اخبار روز اقتصادی ؛ جزئیات مصوبه تازه دولت/ پرداخت وام۵۰میلیونی نوسازی مسکن اجباری شد

نگام ، اقتصادی _ تعیین تکلیف قیمت خودرو به هفته آینده موکول شد/تاکید بر تخصیص ارز ۴‌هزار و ۲۰۰‌تومانی به خودروسازان و قطعه سازان ، یک بانک آلمانی پرداخت ارزی خود به ایران را متوقف می‌کند و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز اقتصادی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

جزئیات مصوبه تازه دولت/ پرداخت وام۵۰میلیونی نوسازی مسکن اجباری شد

مجید روستا درباره تکلیفی شدن پرداخت وام ۵۰ میلیون تومانی بازسازی بافت فرسوده اظهار داشت: پیشتر نیز اعطای این وام به تصویب رسیده بود اما شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی در ابلاغیه خود به بانک ها آن، پرداخت این وام از سوی بانکها را «مشروط به وجود منابع و مصارف» کرده بودند اما در مصوبه جدید، بانکها «مکلف» به پرداخت این تسهیلات شده اند.

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس :تعیین تکلیف قیمت خودرو به هفته آینده موکول شد/تاکید بر تخصیص ارز ۴‌هزار و ۲۰۰‌تومانی به خودروسازان و قطعه سازان

محمدرضا نجفی اظهارکرد: در این جلسه، افزایش قیمت خودرو مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد که خودروسازان کشور و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، علاوه بر ارائه آنالیز دقیق قیمتی از خودروهای تولید داخل، این موضوع را مشخص کنند که مبانی تعیین قیمت خودروها کدام آیتم ها هستند.

 

امید برای تعیین تکلیف سپرده‌گذاران کلان موسسات غیرمجاز/میلیاردرها به پول می‌رسند

با پایان فعالیت موسسات اعتباری غیرمجاز در بازار پولی، تعیین وضعیت سپرده‌گذاران آنها از جمله مهم‌ترین مسائلی بود که بعد از انحلال موسسات وجود داشت و در کنار بانک مرکزی هر سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه را درگیر خود کرد. به هر حال سپرده‌گذاری کلانی که در چند موسسه بزرگ از جمله فرشتگان، ثامن‌الحجج، افضل توس، البرز ایرانیان و یا آرمان انجام شده بود، با درخواست صاحبان برای دریافت مواجه شد، آن هم در شرایطی که نقدینگی کافی وجود نداشت و املاک و دارایی‌های این موسسات به دلیل رکودی که در بازار حکمفرما بود، از قابلیت نقدشوندگی سریع برخوردار نبود. از این رو تعیین تکلیف سپرده‌گذاران موسسات به طور مرحله‌ای و با توجه به شناسایی دارایی‌ها و اموال آنها و البته با اولویت پرداخت به سپرده‌گذاران خرد در دستور کار قرار گرفت.

 

اخبار ضد و نقیض از حضور یک شرکت خارجی در ایران

شرکت ملی نفت ایران و شرکت پرتامینا اندونزی به منظور مطالعه توسعه دو میدان آبتیمور و منصوری (آسماری – بنگستان) در جهت افزایش ضریب برداشت نفت خام (EOR) در ۱۸ مرداد ماه ۱۳۹۵ تفاهمنامه همکاری و قرارداد محرمانگی امضا کردند.این نخستین همکاری میان دو شرکت مذکور بود و شرکت پرتامینا موظف شد در وهله نخست از میان ۸ شرکت ایرانی معرفی شده در لیست وندورلیست (Vendor list) یک شرکت را برای همکاری انتخاب کند زیرا دغدغه اصلی شرکت ملی نفت ایران انتقال تکنولوژی جهت افزایش ضریب ازدیاد برداشت از دو میدان آبتیمور و منصوری بود.

گفتگو درباره توافق اتمی جدید با ایران در عوض کمک‌های میلیاردی

روزنامه آلمانی “ولت ام‌زونتاگ” روز یکشنبه (۲۰ مه برابر۳۰ اردیبهشت) به نقل از محافل دیپلماتیک اتحادیه اروپا گزارش داده است که دیپلمات‌های روسیه، چین و اروپا هفته آینده درباره یک بسته مالی پیشنهادی به ایران گفتگو خواهند کرد. در این گزارش آمده است که در عوض بستن یک قرارداد جدید اتمی، ایران می‌تواند از کمک‌های مالی  برخوردار شود.در قرارداد پیشنهادی این احتمال وجود دارد که درباره مقررات پیرامون فعالیت سیستم موشک‌های بالستیک ایران و نقش ایران در منطقه هم صحبت شود.

یک بانک آلمانی پرداخت ارزی خود به ایران را متوقف می‌کند

دومین بانک آلمان از نظر میزان دارایی اعلام کرد همه پرداخت‌های مرتبط با ایران را متوقف می‌کند. این بانک پیشتر “به‌طور گزینشی و پس از بررسی‌های دقیق” برخی پرداخت‌های خارجی مرتبط با ایران را بر عهده می‌گرفت.در حالی که اتحادیه اروپا، از جمله آلمان به عنوان مهم‌ترین عضو این اتحادیه در پی یافتن راه‌های عملی برای حمایت از شرکت‌های اروپایی طرف معامله با ایران هستند، “بانک تعاونی مرکزی آلمان” روز شنبه (۱۹ مه/ ۲۹ اردیبهشت) اعلام کرد پرداخت‌های مالی مرتبط با ایران خود را متوقف می‌کند.