اخبار روز حقوق بشر ؛ محکومیت سه درویش گنابادی به ۱۶ سال حبس تعزیری و تبعید

نگام ، حقوق بشر _ ممانعت از فعالیت اقتصادی شاهین دهقان، شهروند بهایی ساکن ماکو ، یک کارگر شهرداری آبادان در اعتراض به شرایط اقتصادی و پرداخت نشدن حقوقش خودسوزی کرد و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

محکومیت سه درویش گنابادی به ۱۶ سال حبس تعزیری و تبعید

فعالان حقوق دراویش از صادر شدن سری اول احکام قضایی برای درویشان گنابادی خبر می‌دهند. یک منبع نزدیک به دروایش گنابادی از صدور دو حکم هفت سال و یک حکم دو سال حبس تعزیری برای سه نفر از درویشان گنابادی خبر داده است.

 

ممانعت از فعالیت اقتصادی شاهین دهقان، شهروند بهایی ساکن ماکو

شاهین دهقان، شهروند بهایی ساکن ماکو که مدت ۱۷ سال به شغل زنبورداری اشتغال دارد، در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه پس از احضار و مراجعه به اداره اطلاعات ماکو، در خصوص ادامه فعالیت اقتصادی مورد تهدید قرار گرفت. به این شهروند بهایی گفته شده که ده روز فرصت دارد تا کندوهایش را بفروشد، در غیر این صورت کندوها مصادره شده و خود نیز به زندان فرستاده خواهد شد

 

پرونده نازنین زاغری؛ اظهارات متفاوت درباره اتهامات جدید علیه وی

دو روز پس از حضور نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی در دادگاهی در تهران، خانواده و مقامات قضایی ایران اظهارات متفاوتی در این‌باره ارایه کرده‌اند.ریچارد رتکلیف همسر خانم زاغری در بیانیه‌ای گفته است که اواخر روز جمعه ۱۸ مه به وی برای حضور در داگاه در روز شنبه (۱۹ مه) اطلاع داده شد و افزوده است که در این دادگاه وی با اتهامات جدیدی روبرو شده است.پیشتر ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری، گفته بود که او احتمالا با اتهامات جدیدی روبرو است.

 

انتقال محمد حبیبی به قرنطینه دو زندان تهران بزرگ

محمد حبیبی فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران به قرنطینه دو زندان تهران بزرگ منتقل شد. آقای حبیبی به دلیل جراحات وارده بر اثر ضرب و شتم ماموران در زمان بازداشت درخواست رسمی برای درمان داده است.

 

یک کارگر شهرداری آبادان در اعتراض به شرایط اقتصادی و پرداخت نشدن حقوقش خودسوزی کرد

یکی از کارگران شهرداری آبادان در اعتراض به شرایط ناگوار اقتصادی و پرداخت نشدن حقوقش دست به خودسوزی زد. به گزارش سایت رکنا این کارگر دچار سوختگی شدید شده است. همچنین یکی از همکاران او که برای خاموش کردن آتش وارد ماجرا شده نیز دچار سوختگی شدید شده است.

 

علی نوری به ۷ سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد

علی نوری، فعال مدنی که در تاریخ نهم دی‌ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۶، با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی از زندان رجایی شهر کرج آزاد شده بود، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی احمدزاده به ۷ سال و نیم حبس تعزیری محکوم شده است.