اخبار روز بین الملل ؛ نتانیاهو: ایران می‌خواهد با پول برجام منطقه را فتح کند / کار ترامپ، درهم‌کوبیدن ماشین پول‌سازی ایران بود / همه در خاورمیانه از خروج آمریکا از برجام، تمجید می‌کنند؛ درباره بیت‌المقدس و ریاض حرف می‌زنم؛ نه اروپا که از خارج از برد موشک‌های ایران است

نگام ، بین الملل _ تحریم‌های آمریکا علیه ایران اقتصاد افغانستان را تهدید می‌کند ، مقتدی صدر و العامری دیدار کردند / الحکمه: ظرف ساعات آینده، ائتلافی بین ۴ فراکسیون اعلام می‌شود و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز بین الملل بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

نتانیاهو: ایران می‌خواهد با پول برجام منطقه را فتح کند / کار ترامپ، درهم‌کوبیدن ماشین پول‌سازی ایران بود / همه در خاورمیانه از خروج آمریکا از برجام، تمجید می‌کنند؛ درباره بیت‌المقدس و ریاض حرف می‌زنم؛ نه اروپا که از خارج از برد موشک‌های ایران است

در این گفتگوی تلویزیونی مدعی شد که «توافق هسته‌ای بر این فرض مبتنی بود که اگر در زمینه هسته‌ای [امتیازات زیادی] به ایران بدهید، آن‌ها [انسان‌های] خوب خواهند بود. و دیگر یک نظام افراطی که مردم خود و کشورهای مختلف در خاورمیانه را سرکوب نمی‌کنند، نخواهد بود … اما عکس آن رخ داد».

 

ظریف: حمایت سیاسی اروپا از برجام کافی نیست، گام‌های عملی بردارد

حمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در دیدار با میگوئل آریاس کانیته، کمیسر انرژی اتحادیه اروپا، که به تهران سفر کرده است، گفت که «حمایت سیاسی اروپا از برجام کافی نیست».آقای ظریف در این دیدار تاکید کرده که اتحادیه اروپا برای تداوم همکاری‌های اقتصادی خود با ایران باید «گام‌های عملی بیشتری برداشته و سرمایه‌گذاری‌های خود را در ایران افزایش دهد».

 

ترامپ خواستار تحقیقات وزارت دادگستری در مورد نفوذ اف‌بی‌آی در ستاد خود

آقای ترامپ ۳۰ اردیبهشت در توئیتر خود نوشته است «شخصا خواستار تحقیقات وزارت دادگستری در مورد این‌که آیا اف‌بی‌آی/وزارت دادگستری، با اهداف سیاسی دست به نفوذ یا انجام نظارت‌هایی در ستاد انتخاباتی ترامپ زده‌اند، خواهم شد و این درخواست را فردا (دوشنبه) به‌طور رسمی مطرح خواهم کرد. و این‌که آیا چنین خواسته‌ای (برای نفوذ در ستاد انتخاباتی)، از سوی افرادی در دولت [باراک] اوباما (رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا) مطرح شده‌است یا نه».

 

تحریم‌های آمریکا علیه ایران اقتصاد افغانستان را تهدید می‌کند

بازگشت تحریم‌های هسته‌ای ایالات متحده علیه ایران تنها به اقتصاد تهران ضربه وارد نمی‌کند. این تحریم‌ها می‌توانند اقتصاد افغانستان، همسایه شرقی را با ضربه به یکی از پروژه‌های اقتصادی بزرگ این کشور تحت تأثیر قرار دهند. بدین‌ترتیب، یکی از اهداف استراتژیک آمریکا برای پایان‌دادن به طولانی‌ترین جنگ این کشور،‌ یعنی احیای اقتصاد افغانستان در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

 

انتخابات ونزوئلا؛ مادورو برنده اعلام شد، نامزد مخالفان نتیجه را نپذیرفت

کمیسیون انتخابات ونزوئلا می گوید که نیکلاس مادورو رئیس جمهور این کشور در رای گیری یکشنبه برای یک دوره دیگر انتخاب شده اما تنها نامزد جدی مخالفان که انتخابات را تحریم نکرده بود می گوید نتیجه را نمی پذیرد.مقام ها گفتند که ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر به آقای مادورو رای دادند و یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رای خود را به نفع هنری فالکون، رقیب اصلی او، به صندوق ها ریختند.

 

مقتدی صدر و العامری دیدار کردند / الحکمه: ظرف ساعات آینده، ائتلافی بین ۴ فراکسیون اعلام می‌شود

رهبر جریان صدر در محل اقامت خود در بغداد با هادی العامری، رئیس سازمان بدر و رئیس لیست الفتح دیدار و بر لزوم تسریع تشکیل دولت “پدرانه” تاکید کرد. هادی العامری نیز پیروزی لیست “سائرون” (وابسته به مقتدی صدر) در انتخابات پارلمانی را تبریک گفت.