مهم ترین اخبار و موضع گیری های سیاسی؛ جزییات اعتراض های اخیر شاهرود , بازگشت حسین فریدون به انظار عمومی

نگام ، سیاسی _ جزئیات اعتراض های اخیر مردم شاهرود ، بازگشت حسین فریدون به انظار عمومی ، نامه جمعی از فعالان سیاسی و مدنی در اعتراض به تداوم بازداشت محمد رضا جلایی پور از مهم ترین اخبار سیاسی روز بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید:

 

نماینده سمنان:جزئیات اعتراض‌های اخیر مردم شاهرود

نماینده مردم سمنان گفت: برای اینکه تنش‌ها را پایان دهیم با رایزن‌ های انجام شده قرار را بر این گذاشتیم که راه و شهرسازی در مرکز استان باشد و راهداری و حمل ونقل جاده‌ای دو بخش باشد که راهداری آن در شاهرود و حمل و نقل جاده آن در سمنان واقع باشد، اما هردو تحت عنوان یک اداره کل باشند.

 

درخواست ۶ عضو دولت و شورای عالی فضای مجازی برای رفع فیلتر یوتیوب و توئیتر

شش نفر از اعضای کابینه که عضو شورای عالی فضای مجازی و کارگروه تعیین مصادیق جرایم رایانه ای هستند، در نامه ای خواستار رفع فیلتر توئیتر و یوتیوب و برخی شبکه های اجتماعی دیگر شده اند.گفته می شود، صالحی وزیر ارشاد؛ بطحایی وزیر اموزش و پرورش؛ علوی وزیر اطلاعات و آذری جهرمی وزیر ارتباطات از امضا کنندگان این نامه هستند.

 

میرلوحی :روحانی موافق خروج حجتی بود، رهبری مخالف/ دو ملک میلیاردی از املاک نجومی پس گرفته شد

یک سال از حضور اصلاح‌طلبان در شورای شهر تهران گذشت و دو شهردار و یک سرپرست در ساختمان بهشت بر صندلی اول تکیه زدند و با گذشت این مدت احتمالا الان بشود عملکرد شورا را دقیق‌تر بررسی کرد و نظر اعضا را درباره کارکرد شورا جویا شد. محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران موضوع عملکرد اصلاح‌طلبان را به انتخابات و اعتراض‌های مردمی گره می‌زند.

 

باران‌های اخیر ارتباطی به باروری ابرها توسط هوافضای سپاه ندارند

گلکار با بیان اینکه به هیچ عنوان باران های اخیر ارتباطی با باروری ابرها ندارد، گفت: از فروردین ماه شرایط ابرها به گونه‌ای بود که نمی‌توانستیم عملیات باروری ابرها داشته باشیم چرا که خطراتی را به دنبال داشت. لذا در این مدت هیچ عملیاتی صورت نگرفته است.

 

نامه نماینده تهران به رئیس‌جمهور؛وقت آن است که میزان تحقق وعده‌های انتخاباتی در زمینه به کارگیری اندیشه جوانان شفاف بیان شود

رییس فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رییس جمهور خواستار ارایه گزارش عملکردی از سوی ارگان های مختلف دولت در استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل‌های جوانان در سطوح مختلف مدیریتی شد.

 

صادق زیباکلام از دانشگاه تهران هم بازنشسته شد/ زیباکلام: اجباری بازنشستم کردند

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران در نامه ای به رییس این دانشگاه نسبت به بازنشستگی اجباری خود اعتراض کرد.

متن نامه سرگشاده صادق زیباکلام به رئیس دانشگاه تهران به شرح زیر است:

 

فریادهای یک نماینده دلواپس بر سر دولت؛ روحانی از مردم عذرخواهی کند

این نماینده اصولگرای مجلس نطقش را اینگونه آغاز کرد: آقای روحانی مسئولیت اجرا بر عهده شماست؛ یادتان هست در خرداد ۹۲ به جوانان گفتید من می دانم از بیکاری رنج می برید و گفتید کشور را از بیکاری و گرانی نجات می دهم؟ گفتید به خاطر بیکاری از هر ۵ ازدواج دو مورد به طلاق می رسد. گفتید نرخ دلار باید به ۷۰۰ تومان برسد و …

 

کرباسچی: از انتخاب روحانی پشیمان نیستیم اما دولت را تقدیس نمی کنیم / اگر پشتکار دولت احمدی نژاد در دولت روحانی بود، بسیاری از مشکلات رنگ دیگری داشت / این دوره دیگر تکرار نمی شود؛ خدا نکند وسیله ناامیدی مردم شویم

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران خاطرنشان کرد: ما از انتخاب دکتر روحانی پشیمان نیستیم، البته این دولت را تقدیس هم نمی کنیم اما به عنوان نمونه این واقعیت در حوزه بین المللی وجود دارد که در تاریخ این کشور و دنیا نظیر نداشت که یک کشور جهان سوم و در حال توسعه با یک برخورد دیپلماتیک بتواند صف مجموعه ای از ابرقدرت ها را از هم جدا کند.

هشدار آقای معاون به شهردار جدید تهران: تغییر مدیران ارشد شهرداری، «سهم‌خواهی درون‌خانوادگی» و به زیان همه اصلاح طلبان است

شجاع پوریان در روزنامه ی خود به نام «همدلی» چنین نوشته که «نکته ای که ممکن است محل چالش و آسیب در اردوگاه اصلاح‌طلبان شود، این است که با انتخاب شهردار جدید، موج تازه‌ای از رایزنی‌ها برای اعمال تغییرات در بدنه مدیران شهرداری راه خواهد افتاد» وی تغییرات احتمالی در شهرداری را «سهم‌خواهی درون‌خانوادگی» دانسته که «زیان آن متوجه همه اصلاح‌طلبان خواهد شد!» و ادامه داده است: ناگفته پیداست که شهروندان تهرانی، صرفنظر از این‌که چه کسانی بر مسند امور هستند، در پایان چهارسال به عملکرد اصلاح طلبان نمره می‌دهند و اگر این فرصت اندک نیز صرف سهم‌خواهی و چالش‌های درون‌خانوادگی شود، زیان آن متوجه همه اصلاح‌طلبان خواهد شد.

 

شهردار جدید تهران سوگند یاد کرد / افشانی: منافع مردم را به منافع خود وحزب خود ترجیح می‌دهم / با رسانه‌ای کردن هر نوع تخلف قبل از اثباتش مخالفم / دنبال تغییر مدیران نیستم؛ با کسب شناخت، در طول زمان تغییر ایجاد می‌کنم

محمدعلی افشانی در شصت و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران و پیش از ادای سوگند، گفت: باید از همه اعضای شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش قدردانی کنم که در اقدامی دموکراتیک و بسیار کارشناسانه دومین شهردار خود را انتخاب کردند. در این میان باید از رئیس شورای اسلامی شهر تهران تشکر ویژه‌ای کنم که در تمام طول این فرآیند این مهم را به خوبی مدیریت کردند تا تصمیم نهایی اتخاذ شود.

 

اسماعیل گرامی‌مقدم :کنگره حزب اعتمادملی برای تصویب اساسنامه حزب و تطبیق با قانون جدید احزاب برگزار می‌شود

اسماعیل گرامی‌مقدم، سخنگوی حزب اعتمادملی درباره کنگره حزب اعتمادملی گفت: تصمیم بر این شد که در جلسه کنگره دو بخش داشته باشیم، بخش اول مربوط به تشریفات و مهمانان ویژه و پس از آن مرحله دوم کنگره که در همان جلسه برگزار می‌شود به تصویب اساسنامه حزب و تطبیق با قانون جدید احزاب خواهد پرداخت. پس از آن درباره اعضای شورای مرکزی در این جلسه تصمیم‌گیری خواهد شد.

احزاب زنان در ایران چه می‌کنند/ بی‌تاثیر یا واقعی؟

شش دهه پیش و طی سال‌های ١٣٢٢ تا ۱۳۳۵، تشکلی از زنان با عنوان «حزب زنان» فعالیت می‌کرد. عده این جمعیت در اولین جلسه که در منزل «صفیه فیروز» تشکیل شد بیش از ۴۰ نفر بود و در جلسات بعدی در کلوپ ایران به ۱۵۰ نفر رسید. چهار زنی که برای نوشتن اساسنامه انتخاب شدند «هاجر تربیت»، «صدیقه دولت آبادی»، «فاطمه سیاح» و «صفیه فیروز» بودند. هدف آن زنان بالا بردن سطح فرهنگ و دانش زنان و به دست آوردن حقوق اجتماعی و سیاسی بود. این حزب در مرداد سال ١٣٢٢ کمی بعد از اعلام حضور شاخه زنان حزب توده تحت نام «تشکیلات زنان ایران» تشکیل شد.

هشدار نماینده اصلاح‎طلب به دولت: تکلیفتان را روشن کنید؛ نمی‎شود هم مجری فیلترینگ باشید و هم مخالف آن

سیده حمیده زرآبادی در نطق امروز خود که یک روز پس از سالگرد پیروزی روحانی در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایراد شد، از روحانی درباره وعده‎هایش برای زنان و جوانان و اقلیت‎ها و رفع حصر و .. سوال کرد و پرسید: آیا آخرین پیام جوانان مبنی بر تحریم افطاری رئیس جمهور از سوی روسای ستادهای جوانان شهرستان‌ها را دریافت کردید؟
او در ادامه با تاکید بر اینکه دولت باید تکلیفش را در رابطه با فیلتریگ روشن کند، گفت: نمی شود هم مجری فیلترینگ باشید و هم مخالف آن! دولت باید تکلیف خود را روشن کند.

 

نامه جمعی از فعالان سیاسی و مدنی در اعتراض به تداوم بازداشت محمد رضا جلایی پور

جمعی از فعالان سیاسی و مدنی در نامه ای سرگشاده به تداوم حبس محمد رضا جلایی پور اعتراض کردند. به گزارش امتداد در بخشی از این نامه آمده است: چهره شفاف و اصلاح‌جویی چون محمدرضا جلایی‌پور چه چیزی برای پنهان کردن دارد که باید چنین تند و ناموجه بازداشت شود؟ علت تداوم بازداشت طولانی او چه می‌تواند باشد؟ آیا قابل تصور است که اتهامی امنیتی به او نسبت داده شود و افکار عمومی در برابر آن موضع نگیرد؟

 

بازگشت “فریدون” به انظار عمومی

(جمعه ۲۸ اردیبهشت) در مراسم ختم حجت‌الاسلام و المسلمین سید مهدی طباطبایی استاد فقید اخلاق، شخصیت‌های مختلف سیاسی حضور داشتند؛ از محمدباقر قالیباف که در سال ۹۲ مورد حمایت مرحوم طباطبایی بود تا شخصیت‌هایی مانند ناطق نوری، محسن اسماعیلی، محمود وزیر اطلاعات. با این حال حضور یک شخصیت سیاسی خبرساز شد و آن هم حسین فریدون دستیار ویژه روحانی در دولت یازدهم و برادر وی است که بعد از یک غیبت تقریبا ده ماهه دوباره در انظار عمومی مشاهده می‌شد.

روزنامه جوان: سعیدحجاریان مثل اکبر گنجی خیال‌پردازی می‌کند / گویی اصلاً در ایران نیست / تز‌های قبلی اش اصلاحات را به خاک سیاه نشاند؛ اما او درس نگرفت

روزنامه جوان نوشت: سعید حجاریان در مصاحبه با روزنامه اعتماد به سبک خیال‌پردازی‌های دوستش، اکبر گنجی، شرایط کشور را به‌گونه‌‌ رمان توصیف کرده و برنامه جناح مقابل را چنان ترسیم نموده است که خودشان هم بشنوند، تعجب می‌کنند.

رئیس شورای شهر مشهد عنوان کرد:آخرین وضعیت بازداشت امیر شهلا

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به آخرین وضعیت بازداشت امیر شهلا، گفت: مراحل تحقیق پرونده به اتمام رسیده و امیدواریم ایشان در آینده‌ای نزدیک با تعیین قرار وثیقه آزاد شده و فرآیند رسیدگی به پرونده در مسیر طبیعی خود دنبال شود.

 

رییس کمیته ارتباطات مجلس: نمی‌توان مردم را محدود به استفاده از شبکه‌های اجتماعی داخلی کرد

رییس کمیته مخابرات و ارتباطات مجلس معتقد است باز کردن عرصه فعالیت اپلیکیشن‌های داخلی به بهای تشدید فیلترینگ تلگرام و کاهش سرعت اینترنت نه تنها موجب کاهش اقبال عمومی مردم به خدمات و سرویس‌های متنوع و گسترده این نرم‌افزار قدرتمند اجتماعی نشده بلکه موجب به مخاطره افتادن فضای سیاسی، امنیتی و اخلاقی جامعه به دلیل شدت نصب فزاینده فیلترشکن‌ها در گوشی‌های تلفن همراه عموم مردم شده است.

 

مرعشی: پروژه استعفای روحانی موفق نخواهد شد / جریانی که به دنبال این پروژه است، نمی‌تواند حمایتی از سوی مردم کسب کند

گروه‌های سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب دارای مواضع روشنی هستند و نیروهای افراطی هیچگاه فرصت برای نقش آفرینی در نظام جمهوری اسلامی پیدا نمی‌کنند. ممکن است که بیانیه‌ای بدهند یا سخنرانی کنند. در همه کشورها درصدی از نیروهای سیاسی تندرو هستند ولی هیچگاه فرصت نقش آفرینی پیدا نخواهند کرد.

احمدمازنی:برخی نمایندگان دلواپس رویه‌های مجلس قبل را ادامه می‌دهند/ رفتارها در شان مجلس نیست

احمد مازنی، در خصوص واکنش‌ها و اظهارات اخیر بعضی نمایندگان در مورد برجام، گفت: تعدادی از نمایندگان در ادامه رفتارهای قبلی خود در مجلس قبلی که با اساس مذاکره و مصالحه مشکل داشتند، هرروز هم به شکلی این مخالفت را اعلام می‌کردند و به دلواپسان مشهور هستند در حال حاضر هم به همان رویه اظهارنظر می‌کنند و دائما اعلام می‌کنند مخالف ادامه مذاکرات هستند.

 

کریمی قدوسی: تصویر پاسپورت آمریکایی برخی دولتمردان را داریم/ همسر، فرزندان و حتی عروس برخی از وزرای فعلی گرین کارت دارند

بر اساس اطلاعاتی که در روند تحقیق و تفحص به دست ما رسید، همسر، فرزندان و حتی عروس برخی از وزرای فعلی و دولت یازدهم یا تابعیت بیگانه داشته و یا گرین کارت دارند. حتی گفته می شود که فرزندان و همسر یک وزیر فعلی در خارج از کشور اقامت دارند.