اخبار روز فرهنگ و هنر ؛ سامان احتشامی: می‌خواهند ما را عقده‌ای کنند تا از ایران برویم / ظلم تامین اجتماعی به هنرمندان را متوقف کنید

نگام ، فرهنگ و هنر _ فیلم ‘سه رخ’ جعفر پناهی برنده جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره کن شد ، همسر نادر ابراهیمی :همه کتاب‌های نادر ابراهیمی را به آتش می‌کشم و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز فرهنگ و هنر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

سامان احتشامی: می‌خواهند ما را عقده‌ای کنند تا از ایران برویم / ظلم تامین اجتماعی به هنرمندان را متوقف کنید

سامان احتشامی آهنگساز و نوازنده پیانو، درباره‌ی استفاده از بیمه تامین اجتماعی گفت: سال‌ها پیش عزیزان خانه سینما و خانه موسیقی خواستند من را بیمه کنند، اما چون در آن زمان سنم کم بود و هنوز در اوج جوانی بودم دنبال کار بیمه خودم نرفتم. الان که پا به سن گذاشته ام(این نکته را به شوخی بیان می‌کند – احتشامی ۴۰ ساله است)، تصمیم گرفتم که دنبال بیمه بروم و از طریق خانه موسیقی بیمه شدم.

تشییع پیکر بازیگر پیشکسوت/ بازیگر «شب‌های برره»: شهاب دیگر از سینما و تلویزیون متنفر شده بود/ عکس

مراسم تشییع پیکر حسین شهاب بازیگر سینما و تلویزیون صبح امروز  یکشنبه سی ام اردیبهشت ماه در خانه سینمای شماره ۲ برگزار شد.در ابتدای این مراسم، کامران ملکی ضمن تسلیت به خانواده شهاب گفت: حسین شهاب همیشه اولین نفر در مراسم های این چنینی بود و امروز متاسفانه برای بدرقه وی آمده ایم. قطعا جای هنرمندانی مانند حسین شهاب در آن دنیا جای خوبی خواهد بود.

 

احمدرضا احمدی؛ شاعر روایت‌های رؤیایی کودکان / نگاهی به داستان‌های کودکانه آقای شاعر

یکی از زوایای کمتر بررسی شده آثار احمد رضا احمدی، شاعر معاصر، نوشته‌های او برای کودکان است. هنرآنلاین پیش از این نیز به این حوزه از آثار احمد رضا احمدی نگاهی  ویژه داشته است. اکنون در این نوشتار به بررسی داستان “پروانه روی بالش من” اثر احمدی می‌پردازیم. اگر بخواهیم خلاصه‌ای از داستان “پروانه روی بالش من” را برای شما نقل کنیم باید بنویسیم:  مادر راوی در روز جمعه یک ذره بین به او می­‌دهد و او در هر روز هفته با ذره بین به چیزی نگاه می­‌کند و آنچه را که می­‌بیند روایت می‌کند.

نگاهی به جشن ازدواج نوه ملکه بریتانیا از لباس ساده عروس تا کلاه اجباری مهمانان خانم

روز شنبه شاهزاده هری نوه ملکه بریتانیا با مگان مارکل بازیگر و مدل آمریکایی در مراسمی خاص ازدواج کرد.

۲۶۴۰ نفر برای حضور در این مراسم دعوت شده‌ بودند و به گفته مقام‌های محلی، زمانی که این زوج سلطنتی پس از آیین‌های ازدواج، سوار بر درشکه سلطنتی به گردش در شهر ویندزور پرداختند، بیش از ۱۰۰ هزار نفر نیز که از شهرهای دیگر آمده‌ بودند در مسیر به استقبال آن‌ها آمدند.

 

فیلم ‘سه رخ’ جعفر پناهی برنده جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره کن شد

جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم “سه‌رخ” جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند.آلیس رورواچر هم به خاطر فیلم ایتالیایی “لازاروی خوشحال”، به طور مشترک با سه رخ به کارگردانی جعفر پناهی، برنده جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره کن شد.اقای پناهی در هنگام اعطای جایزه خود، در جشنواره کن حضور نداشت. آقای پناهی از بعد از انتخابات جنجالی ۱۳۸۸، از فعالیت و خروج از ایران محروم شده، هرچند به کار فیلمسازی، بدون مجوز دولت ادامه داده است.

 

همسر نادر ابراهیمی :همه کتاب‌های نادر ابراهیمی را به آتش می‌کشم

اردیبهشت سال جاری، برای سی و سومین نوبت کتاب «چهل نامه کوتاه به همسرم» اثر زنده‌یاد نادر ابراهیمی از سوی نشر روزبهان تجدید چاپ شد؛ اثری که نام آن و محتوایش خاطرات و نوستالژی‌های بسیاری را برای بخش زیادی از اهالی کتاب در ایران به همراه دارد و بدون شک داستان نگارش این اثر نیز برای مخاطبان بالقوه آن می‌تواند جذاب باشد. ابراهیمی با نگارش این کتاب و خلق نثری مافوق تصور در سطور آن نام خود را بار دیگر به عنوان یکی از سلاطین نثر معاصر فارسی به ثبت رساند که البته در این میان تایید مخاطبان نیز بر این مساله صحه می‌گذارد.