اخبار روز ترکیه ؛ اردوغان: از ادعای تلاش برای “سوء قصد” به جانم اطلاع دارم

نگام ، ترکیه _ بورس استانبول معاملات خود را با کاهش ارزش آغاز کرد ، ترکیه طی ۵ سال بیش از ۱۴۳ میلیون دلار خرما وارد کرد و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز ترکیه بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

اردوغان: از ادعای تلاش برای “سوء قصد” به جانم اطلاع دارم

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در رابطه با ادعاهای تلاش برای “سوء قصد” به جان وی در کشورهای حوزه بالکان، گفت: “این خبر به من نیز رسید. به همین دلیل هم اکنون اینجا هستم.”رئیس جمهور ترکیه که سفری یک روزه به بوسنی هرزگوین انجام داده است، در ساریوو پایتخت این کشور، با بکیر عزب بگوویچ رئیس شورای ریاست جمهوری این کشور دیدار کرد.دو رهبر پس از دیدارهای دوجانبه و میان هیئتها، جلسه مطبوعاتی مشترکی تشکیل دادند.

بورس استانبول معاملات خود را با کاهش ارزش آغاز کرد

شاخص «بیست-۱۰۰» بورس استانبول امروز دوشنبه ۲۱ مه، معاملات خود را با کاهش ۰.۲۴ درصدی ارزش معادل ۲۴۳.۸۰ واحد آغاز کرد و در سطح ۱۰۲.۱۶۶.۵۱ واحد قرار گرفت.شاخص بخش بانکداری ۰.۴۸ درصد و شاخص هلدینگ‌ها نیز با ۰.۲۳ درصد کاهش ارزش مواجه شدند.شاخص بخش‌ تجارت با رشد ۰.۹۸ درصدی بیشترین سود و شاخص بخش لیزینگ ۰.۹۳ درصدی بیشترین کاهش سود را برای سهامداران خود به همراه داشت.

 

همایش باشکوه حمایت از قدس در دیاربکر

بنعلی یلدریم، نخست وزیر ترکیه طی سخنانی در همایش حمایت از قدس که در دیاربکر برگزار شد، در رابطه با کشتار اسرائیل در غزه گفت: ای ظالمانی که از مقدسات بی خبر بوده و به آموزه های پیامبر گوش نمی سپرید، بدانید که ظلم پایدار نیست.یلدریم در ادامه گفت: قدس، صلاح الدین ایوبی را خوب می شناسد، آنهایی که چشم به قدس مقدس دوخته اند نیز همینطور. فاتح قدس، فرزند شما است و از او به رحمت و نیکی یاد می کنیم. اسرائیل که در حرم شریف خون فلسطینیان را می ریزد را محکوم می کنیم. این خائنانی که کودکان بی گناه را آماج تیر قرار می دهند همواره شرمسار خواهند بود.

 

شکوه و برکت ماه مبارک رمضان در استانبول

با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان که در بین مردم ترکیه به عنوان «سلطان ۱۱ ماه» آوازه دارد، نهادهای متعددی خصوصی و دولتی با برگزاری مراسم‌های گوناگون این ماه را گرامی می‌دارند.در این راستا، شهرداری کلانشهر و مناطق مختلف استانبول در طول ماه رمضان با برپایی سفره‌های افطاری از شهروندان و گردشگران استقبال می‌کنند.

 

اردوغان: اگر دنیا تسلیم پنج عضو شورای امنیت شود کارمان ساخته است

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در مراسم اعطای دکترای افتخاری در دانشگاه بین المللی سارایوو اظهار داشت: اگر قرار باشد دنیا تسلیم این پنج عضو شورای امنیت سازمان ملل شود، کارمان ساخته است.وی همچنین تصریح کرد: ”مگر مصر، اسرائیل و آمریکا مدعی احترام به بیانیه حقوق بشر و اعمال یکایک مفاد آن نبودند؟ حرف اینها را باور نکنید، دغدغه آنها این نیست. ظالمان که همیشه از آنها حمایت می شود جهان را برای همگی غیر قابل تحمل می کنند. برای همین می گوییم زنده باد جهنم برای ظالمان”.

 

ترکیه طی ۵ سال بیش از ۱۴۳ میلیون دلار خرما وارد کرد

براساس آمار مرکز تجارت بین الملل (ITC)، ترکیه طی ۵ سال اخیر برای واردات خرما به عنوان یکی از اجزای اصلی سفره های سحری و افطاری در ماه مبارک رمضان ۱۴۳ میلیون و ۳۲۹ هزار دلار هزینه کرده است.سال گذشته سفره های مردم ترکیه در ماه رمضان با ۱۳ نوع مختلف خرما تزیین و در مجموع ۵۱ میلیون و ۳۰۹ هزار دلار برای آن هزینه شد. ۹۱.۷ درصد آن از عربستان سعودی، اسرائیل، ایران، تونس و فلسطین وارد شده است.