نماینده مجلس : آتش زدن پرچم آمریکا در مجلس «آتش به اختیار» بود / تعدادی کاغذ به نام برجام آوردند که آتش زدیم

نگام ، سیاسی _ اصطلاح «آتش به اختیار» نخستین بار توسط علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی مطرح شد. خامنه‌ای پس از حملات تروریستی به ساختمان مجلس و مقبره آیت‌الله خمینی ۱۷ خرداد سال گذشته در دیدار با گروهی از دانشجویان به آن‌ها توصیه کرد که هرگاه اخلالی در دستگاه‌های فرهنگی دیدند، می‌توانند مانند زمانی که در جنگ اخلال به‌وجود می‌آید، به هر شکلی که مایل‌اند و بدون در نظر گرفتن قانون عمل کنند. او نام این کار را «آتش به اختیار» گذاشت.
محسن کوهکن، نماینده اصولگرای مجلس: لازم بدانم بازهم پرچم آمریکا را آتش خواهم زد
«من، محسن کوهکن، بر اساس تصمیم شخصی اقدام به آتش زدن پرچم آمریکا کردم و اگر بازهم لازم بدانم بدین کار مبادرت خواهم ورزید!» و اما ایرادی که طبق اندیشه و نظر خود بدان می‌پردازد:
«در مجلس با یکی از نمایندگان فراکسیون امید، در مورد آتش زدن پرچم بحث می‌کردیم، البته بحث همکاری و نه سیاسی!
نماینده عضو فراکسیون امید معتقد بود، آتش‌زدن پرچم آمریکا توهین به ملت آمریکاست و ما قویاً این موضوع را با این استدلال رد کردیم که پرچم خاستگاه حاکمیتی دارد نه مردمی و این بدان معناست که پرچم هرکشور متعلق به حکومت است نه مردم!» کوهکن در ادامه به دو موضوع اشاره می‌کند:« اگر پرچم متعلق به مردم یک کشور است، چرا در هنگامه پیروزی انقلاب اسلامی، پرچم ایران عوض شد؟ حکومت عوض شده بود یا مردم؟» و خود توضیح می‌دهد:«وقتی علامت شیر و خورشید از متن پرچم حذف شد و«الله و اکبر» و نقش انحصاری«الله» روی پرچم حک شد این معنا به ذهن متبادر خواهد شد که حکومتی رفته و حکومتی دیگر جایگزین شده، با علامتی که روی آن پرچم نشسته! پس اساساً قبول ندارم پرچم یک کشور نماد مردم آن کشور باشد بلکه پرچم را نماد حکومت می‌دانم پس با این استدلال آتش زدن پرچم آمریکا، نشانه ای است از اوج«تنفر» ما از حکومتی که از هیچ رفتاری برای به زانو درآوردن ما و ضربه زدن به ما کوتاهی نمی کند. بر همین اساس است که حرف آقای نقوی حسینی را تایید می‌کنم و می‌گویم:«آتش‌زدن پرچم آمریکا، نه تصمیم جناحی و گروهی که تصمیمی کاملا شخصی بود.»
کوهکن توضیحات خود را با مثالی دیگر تکمیل می‌کند:«فقط آمریکا و کشورهای مستقل که پرچم ندارند، داعش هم پرچم داشت، آتش زدن پرچم داعش توهین به مردم عراق بود یا سوریه؟ معلوم است که هدف، اعلام انزجار از داعشیسم است.»
محمدجواد ابطحی: آتش زدن پرچم آمریکا در مجلس «آتش به اختیار» بود / ذوالنور تعدادی کاغذ به نام برجام آورد که آتش زد
ابطحی بیان کرد: این کار خودجوش بود و اصلاٌ به خاطرش کار سازماندهی شده‌ای نکردیم؛ این کار ما آتش به اختیار بود. حتی آقای کوهکن به من نگفتند شما هم با من بیا بالا و من خودم ایشان را همراهی کردم زیرا با صحبتی که صبح ما دو نفر با هم داشتیم می‌دانستیم چه کار می‌خواهیم بکنیم.

این نماینده مجلس افزود: تصمیم بر این گرفتیم که در این شرایط، جو را عوض کنیم تا همه گمان نکنند که همه ارکان نظام مطابق با نظریات آقای روحانی است. حتی آقای ذوالنور هم در جریان آتش زدن پرچم آمریکا نبود و ایشان هم تعدادی کاغذ به نام برجام آورد که آتش زد وگرنه آن کاغذها خود برجام نبود.

ابطحی در دفاع از این اقدام و پاسخ به افرادی که به همخوان نبودن آن با مواضع مقام معظم رهبری اشاره می‌کنند، گفت: «اتفاقا این کار ما تقویت تیم مذاکره‌کننده بود که بگویند در مجلس ما چنین افرادی حضور دارند که با نفی کل برجام موافقند. حال تیم مذاکره‌کننده باید بداند که می‌باید دست توانمندتری را برای چانه‌زنی داشته باشد.»

 

اگر آمریکایی‌ها برجام را پاره کنند ما آن را آتش می‌زنیم

اقدام این نمایندگان مجلس در حالی صورت گرفت که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خرداد سال ۱۳۹۵ گفته بود «اگر آمریکایی‌ها برجام را پاره کنند ما آن را آتش می‌زنیم».

با این حال انتقادها از اقدام نمایندگانی که پرچم آمریکا را آتش زدند ادامه دارد.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس، این اقدام را رفتاری «بد» توصیف کرده و گفته است: «کار عاقلانه» و «درستی نبود».

همچنین پروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان مجلس، این اقدام را «خارج از عرف و اخلاق» خوانده و گفته است: نمایندگانی که این اقدام را انجام دادند «از ابتدا مخالف برجام بودند».

 

تاریخ روحانی را تکریم می‌کند

با وجود گذشت نزدیک به دو هفته از خروج آمریکا از برجام، اختلاف بر سر برجام میان دولت و مخالفانش ادامه دارد. حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی که سخت از جانب رقیبان اصولگرا زیر فشار است در سخنانی در شامگاه شنبه ۲۹ اردیبهشت به دفاع از دولت خود پرداخت و گفت در سیاست خارجی موفق بوده و تأکید کرد که همراه نشدن اتحادیه اروپا، روسیه و چین در ماجرای برجام با آمریکا «موفقیت ماست».

پیش از آن در روز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت مجلس خبرگان در بیانیه‌ای نسبت به مسائل مربوط به برجام واکنش نشان داد و خواستار عذرخواهی حسن روحانی از مردم شد. در این بیانیه آمده بود که «رهبر» به اصرار دولت با برجام موافقت کرد. و در برجام، خطوط قرمز رهبر رعایت نشده است. پس از آن بلافاصله دبیرخانه مجلس خبرگان اعلام کرد که درخواست عذرخواهی از روحانی صرفاً بیانیه احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان بوده که با سربرگ خبرگان رهبری منتشر شده است.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت نیز دو روز پس از بیانیه احمد جنتی گفت: «تاریخ روحانی را تکریم می‌کند.»