اخبار روز بین الملل ؛ واکنش‌ها به سخنان پومپئو در مورد «شدیدترین تحریم‌ها» علیه ایران

نگام ، بین الملل _ تفلیس مقصد جدید دلار های خارج شده از ایران: گرجستان حساب بانکی تجار ایرانی را مسدود کرد ، تِرند شدن هشتگ تغییر رژیم ایران چند ساعت بعد از اعلام سیاست جدید آمریکا در قبال جمهوری اسلامی و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز بین الملل بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

واکنش‌ها به سخنان پومپئو در مورد «شدیدترین تحریم‌ها» علیه ایران

مایک پمپئو، در نخستین سخنرانی سیاست خارجی خود در مقام وزیر خارجه آمریکا، گفت دولتش «شدیدترین تحریم های تاریخ را علیه ایران وضع خواهد کرد و اگر حکومت ایران رفتار خود را عوض نکند فشار تحریم‌ها افزایش خواهد یافت». آقای پومپئو «۱۲ شرط» را برای مذاکره و دستیابی به توافق جدیدی با تهران تعیین کرده‌است.

 

تفلیس مقصد جدید دلار های خارج شده از ایران: گرجستان حساب بانکی تجار ایرانی را مسدود کرد

انک «تی بی سی» گرجستان از چند روز قبل اعلام کرد: تراکنش‌های مالی برای ایرانیان بدون اقامت در این کشور ممنوع است. به دنبال صدور این بخشنامه حساب بانکی گروهی از ایرانیان در تفلیس و دیگر شهرهای گرجستان مسدود شده است. فاطمه مقیمی رئیس اتاق بازرگانی ایران و گرجستان این موضوع را تائید کرده و گفته است: حساب بانکی تجار مسدود شده، به پیگیری‌های طرف ایرانی مبهم پاسخ داده شده و بازگشایی حساب بانکی جدید برای ایرانیان امکان‌پذیر نیست.

 

خبرنگاران خارجی برای حضور در مراسم تعطیلی مرکز اتمی وارد کره شمالی شدند

طبق گزارش‌ها، مقام‌های کره شمالی به خبرنگاران کره جنوبی اجازه نداده‌اند تا در این مراسم شرکت کنند.کره جنوبی در واکنش از این که به خبرنگاران این کشور اجازه بازدید داده نشده، ابراز تاسف کرده است.در حاشیه نشست رهبران دو کره در آوریل، دولت کره شمالی گفت از خبرنگاران و متخصصان دعوت خواهد کرد تا در مراسم تعطیلی این مرکز آزمایش‌های هسته‌ای حضور یابند.

 

عقب‌نشینی روس‌ها از موضع گیری پیشین خود درباره خروج ایران از سوریه؟ / سخنگوی کرملین: منظور پوتین، کشورهایی هستند که به صورت غیرقانونی در سوریه حضور دارند

دیمیتری پسکوف، سخنگوی مطبوعاتی دولت روسیه گفت: سخنان پوتین درباره لزوم خروج نیروهای خارجی از سوریه، مربوط به کشورهایی است که نیروهای نظامی شان به صورت غیرقانونی در آنجا حضور دارند. پیشتر، الکساندر لاورنتیف، نماینده ویژه پوتین گفته بود: ما درمورد واحدهای خارجی که در سوریه حضور دارند صحبت می کنیم به خصوص آمریکا، ترکها، حزب الله و ایرانی ها.

تِرند شدن هشتگ تغییر رژیم ایران چند ساعت بعد از اعلام سیاست جدید آمریکا در قبال جمهوری اسلامی

تنها چند ساعت بعد از سخنرانی مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده و اعلام استراتژی جدید آمریکا در برابر جمهوری اسلامی، هزاران کاربر توئیتری با هشتگ تغییر رژیم ایران (#iranregimechange) خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی ایران شدند.روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت وزیر خارجه آمریکا ضمن اعلام خبر افزایش فشار بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد که واشنگتن آماده مذاکره با تهران در صورت تغییر رفتار حکومت مذهبی ایران است.

 

الحیات: پیوستن الفتح به ائتلاف «صدر» بعید است / «مقتدی» با فراکسیون «تمام شیعی» مخالف است

به رغم انتشار اخباری مبنی بر نزدیک بودن اعلام ائتلافی چهارجانبه در عراق شامل النصر، الفتح، الحکمه و سائرون اما ماموریت ملحق کردن “الفتح” به این ائتلاف همچنان بعید به نظر می‌رسد چراکه گفته می‌شود صدر و العبادی با تشکیل فراکسیونی تنها شیعه مخالفند. این در حالی است که صدر همچنان به دیدارهایش با رهبران لیست‌های پیروز در انتخابات عراق ادامه می‌دهد.