گفتگوی نگام با محمدرضا فرزین ، نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون / کناره گیری آمریکا از برجام و آینده دولت آقای روحانی

نگام ، حسن مقیمی _ مردم انتظار داشتند پس از برجام اتفاقات مثبت زیادی بیفتد و خوش‌بینانه به شرایط نگاه می‌شد، اما به انتظارهای مردم پاسخ مناسب داده نشد، آمریکا به قول‌ها و وعده‌هایش عمل نکرده و تا جایی هم که توانسته بدعهدی کرده است، قطعا این رفتارها در رویکرد مردم نسبت به دولت بی تاثیر نخواهد بود به ویژه این که امروزه مشکلات اقتصادی مردم را اذیت می کند که یکی از دلایل آن هم قطعا بدعهدی های آمریکا است که باعث نارضایتی مردم شده است.

 

پیرامون همین موضوع همکلام شدیم با آقای محمدرضا فرزین ، نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون که در ادامه میخوانید :

 

نگام : حال و احوال این روزهای دولت آقای روحانی را چگونه می بینید؛

متاسفانه باید گفت احوال آقای روحانی همچون حال و روز این روزهای مملکت ما شده است.
افرادی که باید در این شرایط پشتیبان آقای روحانی باشند همگی مشغول به نقد از او هستند.من درباره ی  دفاع از آقای روحانی صحبت نمیکنم زیرا که کاستی ها بسیار است.اما باید قبول کنیم هیچگاه نمی خواهیم نیمه پر لیوان را نسبت به دولت آقای روحانی ببینیم.
دیشب در مجلسی حضور داشتم که آقای کرباسچی هم بودند که باز شاهد بودم ایشان به نقد از دولت در آن جمع پرداخت.سوال من این است که ما در حمایت از دولت روحانی چه قدمی برداشتیم؟
غیر از اینکه در همه جا از شکست او یا کاستی های او سخن گفتیم غافل از اینکه دولت پنهان و اطرافیان حکومت مطلقه به دنبال ضربه زدن به روحانی و دولت او هستند.
باید کمی منصف بود آیا این منتقدان به دنبال این هستند امثال رئیسی ها یا دولت نظامی بر سر کار بیاید.ما در دنیایی هستیم که مقتدی صدر که جیره خوار آمریکاست با این دولت بدین شکل رفتار میکند ، پوتین و روسیه بدین شکل و موضع آمریکا هم دیدیم و اسد در سوریه چنین رفتاری را پیش گرفت.لذا پیشنهاد دارم رویکردها را ببینید که از عملکرد های اشتباه نظامی ما سرچشمه دارد.

 

نگام : آیا از نظر شما برجام شکست خورده است یا هنوز میتوان امیدی داشت؟

باید با قاطعیت گفت برجام شکست ناپذیر است و ما در آن پیروز هستیم زیرا که سایه جنگ از سر این کشور برداشته شد .حکومتی که نظر رهبر به آن دولت نزدیک تر بود به شکلی عمل کرد که ما را به سمت جنگ و حتی جنگ جهانی سوم می برد.کمی دقت به رویکرد های دولت احمدی نژاد به ما یادآور میشود که هفت قطعنامه در سازمان ملل بر علیه ایران صادر شد.ما با تیم قدرتمند آقای روحانی و حمایت کامل شخص ایشان این هفت قطعنامه را خنثی ساختیم.رهبری هر زمان مشکلی بوجود می آید میگوید من گفته بودم و در واقع از سر خود باز می کنند .بنده یک انتقاد جزئی کردم و حاصلش دو سال و نیم زندان شد.پیشنهاد میکنم به جای نقد یک رویکرد جامع و منصفانه داشته باشید.به عقیده من مقوله برجام یک پیروزی بزرگ برای ملت بوده و هست.پیروزی بر تفکر اصلاح طلبی و ترمیم منش اصلاح طلبی بود.حال  یک فرد خبیثی همچون ترامپ میآید و تمامی سازوکار ها را بر هم میزند ،علت را باید در جای دیگر جستجو کرد.عدم اجازه به ورود آمریکا در اقتصاد ایران باعث شد شخصی همچون ترامپ که مورد لعن و نفرین خود آمریکایی ها هست بیاید و چنین رفتاری را انجام دهد .حال ما میآییم و در این بین به دولت خودمان نقد های نابجا وارد میکنیم.کجای تاریخ به یاد دارید که غیر از قضیه کوبا ، اروپائی ها اینقدر تند و قاطع جلوی آمریکا بایستند و موضع بگیرند.
لذا به جرأت میگویم برجام پیروز میدان است که همگی حاصل تصمیمات بخردانه دولت و تیم او بوده است.

 

نگام : پس از کناره گیری آمریکا از برجام شاهد بودیم که گروهی به شادی پرداختند که این امر حتی در سطوح بالا مملکت هم دیده شد ، نظر شما در این باره چیست؟

این مجموعه بجای اینکه در کنار ملت و دولت باشند متاسفانه رفتار هایی میکنند که دشمنان ما انجام نمیدهند.آنها در تلاش وسیع هستند که مملکت را از بین ببرند.تمامی زیر ساخت های ما را از بین ببرند و مملکت را به نابودی بکشانند.
یک جنگ بین ایران و عراق صورت پذیرفت و حاصل آن بیش از دومیلیون کشته و این همه معلول و جانباز و اسیر شد .حال اینها بدنبال ایجاد یک جنگ دیگر هستند.
شما همین رویکرد جنگ های نیابتی ما در یمن و عراق و سوریه را ببینید که باز هم ده ها کشته به روی دست ما گذاشته است و نتیجه آن رفتار مقتدی صدر با قاسم سلیمانی میشود که ۴۸ ساعت به او فرصت میدهد خاک عراق را ترک کند.این شادی و پایکوبی رفتاری احمقانه و ابلهانه میباشد.شاید دشمنان واقعی ملت ایران همین اشخاص باشند.

 

نگام : آقای جنتی خواستار عذرخواهی دولت از مردم شد.این درخواست تنش بیشتر با دولت را ایجاد نمی کند؟

درباره آقای جنتی باید گفت متاسفانه آن شخصی که باید در پیشگاه دولت و ملت عذرخواهی کند شخص آقای جنتی میباشد.بدلیل بی تدبیری های این شخص ما دچار مشکلات عدیده شده ایم.وقتی با تصمیم شخص ایشان جوانان و فرهیختگان ما از اجازه حضور در انتخابات دولتی و صحنه سیاست و حتی خبرگان محروم میشوند.
اگر ما تنها دو آدم شجاع را در مجلس نداشتیم یعنی آقایان مطهری و صادقی ، دیگر چه امیدی به لیست امید میتوان داشت و افتخار کرد.
تمامی افراد بزرگ و شجاع و فهمیده را امثال این آدم از بین بردند.بهترین نمایندگان مجلس و خبرگان را شخص آقای جنتی از بین برد.لذا اگر کسی باید عذرخواهی کند شخص ایشان هست.اما من متأسف میشوم وقتی میبینم از تفکر متحجرانه این آدم دفاع و حمایت میشود.من برنامه ای برای تلویزیون ساختم که منجمله گفتگو با شخص آقای جنتی بود.این فرد از چنان سطح سواد سیاسی پائینی برخوردار بود که هر سوالی که من می پرسیدم او همان را به شکل پاسخ به ما تحویل میداد و ما مجبور شدیم به همین شکل در برنامه استفاده کنیم که خوشبختانه کار هم توقیف شد.لذا آقای جنتی باید هزاران هزار بار بدلیل رفتار و تفکر و گویشش از ملت ایران عذرخواهی کند.

 

نگام : با این اتفاقات آینده دولت آقای روحانی را چگونه پیش بینی میکنید؛

آینده دولت آقای روحانی بستگی دارد به مقاومت و توانایی های ایشان که ما در این دولت سراغ داریم.ایشان چهل سال در رأس مخروط امنیتی کشور بوده است و تجربه بسیاری دارد.تنها خواسته ما این است که مسائل پشت پرده ای را که اجازه بیان آن را نمیدهند بیاید و شفاف در پیشگاه ملت بگوید.اگر وزاریی هستند که همراه با او نیستند تغییراتی صورت دهد و وزرای لایقی را جایگزین کند.وزرایی شجاع و پاسخگو.
ما در مملکتی زندگی میکنم که یک بازپرس این قدرت را دارد جلوی خواسته چهل میلیون و دولت بایستد .اگر آقای روحانی ایستادگی خود را بالا ببرد قطعا این سامان انجام خواهد پذیرفت و این مشروط است که آقای روحانی بیاید و شفاف مسائل و مشکلات را برای مردم بیان کند.ما دولت پنهان را به وضوح میبینیم که تمام تلاشش را میکند تا دولت آقای روحانی نتواند به موفقیت برسد.من در دولت آقای روحانی به زندان رفتم اما هنوز ، هم مسیر و سینه سوخته در کنار او هستم زیرا که میدانم دولت پنهان حاضر است مملکت به فنا برود اما دولت آقای روحانی به موفقیت نرسد.