اخبار روز حقوق بشر ؛ خانواده یکی از فعالان بازداشت‌شده محیط‌زیست: دفتر رهبری پاسخ داد پرونده‌شان سنگین است، ما دیگر ورود نمی‌کنیم

نگام ، حقوق بشر _ تجاوز جنسی به محارم در ایران ، وکیل فعالان محیط زیست: ابزار جاسوسی ادعایی سیدامامی٬ قلاب ماهیگیری بوده است و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

خانواده یکی از فعالان بازداشت‌شده محیط‌زیست: دفتر رهبری پاسخ داد پرونده‌شان سنگین است، ما دیگر ورود نمی‌کنیم

خانواده یکی از فعالان محیط زیست که از چهارم بهمن ۹۶ در بازداشت اطلاعات سپاه به سر می‌برند، خبر داده که دفتر رهبر ایران در پاسخ پیگیری این خانواده‌ها از آنان خواسته «دیگر پرونده را از طریق این دفتر پیگیری نکنند، چرا که پرونده این افراد سنگین است».

 

آزادی یک بازداشتی در اشنویه همزمان با انتقال یک تن جهت اجرای حکم

روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، «سراج‌الدین طهارت» پس از نزدیک به چهار ماه بازداشت و‌ بازجویی از زندان اشنویه آزاد شد.یک منبع مطلع در این رابطه با تاکید بر این که اتهام مطروحه از سوی ارگانهای امنیتی به آقای سراج‌الدین طهارت «همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام» بوده است، گفت: «آزادی وی به صورت موقت و‌ با تودیع وثیقه تا هنگام برگزاری جلسه‌ی دادگاه صورت گرفته است.»

 

دستور قضایی برای تعطیلی واحد‌های‌صنفی مبتنی بر تلگرام: «۶۰ درصد درآمد ما کم شده است»

یک روز پس از  آنکه عبدالصمد خرم‌آبادی معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی اعلام کرد که فعالیت واحد‌های صنفی در بستر تلگرام ممنوع است، دبیرخانه کمیته تعیین محتوای مجرمانه، در تماس تلفنی با برخی از واحدهای صنفی فعال در تلگرام، از آنها خواستند که کسب و کار خود را تعطیل کنند.

 

وکیل فعالان محیط زیست: ابزار جاسوسی ادعایی سیدامامی٬ قلاب ماهیگیری بوده است

وکیل شماری از فعالان محیط‌زیست بازداشت‌شده می‌گوید که «گشایش» خاصی در وضعیت آنها ایجاد نشده و دستگاه «جاسوسی» که تلویزیون ایران مدعی شده است متعلق به کاووس سیدامامی بوده٬ یک «قلاب ماهیگیری» است.

 

تجاوز جنسی به محارم در ایران

رآورد قابل‌اتکایی از روند و میزان شیوع تجاوز جنسی به محارم در ایران وجود ندارد اما، ازآن‌جا­که زمینه‌های مؤثر بر شکل‌گیری این آسیب اجتماعی در سال‌های اخیر گسترش یافته است، این فرضیه به‌هیچ‌وجه بی‌راه نیست که میزان شیوع تجاوز به محارم نیز در ایرانِ ­دهه‌ی اخیر رو به رشد بوده است. تجاوز جنسی به محارم گرچه پدیده‌ی تازه‌ای نیست اما صرفاً طی دهه‌های اخیر است که حمایت از آزار­دیدگان در بسیاری از کشورها مطرح شده است. در ایران اما تاکنون تحقیقی درباره‌ی این آسیب اجتماعی به عمل نیامده چندان که فقدان پژوهش در این زمینه گاه حتی انکار این معضل میان مسئولان و سیاست‌گذاران اجتماعی را نیز باعث شده است.

 

علیزاده‌طباطبایی: هنوز مشخص نیست که درخواست تجدیدنظر “محمدعلی طاهری” کجا رفته است

محمود علیزاده‌طباطبایی وکیل مدافع محمدعلی طاهری با بیان اینکه در رابطه با محکومیت موکلش به ۵ سال حبس، در موعد مقرر تجدید نظرخواهی انجام شده است، گفت که “هنوز مشخص نیست که این درخواست تجدید نظر کجا رفته است. امروز به دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی کشور مراجعه کردم ولی هیچ اطلاعی از آن نداشتند”. گفتنی است که علیزاده‌طباطبایی ۱۹ اسفند ماه ۹۶ از صدور حکم ۵ سال حبس برای محمدعلی طاهری از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب خبر داده بود.