از طرف مادر به فرزند هستیم؛ زیرا فرزندانی که دارای مادر ایرانی بوده تابعیت ایرانی دارند یعنی در واقع در تابعیت دو اصل مهم مانند خون و خاک مورد توجه قرار می گیرد که به آن تابعیت ذاتی یا اصلی گفته می شود اما تابعیت اکتسابی به معنای این است که افراد از کشور ثالثی تقاضای تابعیت آن کشور را از طریق مسیرهای قانونی کنند.

 

سارا آکالین _ رضا شیران خراسانی تصریح کرد: عزمی در مجلس برای تعیین تکلیف طرح اصلاح موادی از قانون تابعیت وجود ندارد، در شهریورماه ۹۵ یک فوریت این طرح تصویب شد و باید بعد از گذشت ۴۵ روز در صحن علنی بررسی می شد اما متاسفانه بیش از یک سال است که در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس متوقف مانده است.

این نماینده مجلس در ادامه با انتقاد از اینکه به دنبال بی توجهی به تعیین تکلیف تابعیت با جمعیت انبوهی از فرزندان حاصل از مادر ایرانی و پدر خارجی مواجه هستیم، گفت: متاسفانه تعیین تکلیف تابعیت این افراد دستخوش برخی از سلایق و نگاه ها است که در حوزه انسانی تعریف نمی شود.
او افزود: آمار دقیقی از بی شناسنامه ها وجود ندارد، گفت: برآورد می شود حدود یک میلیون بی شناسنامه در کشور وجود داشته باشد البته تعداد این افراد با ازدواج و زاد و ولد در حال افزایش است.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با یادآوری اینکه کودکان بی هویت معضل بزرگ مرزی استان های مرزی کشور محسوب می شود، تصریح کرد: بیشترین بی هویت ها در استان خراسان رضوی ساکن و اغلب کودکان بی هویت تبعه افغانستان و نتیجه ازدواج غیررسمی و غیرقانونی زنان ایرانی با پدران خارجی هستند.
این در حالی است که پیش از این، حبیب اله دهمرده، دیگر نماینده مجلس تولد کودکان بی هویت را بحران و خطری جدی خواند و گفت درصد قابل توجهی در استان سیستان و بلوچستان از داشتن شناسنامه و اسناد هویتی محروم هستند این معضل از مشکلات حاد استان های مرزی مانند سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و جنوبی است.
او به خبرگزاری «خانه ملت» گفت: بیشترین مراجعات مردمی به دفتر نماینده های استان سیستان و بلوچستان را افراد فاقد شناسنامه تشکیل می دهد، البته درصد قابل توجهی از بی شناسنامه ها در استان سیستان و بلوچستان را فرزندان حاصل از مادر ایرانی و پدر خارجی تشکیل می دهد.
به گفته دهمرده، افراد فاقد شناسنامه در استان سیستان و بلوچستان تلفیقی از هموطنان ایرانی و اتباع خارجی هستند و از سویی از آنجایی که برخی از ازدواج های اتباع بیگانه با زنان ایرانی شکل قانونی به خود نگرفته و در جایی ثبت نشده بنابراین فرزندان آنها از اسناد سجلی و شناسنامه بی بهره و با مشکلات زیادی مواجه هستند.
به موازات این اظهارات، سلمان خدادادی، عضو
کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در خبری اعلام کرد ۳۵ هزار کودک بی هویت در استان تهران وجود دارد.
همچنین طیبه سیاوشی، نماینده مردم تهران در مجلس گفت که یک میلیون و ۵۰۰ هزار کودک بدون هویت در ایران زندگی می‌کنند، این آمار روزانه افزایش پیدا می‌کند بدون آنکه راه‌حل اساسی برای آن اندیشیده شود.