نماینده مجلس: ناامیدی سطح وسیعی از جامعه را در بر گرفته است

نگام ، اجتماعی _ یوناتن بت کلیا، نماینده مجلس کشور در اظهاراتی قابل توجه اعلام کرد نیروهای جوان تحصیلکرده به رغم داشتن تخصص لازم، فاقد شغل هستند، و همین امر باعث شده ناامیدی سطح وسیعی از جامعه را در بر گرفته است.

سارا آکالین _ این نماینده مجلس این موضوع را در ارزیابی تصویب طرح اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های دولتی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت عنوان و تصریح کرد: در هر کشوری سعی می‌شود در سیستم اداری خود از نیروهای متخصص جوان استفاده کند، کما اینکه در اغلب کشورها در ارگان‌ها، نهادها و وزارتخانه‌ها ضمن آنکه از افراد متخصص با تجربه استفاده می‌شود، اما در کنار آنها باید نیروهای جوانی هم حضور داشته باشند که مهارت‌آموزی کرده و از تجربیات این افراد بهره‌مند شوند.
وی در ادامه با انتقاد از عدم اشتغال جوانان تحصیلکرده در کشور گفت: هم‌اکنون تعداد نیروهای جوان تحصیلکرده بیشتر از نیروهای باتجربه بازنشسته بوده، اما تعداد زیادی از آنها برغم اینکه از تخصص لازم هم برخوردار بوده فاقد شغل هستند و همین امر باعث شده که نه گرایشی به تشکیل خانواده و نه امیدی به آینده داشته باشند و این ناامیدی سطح وسیعی از جامعه را در بر گرفته است.
این نماینده مجلس، یادآور شد: مجلس نباید اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های دولتی را به گونه‌ای تصویب کند که تمام افراد بازنشسته دارای تجربه از سیستم اداری حذف شوند، بلکه باید ضمن بکارگیری نیروهای جوان از ظرفیت افراد با تجربه نیز استفاده شود تا راهنمای نیروهای جوان باشند و نیروهایی را تربیت کنند که در آینده بتوانند سکاندار خوبی برای اداره کشور باشند.
موضوعی که پیش از این عباس گودرزی، دیگر نماینده مجلس نیز به آن اشاره کرده و گفته بود بازنشستگان پویایی و بازدهی لازم را در طول ۳۰ سال خدمت صرف کردند و امروز باید فضا را در اختیار نیروی جوان قرار دهند.
او در ادامه به نکته بسیار مهمی اشاره کرده و حتی این موضوع را باعث بی اعتمادی به نظام دانسته بود.
به گفته او متاسفانه به بهانه همترازی افراد متعددی بعد از بازنشستگی بکارگیری می شوند این در حالی است که اشتغال آنان با توجه به وجود بالای تعداد نیروی بیکار در کشور بی اعتمادی مردم به نظام و رنجش خاطر نیروهای جوان بیکار را در پی دارد.
گودرزی همچنین گفت بر اساس قانون پرداخت پاداش بازنشستگی در بودجه ۹۷ محدود شد و حداکثر پاداش باید ۷ برابر حداقل باشد اما متاسفانه دیده شده برخی بازنشستگان برای اینکه با کاهش پرداختی مواجه نشوند سریع خود را بازنشسته کردند و بلافاصله تحت عنوان مشاور بکارگیری مجدد شدند و این موضوع خیانت به بیت المال، نیروی جوان و ظلم به ملت است که با وجود تعداد بالای نیروی بیکار در کشور مجدد بکارگیری شوند.
چندی پیش امیدعلی پارسا، رئیس مرکز آمار کشور با ارائه آماری اعلام کرد ۳میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیکار مطلق در کشور داریم و حدود دو میلیون هم افرادی داریم که اشتغال ناقص دارند و به دنبال شغل تمام وقت هستند.
به گفته او بر اساس اطلاعات مرکز آمار کشور، در سال ۱۳۹۶، نرخ بیکاری ۱۲.۱درصد و سهم اشتغال ناقص از اشتغال نیز ۱۰.۴درصد بود.
پارسا همچنین اعلام کرد که در سال ۹۶ نرخ بیکاری جوانان ۲۸.۳درصد بود که نسبت به سال قبل ۰.۸درصد کاهش داشت.