اخبار روز ترکیه ؛ تلاش برای ترور اردوغان در کشورهای حوزه بالکان

نگام ، ترکیه _ بوسنی هرزگوین امروز از رئیس جمهور ترکیه میزبانی خواهد کرد ، خارجی ها طی ۱۵ سال ۴۲ میلیارد دلار ملک در ترکیه خریدند و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز ترکیه بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

تلاش برای ترور اردوغان در کشورهای حوزه بالکان

ادعا گردید که یک گروه ترک در کشورهای بالکان قصد ترور رجب طیب اردوغان را دارند. بر اساس این اخبار، واحدهای اطلاعاتی و امنیتی پیش از سفر اردوغان به بوسنی هرزگوین، که فردا انجام خواهد داد، فعالیتهایشان را اغاز نمودند.به واحدهای اطلاعاتی محلی ترکهای مقیم اسکوپیه پایتخت مقدونیه، از سرویسهای خبری غربی نیز به واحدهای اطلاعاتی ترک، اخباری در رابطه با اینکه ”یک گروه ترک قصد ترور اردوغان طی سفرش به کشورهای بالکان در دوره پیش رویمان را دارند.” ارسال شده است.

ارتشبد آکار: ارتش ترکیه گوش به فرمان مردم است

ارتشبد خلوصی آکار رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه با حضور در مرکز فرماندهی مانور دریایی در شرق دریای مدیترانه با نام «طوفان سفید» در جریان روند آن قرار گرفت.وی ضمن گرامی‌داشت ۱۹ ماه مه روز یادبود آتاتورک گفت:”ارتش ترکیه گوش به فرمان مردم است و برای حفظ یکپارچگی کشور تلاش می‌کند. بعد از کودتای خائنانه پانزده جولای دچار با برخی مشکلات در ارتش مواجه بودیم، ولی با تصفیه خائنین قوی‌تر شدیم.

 

بوسنی هرزگوین امروز از رئیس جمهور ترکیه میزبانی خواهد کرد

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، امروز سفری یک روزه به بوسنی هرزگوین انجام خواهد داد.بکیر عزت بگوویچ رئیس شورای ریاست جمهوری بوسنی هزرگوین، در فرودگاه بین المللی سارایوو پایتخت این کشور، به پیشواز اردوغان خواهد رفت.سپس نیز دو رهبر به ساختمان شورای ریاست جمهوری حرکت کرده و در آنجا دیدارهای دوجانبه و میان هیئتها را انجام خواهند داد.پس از انجام دیدارها، اردوغان و عزب بگوویچ جلسه مطبوعاتی مشترکی ترتیب خواهند داد.

نمایش هوایی «سلو ترک» و «ستارگان ترک» بر فراز آسمان سامسون

تیم های آکروباتیک نیروی هوایی ارتش ترکیه موسوم به «سلو ترک» و «ستارگان ترک» به مناسبت ۱۹ می، یادبود آتاترک روز جوان و ورزش نمایش هوایی در سامسون برگزار کردند.در این نمایش هوایی عثمان کایماک استاندار، ذهنی شاهین شهردار، سرهنگ رجب آلپ اوستون فرمانده ارتش، ودات یاوز رئیس پلیس سامسون و هزاران نفر از اقشار مردم حضور یافتند.

 

تیم گالاتاسارای، قهرمان سوپر لیگ ترکیه

تیم فوتبال گالاتاسرای استانبول در هفته پایانی رقابت های لیگ برتر ترکیه «اسپورتوتو سوپر لیگ» با پیروزی یک بر صفر بر تیم گُزتپه ازمیر در مجموع با ۷۵ امتیاز به عنوان قهرمانی فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۸ این لیگ دست یافت.بدین ترتیب زرد و قرمز پوشان استانبول با تک گلی که بافیتیمبی گومیس بازیکن فرانسوی این تیم در دقیقه ۶۶ از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند، به بیست و‌ یکمین قهرمانی خود در سوپر لیگ ترکیه رسید.

 

خارجی ها طی ۱۵ سال ۴۲ میلیارد دلار ملک در ترکیه خریدند

بر اساس گزارش “درآمد حاصل از فروش خانه به اتباع خارجی” که توسط شرکت « Fuzul Grup» و بر اساس داده های بانک مرکزی ترکیه تهیه شده است٬ میزان فروش املاک و مستغلات به افراد خارجی در ترکیه در خلال سال‌های ۲۰۰۳-۲۰۱۷ در حدود ۴۲ میلیارد دلار بوده است.بخش اعظم این درآمد بعد از تصویب قانون مطابقت در مورد فروش املاک به افراد خارجی در سال ۲۰۱۳ بوده است.درآمد ترکیه از فروش مسکن به اتباع خارجی در سال ۲۰۰۳ در حدود ۹۹۸ میلیون دلار بود. این رقم در سال ۲۰۰۴ به ۱ میلیارد ۳۴۳ میلیون دلار و در سال ۲۰۰۵ به ۱ میلیارد و ۸۴۱ میلیون دلار افزایش یافت.