واهمه ایران از قدرت گرفتن مقتدی صدر/ نمایندگان مجلس: در شیوه برخورد با عراق بازنگری کنیم

نگام ، بین الملل _ استاد دانشگاه: مقتدی صدر حمله به حوزه علمیه قم و آیت الله سیستانی را دوباره آغاز می کند.

سارا آکالین _ نمایندگان مجلس کشور در جریان انتخابات عراق نکاتی را در خصوص این انتخابات که در نهایت ائتلاف «سائرون» به ریاست مقتدی صدر با کسب ۵۴ کرسی در آن پیروز شدند، مطرح کردند که گویای واهمه آنها از این مساله بود. واهمه ای که به موازات اظهارات نمایندگان، امروز در تحلیل ابراهیم فیاض استاد دانشگاه تهران نمود بارزی یافت و او به صراحت به “نامه نیوز” گفت طولی نمی کشد که خودمحوری مقتدی صدر اوج بگیرد، تیپ فکری اش هم مثل صدام است یعنی می خواهد با ایران به جنگد تا قهرمان شود. در این فضا آمریکا فشار می آورد تا مقتدی صدر بیشتر به دامن عربستان و اردن بیفتد.

او در تحلیل پیروزی ائتلاف مقتدی صدر در انتخابات پارلمانی عراق و آینده دولت این کشور اظهار داشت: “مقتدی صدر بعد از سقوط صدام می گفت «آیت الله سیستانی ایرانی است و باید به ایران برگردد». به احتمال زیاد بعد از تشکیل پارلمان، او حمله به حوزه علمیه قم و آیت الله سیستانی را دوباره آغاز می کند و پان عربیسم شیعی به دست او در عراق اوج می گیرد. در چنین فضایی عربستان و کشورهای عرب اقمار او نیز سعی می کنند فرصت به وجود آمده استفاده کنند”.

این در حالی است که جلیل رحیمی جهان آبادی، عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفته است جریانات نزدیک به صدر با حضور ایران و آمریکا در عراق میانه چندانی نداشته و قصد دارند نقش این کشورها را کاهش دهند و خود به تنهایی امنیت عراق را تأمین کنند که البته به نظر می رسد این افراد نقش مهم ایران در سرکوب داعش را فراموش کرده اند.

او با بیان اینکه در نهایت باید ۱۶۰ کرسی کنار هم جمع شوند تا ائتلاف شده و نخست وزیر معرفی شود، عنوان کرد: در این میان جریاناتی که روابط مثبت تری با ایران داشته و نقش کلیدی جمهوری اسلامی را فراموش نکرده اند، طیف قدرتمندی هستند و در صورت مدیریت رایزنی ها حتی می توانند طیف صدر را نیز به خود نزدیک کنند.

این نماینده مجلس همچنین به نقش اکراد و کرسی های اهل سنت اشاره کرده و گفت: این گروه ها نیز نقش مهمی دارند که باید در محاسبات و مذاکرات مد نظر قرار بگیرند در نهایت جریانات العبادی و عامری که دیدگاه مثبتی نسبت به ایران دارند باید سعی کنند جریان صدر که ابتکار عمل را در دست دارد به سمت خود منعطف کنند تا اثرگذاری بهتری داشته باشد.

با اینهمه جلال میرزایی، عضو فراکسیون امید مجلس تاکید کرده که ایران باید هوشمندانه در قبال عراق عمل کند و در شیوه برخورد با عراق بازنگری کنیم.

میرزایی گفته است حزب سائرون منتسب به مقتدی صدر که رتبه اول انتخابات پالمان این کشور را به دست آورده، اشتراکاتی با جمهوری اسلامی ایران دارند ولی نگاه‌های خاص خود را نیز دارند.

او با بیان اینکه انتخابات پارلمان عراق به صورت دموکراتیک برگزار شده ولی در واقع هیچ گروهی اکثریت کرسی‌های پارلمان را ندارد و دولت آینده عراق ائتلافی خواهد بود، بیان کرد: در کشورهای جهان سوم از آنجایی که صبر و تحمل فردی و تشکیلاتی پایین است دولت‌های ائتلافی، دولت های با ثباتی نیستند.

این نماینده مجلس تصریح کرد دولتی که در عراق از دل این معادلات سیاسی در انتخابات خارج می‌شود، دولت مقتدری نخواهد بود.

سید محمد ابطحی، عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس نیز در اظهاراتی قابل تامل گفته است مواضع مقتدی صدر غیر قابل پیش‌‎بینی است.

اما در این رابطه تحلیل فیاض، استاد دانشگاه تهران از همه جالب تر است که می گوید اقدامات مقتدی صدر به درگیری های قومی داخل عراق منتهی و این کشور به تجزیه شدن نزدیک می شود چون کردها از قوی شدن مقتدی صدر می ترسند و آمریکا نیز اقدامات مقتدی صدر را کاتالیزوری به نفع خود می کند تا از درگیری های داخلی برای تقویت نفوذ خود در عراق بهره ببرد.

او با اشاره به میزبانی مقتدی صدر از سفرای کشورهای عربی در شهر نجف، یادآور شد: او می خواهد بگوید مقرش نجف است و دوباره قصه نجف را در مقابل کربلا شروع کند. نتیجه کارش هم خرابکاری و ویرانگری خواهد بود. معتقدم اگر ترمز مقتدی صدر کشیده نشود، او جنگ انگلیسی کربلا و نجف راه می اندازد.

فیاض در نهایت هشدار می دهد که خطر مقتدی صدر را باید جدی گرفت. موضوعی که نمایندگان مجلس به طور تلویحی به آن اشاره کرده اند و در مجموع نسبت به خطر مذکور احساس ترس و واهمه دارند.