احتمالا مقتدی صدر حمله به حوزه علمیه قم و آیت الله سیستانی را دوباره آغاز می کند

نگام ، بین الملل _ بر اساس اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق، ائتلاف «سائرون» به ریاست «مقتدی صدر» با کسب ۵۴ کرسی به پیروزی رسید و ائتلاف «الفتح» به ریاست «هادی العامری» با ۴۷ کرسی و ائتلاف «النصر» به ریاست «حیدر العبادی» نخست‌وزیر با ۴۲ کرسی به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.

 

اظهارنظر پنتاگون درباره پیروزی جریان «صدر» در انتخابات عراق

ژنرال «جوزف ووتل» رئیس فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا گفت: «روابط ما با نیروهای امنیتی عراق بسیار قوی است. سربازان آنها مانند سربازان ما از سیاست دور هستند و بر امنیت انتخابات متمرکز شدند. معتقدم آنها ماموریت‌شان را به خوبی انجام دادند. لذا، من بابت روابط‌مان با نیروهای امنیتی عراق به دلیل نتایج انتخابات پارلمانی این کشور، نگران نیستم.»

 

العبادی و صدر طی دیداری در بغداد: دولت عراق با مشارکت تمام گروه‌ها تشکیل خواهد شد

دفتر نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای تصریح کرد، العبادی در دیدار با مقتدی صدر، ضمن تبریک مجدد به مردم عراق در برگزاری انتخابات در موعد مقرر، از نیروهای امنیتی در حمایت از رای‌دهندگان و حفظ بی‌طرفی در جریان انتخابات قدردانی کرد.

العبادی همچنین «از تمامی گروه‌ها خواست نتایج انتخابات پارلمانی را بپذیرند و اعتراض‌ها را از طریق راه‌های قانونی مطرح کنند». او همچنین خواستار رسیدگی کمیسیون عالی مستقل انتخابات به اعتراض‌های نامزدهای انتخابات شد.

نخست‌وزیر عراق «بر اهمیت تحرک سریع پیروز شدگان در انتخابات و ایفای ماموریت‌شان در پارلمان» تأکید کرد و گفت که یکی از اهداف دیدار با صدر، رایزنی برای تسریع در تشکیل دولت آینده عراق است.

صدر گفت: «دست نیاز خود را به سوی تمامی گروه‌هایی دراز می‌کنیم که خواهان آبادی کشور هستند.»

رهبر ائتلاف السائرون با تاکید بر این‌که «دولت آینده کاملا عراقی خواهد بود»، بر ضرورت تسریع در تشکیل حکومتی که تمامی آرمان‌های مردم عراق را محقق کند، تاکید کرد.

 

شرط صدر برای نخست‌وزیری مجدد العبادی

منابع عراقی، دیروز – یکشنبه- فاش کردند که «مقتدی صدر» رئیس فهرست «سائرون»، که با ۵۴ کرسی پیشتاز انتخابات پارلمانی عراق شد، موافقت خود برای نخست‌وزیری مجدد «حیدر العبادی» را مشروط به خروج وی از حزب «الدعوه» کرده است که «نوری المالکی» ریاست آن را بر عهده دارد.

 

  صدر: این دیدار «پیامی اطمینان بخش» درباره تشکیل دولت آینده بود

دفتر صدر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود، مقتدی صدر در دفترش در بغداد با نخست وزیر عراق دیدار کرد و به بررسی آخرین تحولات سیاسی کشور پرداخت.

طبق بیانیه دفتر صدر، دو طرف بر اهمیت مرحله آینده و لزوم تلاش‌ها برای عملی کردن خواسته ملت عراق و احیای نقش عادی عراق به عنوان عنصری در ثبات منطقه تاکید کردند.

سفر صدر به بغداد و دیدارش با العبادی کمتر از ۲۴ ساعت بعد از اعلام نتایج نهایی انتخابات ۲۰۱۸ انجام شد.

در این راستا برخی منابع که خواستند نامشان فاش نشود، گفته‌اند، رهبر جریان صدر شب گذشته وارد بغداد شد و با حیدر العبادی و رهبر ائتلاف النصر که در انتخابات در جایگاه سوم به لحاظ کرسی‌های احراز شده قرار گرفته، دیدار کرد.

این منابع مدعی شدند، العبادی و صدر تشکیل ائتلافی با حضور النصر، سائرون، جریان الحکمه وابسته به عمار حکیم و نیز ایاد علاوی معاون رئیس‌جمهوری عراق و برخی گروه‌های سنی را بررسی کردند.

این منابع همچنین افزودند، دیدار العبادی و صدر تقریبا دو ساعت طول کشید.

 

از دیدار نماینده ترامپ با بارزانی تا رایزنی های سردار سلیمانی در بغداد

در تاریخ ۱۳/۵/۲۰۱۸ نتایج اولیه انتخابات عراق ‏پیشتازی سائرون و الفتح را نشان داد. در ادامه ‏بریت مک گورک نماینده ترامپ برای دیدار با بارزانی ‏به عراق رفت و او را برای همکاری با حیدر العبادی، ‏ایاد علاوی و نجیفی و تشکیل یک تشکل پارلمانی تشویق ‏کرد، تا در نهایت دولتی ایجاد شود که با ایران ‏دشمنی داشته باشد.‏

در تاریخ ‏‏۱۵/۵/۲۰۱۸ خبری را منتشر کرد مبنی بر حضور سردار قاسم ‏سلیمانی در عراق برای تشکیل ائتلافی بین عبادی، ‏مالکی و حزب فتح، در کنار سائرون و حکیم، در راستای ‏ایجاد دولتی که روابط دوستانه با ایران داشته ‏باشد. تمام اینها نشان می دهد دولت جدید عراق از ‏روز اول در معرض اختلافات بین آمریکا و ایران قرار ‏دارد.‏

 

جنگ شیعه و سنی در منطقه وجود ندارد؛ هرآنچه هست، درگیری مسکو و واشنگتن است

جنگی که در منطقه جریان دارد، نه ‏جنگی بین سنی و شیعه، که در حقیقت آغاز نبردی بین ‏آمریکا و روسیه است، از طریق منطقه، ایران، ‏گرجستان و اوکراین. پس عجیب نیست که روسیه تصریح ‏کند ایالات متحده از سال ۲۰۱۱ بدنبال پایان دادن به ‏حیات سیاسی پوتین است.‏‎ ‎‏ بنابراین، تحت کنترل ‏درآوردن ایران یک ضرورت نظامی برای آغاز حمله تازه ‏ای علیه روسیه در جنوب است. می توان گفت تحلیل ‏کارشناس سیاسی استرالیایی، جان بیلجر در مورد آغاز ‏جنگ جهانی سوم، با این شرایط درست باشد.‏

 

  الحکمه: ظرف ساعات آینده، ائتلافی بین ۴ فراکسیون اعلام می‌شود

جریان الحکمه به ریاست عمار حکیم روز یکشنبه اعلام کرد، ظرف ۷۲ ساعت آینده ائتلافی بین چهار لیست اعلام خواهد شد. محمد جمیل المیاحی، سخنگوی جریان الحکمه گفت: ظرف ساعات آینده ائتلافی بین سائرون، النصر، الحکمه و الفتح شاهد خواهیم بود.

این در حالی است که نامی از نوری مالکی در این ائتلاف برده نشده است.

حکیم اخیرا سلسله دیدارهایی با مقتدی صدر، حیدر العبادی،‌رئیس ائتلاف النصر و هادی العامری برای تشکیل دولت آینده داشته است.

 

تا امروز اتحادیه میهنی کردستان با هیچ یک از گروه های سیاسی برنده انتخابات برای تشکیل دولت ائتلاف نکرده است

ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان در ایران در پاسخ به این سوال که به نظر شما نخست وزیر آتی دولت عراق از کدام حزب و ائتلاف است، بیان کرد: در این رابطه نمی توان به صورت قطعی نظر داد. از طرفی؛ ائتلاف سائرون بیشترین رای را با ۵۴ کرسی از آن خود کرده است ولی برای تشکیل حکومت عراقی بیشتر از ۱۶۵ کرسی نیاز است. زمانی که ائتلاف ها تشکیل شد، ائتلافی بزرگ تر اقدام به انتخاب نخست وزیر می کند.

 

همه گروه های کردی در تلاش هستند تا با یکدیگر ائتلاف تشکیل دهند

ناظم دباغ گفت: همه گروه های کردی و احزاب در تلاش هستند تا با یکدیگر ائتلافی تشکیل دهند و متحد گردند. تا امروز اتحادیه میهنی کردستان با هیچ یک از گروه های سیاسی برنده انتخابات برای تشکیل دولت ائتلاف نکرده است. البته لازم به یادآوری است که تمامی افراد و احزاب و ائتلاف ها در چهارچوب قانون اساسی این کشور به حقوق خود پایبند باشند.

 

اظهارات “مقتدی صدر” در خصوص ایران ایراد دارد

ناظم دباغ در رابطه با اقدامات مقتدی صدر و اظهارات اخیر او درباره ایران تصریح کرد: بنده معتقدم هرآنچه که صدر در چهارچوب خود بیان کرده است دارای ایراد و اشکال است زیرا تصمیم قطعی آینده باید تصمیم حکومت عراق باشد. هیچ کدام از جریان های سیاسی نمی توانند رابطه و منافع خود را با کشور مهمی مثل ایران به خطر بیندازد. چراکه لازم است روابط و احترام کشورهای همسایه به خاطر حفظ منافع دولت خودشان هم که شده حفظ شود.

 

مقتدی صدر ناگزیر به ائتلاف با لیست فتح، نصر و دولت قانون است

حسین رویوران  کارشناس مسایل خاورمیانه با اعتقاد بر این که آرایش سیاسی در عراق حول محور گروه‌های شیعه شکل می‌گیرد، گفت: درست است که در حال حاضر لیست سائرون آقای مقتدی صدر به تنهایی جلوتر از بقیه است اما توان انجام هیچ کاری را به تنهایی ندارد؛ آقای مقتدی صدر ناگزیر به ائتلاف با لیست فتح، نصر و دولت قانون است تا بتواند یک ائتلاف گسترده و در نهایت نیز یک ائتلاف ملی با گروه‌های سنی و کرد ایجاد کند.

 

احتمالا مقتدی صدر حمله به حوزه علمیه قم و آیت الله سیستانی را دوباره آغاز می کند

ابراهیم فیاض در تحلیل پیروز شدن ائتلاف مقتدی صدر در انتخابات پارلمانی عراق و آینده دولت این کشور گفت: مقتدی صدر بعد از سقوط صدام می گفت «آیت الله سیستانی ایرانی است و باید به ایران برگردد». به احتمال زیاد بعد از تشکیل پارلمان، او حمله به حوزه علمیه قم و آیت الله سیستانی را دوباره آغاز می کند و پان عربیسم شیعی به دست او در عراق اوج می گیرد. در چنین فضایی عربستان و کشورهای عرب اقمار او نیز سعی می کنند فرصت به وجود آمده استفاده کنند.
وی مقتدی صدر را فردی خودمحور و دیکتاتور مسلک خواند و افزود: اقدامات مقتدی صدر به درگیری های قومی داخل عراق منتهی و این کشور به تجزیه شدن نزدیک می شود چون کردها از قوی شدن مقتدی صدر می ترسند و آمریکا نیز اقدامات مقتدی صدر را کاتالیزوری به نفع خود می کند تا از درگیری های داخلی برای تقویت نفوذ خود در عراق بهره ببرد.

خطر مقتدی صدر را باید جدی گرفت 

فیاض تأکید کرد: برای جلوگیری مسائل مذکور، ایران باید پرونده اخذ غرامت از عراق را به طور جدی زنده کند چون در غیر این صورت مقتدی صدر بال و پر می گیرد. گام بعدی آنکه دانشگاه های ایران با دانشگاه های عراق و حوزه قم با حوزه نجف رابطه خود را نزدیک کنند، ثالثا ایران با مقتدی صدر به گفتگوی جدی بنشیند تا وضعیت عراق به بحران نکشد.

 

اقدامات مقتدی صدر به درگیری های قومی داخل عراق منتهی خواهد شد 

فیاض با اشاره به میزبانی مقتدی صدر از سفرای کشورهای عربی در شهر نجف، یادآور شد: او می خواهد بگوید مقرش نجف است و دوباره قصه نجف را در مقابل کربلا شروع کند. نتیجه کارش هم خرابکاری و ویرانگری خواهد بود. معتقدم اگر ترمز مقتدی صدر کشیده نشود، او جنگ انگلیسی کربلا و نجف راه می اندازد.

 

امارات و عربستان درباره «صدر» توهم دارند؛ «مقتدی» بیشتر وقت خود را در ایران می‌گذراند

برخی دولت‌های عربی که در مقابله با نفوذ ایران در ‏عراق شکست خوردند، به این فکر افتادند که با ورود ‏به حلقه شیعیان مؤثّر در عراق وارد شوند؛ تا آنجا ‏که امارات را می بینیم که سعی در ورود به ‏قراردادهایی در زمینه انرژی تجدید پذیر با عراق را ‏دارد و به همراه عربستان غرق در این توهم است که ‏بدین وسیله با نفوذ ایران در عراق مقابله کرده و ‏جریان‌های شیعه را بنابر درخواست آمریکا به سمت خود ‏جذب کنند؛ همچنانکه این دولتها هزینه های فراوانی ‏برای جذب رهبران شیعه از جمله جریان صدری و دیگر ‏شیوخ عشایر شیعه کرده و ترتیب دیدار آنها با ‏رهبران سنی عراقی را داده اند. البته این تلاشها با ‏انتخابات سال ۲۰۱۰ به بن بست خورد؛ زمانی که ‏شیعیان عراق احزاب دینی پیرو ایران را انتخاب ‏کردند که در نهایت با مقتدی صدر در تکشیل دولت ‏مشارکت نمودند.‏

در این شرایط، حتی گزینش جزئیاتی در جهت تلاش برای ‏نشان دادن دشمنی و مخالفت صدر با ایران، تلاشی سطحی ‏به نظر می رسد؛ چرا که از حیث تاریخی محمد صادق ‏صدر، خود شاگرد امام خمینی در درس فقه اسلامی بوده ‏و تمام رهبران جریان صدر که در ادامه از آن جدا ‏شدند، برای ماهها در پادگانهای ایران آموزش دیدند؛ که اغلب یا در ارتش آمریکا ‏زندانی شدند یا در لیست تروریستها قرار گرفتند. ‏مقتدی صدر نیز اغلب وقت خود را در ایران می گذراند ‏و روابط خوبی با فرماندهان ارشد نظامی در ایران ‏دارد؛ همانطور که در سفر دو ماهه اش به ایران با ‏استقبال شمخانی مواجه شد. بنابراین، هر چه در ‏آرشیو جریان صدری جست و جو کنیم، هیچ موضع یا صحبت ‏مخالفی در رابطه با ایران نمی یابیم.‏