مهم ترین اخبار و موضع گیری های سیاسی؛ نامه ۱۷۰ فعال سیاسی ایرانی آمریکایی به موگرینی برای حفظ برجام ، طرح تحقیق و تفحص جبهه پایداری از مذاکرات محرمانه دولت با مدیر تلگرام

نگام ، سیاسی _ نامه ۱۷۰ فعال سیاسی ایرانی آمریکایی به موگرینی برای حفظ برجام ، طرح تحقیق و تفحص جبهه پایداری از مذاکرات محرمانه دولت با مدیر تلگرام ، کناره گیری موحدی کرمانی از دبیر کلی جامعه روحانیت مبارز و احتمال جانشینی تقوی  از مهم ترین اخبار سیاسی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید:

 

نامه ۱۷۰ فعال سیاسی ایرانی و آمریکایی به «موگرینی»: برجام را حفظ کنید / نام جان مرشایمر، چامسکی، اسلاوی ژیژک، جودیت باتلر و یرواند آبراهامیان در میان امضاکنندگان

۱۷۰ فعال سیاسی و استاد دانشگاه در نامه‌ای به موگرینی خواستار حفظ برجام شدند. امضاگنندگان ایرانی و آمریکایی در نامه‌ایی با قدردانی از سخنرانی خانم موگرینی بعد از خروج آمریکا از برجام نوشته‌اند: «مردم ایران از صلح و دیپلماسی حمایت کردند؛ حالا نوبت جامعه جهانی است که نشان دهد تصمیم درستی گرفته است».

طرح تحقیق و تفحص جبهه پایداری از مذاکرات دولت با مدیر تلگرام کلید خورد

۳۶ نماینده عضو جبهه پایداری در مجلس شورای اسلامی طرح تحقیق و تفحص از مذاکرات پنهانی دولت با مدیر تلگرام را تهیه و تدوین کردند.

خباز:دولت اصلاحات بهترین دولت بعد از انقلاب است/ با نفت بشکه‌ای ۱۲دلار مملکت را اداره کردند

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب در خصوص انتخاب سید محمد خاتمی در سال ۷۶ گفت: مسعود رجوی گفت با انتخاب خاتمی جمهوری اسلامی ایران بیست سال بیمه شد زیرا می‌دانستند ایشان منطق صحیحی که دارد خواهد توانست شرایطی خوبی را فراهم کند.
حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه می گوید: آمارهای مربوط به پیروزی قطعی نامزد اصولگرایان در انتخابات ۱۴۰۰ با ۲۰ میلیون رای فریبنده است و نمی شود به این نوع احتمالات و آمارها خیلی اطمینان داشت.

حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه می‌گوید: آمارهای مربوط به پیروزی قطعی نامزد اصولگرایان در انتخابات ۱۴۰۰ با ۲۰ میلیون رای فریبنده است و نمی شود به این نوع احتمالات و آمارها خیلی اطمینان داشت.

 موحدی کرمانی از دبیرکلی جامعه روحانیت کنار رفت / تقوی جانشین او می‎شود؟

حسین ابراهیمی درباره جزئیات تغییر اساسنامه جامعه روحانیت اظهار داشت: قبلاً دبیرکل و رئیس شورای جامعه یکی بودند اما قرار است رئیس شورا همان آیت‌الله موحدی بماند. دبیرکل هم منتخب مجمع و مسئول اجرایی جامعه است. او درباره گزینه‌های احتمالی دبیرکل موقت این تشکل روحانی، گفت: بعضی گزینه‌ها مطرح هستند اما هنوز رأی‌گیری انجام نشده ولی احتمالاً حجت‌الاسلام تقوی گزینه نهایی باشد.
نایب رییس فراکسیون مستقلین ولایی با اعلام موافقتش با «نامه مشترک ۶ وزیر و دو نماینده مجلس» در مورد رفع فیلتر توئیتر، گفت: کاش آقای سبحانی فر ما را در جریان نامه رفع فیلتر توئیتر می گذاشت تا ما هم آن را امضا می کردیم.

آمریکا پنج ایرانی مرتبط با سپاه پاسداران را تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه، اول خرداد، پنج ایرانی را به لیست سیاه تحریم‌ها اضافه کرد. ولی‌الله سیف،‌رئیس بانک مرکزی که هفته گذشته تحریم شد و ۵ نفری که امروز تحریم شدند، تحت تحریم‌های «فهرست اختصاصی تروریست‌های بین‌المللی» درآمده‌اند.

ادعای فرمانده اسراییلی: ایران ۳۲ موشک به اسراییل پرتاب کرد

پیشتر ارتش اسراییل مدعی شده بود نیروی قدس سپاه ۲۰ فروند موشک فجر -۵ و گراد را به سمت قلمرو تحت کنترل اسراییل در بلندی های جولان پرتاب کرده است.
آنچه بیش از همه ناامید کننده بود، فقدان دیپلماسی جدی از طرف اروپا در طول این اولتیماتوم مشخص شده از طرف ترامپ، بود.

ادعای نماینده مخالف پیوستن مبارزه با پول‌شویی:می‌خواهند قاسم سلیمانی و محسن رضایی را تحویل‌شان بدهیم

مخالفان تصویب لایحه که عموما  نزدیکان جبهه‌پایداری و مخالفان برجام در مجلس قبل‌اند، معتقدند با تعاریف این کنوانسیون، ما دیگر به آن حق کمک به سازمان‌هایی مانند حزب‌الله لبنان و حوثی‌ها  و برخی سازمان‌های فلسطینی را نخواهیم داشت.

اصولگرایان به سازوکار «شیخوخیت» پشت خواهند کرد؟ /آل اسحاق: ممکن است تغییری در سیاست ها و ساختارهای جریان اصولگرا ایجاد شود

یحیی آل اسحاق با تاکید بر ضرورت بازنگری در فرایند سیاست ورزی اصولگرایان گفت: جریان اصولگرایی یا هر جریان دیگری در حوزه‌های سیاسی باید بازخورد و اقتضائات زمانی و مکانی را در نظر بگیرد.

ادعای مدیر پیام رسان سروش: ما ۶ میلیون کاربر داشتیم که بعد از فیلترینگ تلگرام این تعداد ۱۰ میلیون نفر شد

تنها عامل کندی پیام رسان، فقط اپلیکیشن پیام رسان نیست و به ارتباط اینترنتی که در همان لحظه با اپراتور دارید و ترجیح ترافیک بین الملل به ترافیک داخل مرتبط است.

نعمت احمدی:۴۰ سال است که قانون ثابت و دائم نداریم/ نمی‌توانیم مدعی اسلام باشیم اما قانون مجازات اسلامی ما دائمی نباشد

یک حقوقدان با انتقاد از تصویب آزمایشی قوانین مجازات و آیین دادرسی کیفری گفت: قانون مدنی ما با این دوام و قوام در سال ۱۳۰۴ در زمانی نوشته شد که ما از نظر حقوق‌دان و حقوق‌خوان فقیر بودیم اما در حال حاضر که این تعداد تحصیل کردگان حقوق داریم چرا از آنها برای تصویب قوانین دائمی بهره گرفته نمی‌شود؟
دکتر صادق زیباکلام استاد برجسته علوم سیاسی دانشگاه تهران در کمتر از دو ماه از این دانشگاه و دانشگاه آزاد بازنشسته شد. اتفاقی که بیش از آنکه به رویکرد علمی ایشان ارتباط داشته باشد، شائبه‌های دیگری پدید آورده که مربوط به کنشگری ایشان در فضای سیاسی ایران و عقاید متفاوتش درباره تاریخ تحولات سیاسی و اجتماعی ایران است.

داریوش قنبری فعال سیاسی اصلاح‌طلب :کسانی که برای دولت مانع‌تراشی می‌‌کنند مقابل مردم ایستاده‌اند/ نتیجه تقابل با دولت بی‌‌اعتمادی مردم به نظام است/ اینکه روحانی برای تحقق وعده‌‌ها اختیار ندارد قانع‌کننده نیست

قنبری گفت: کسانی که اجازه نمی‌دهند روحانی وعده‌‌هایش را عملی کند و برایش مانع‌تراشی می‌کنند بدانند مقابل مردم ایستاده‌اند و به تقابل با مردم می‌پردازند که نتیجه کار آن‌ها چیزی جز بی‌اعتمادی مردم به نظام نخواهد بود.
سازندگان ماه عسل سعی دارند با تحریک احساسات مخاطبان در این ماه به وسیله بازگو کردن سرگذشت مهمانان، تلنگری به وجدان ما بزنند. تلنگری که گاهی ممکن است به خطا برود و بی نتیجه بماند.

حاجی بابایی: فراکسیون نمایندگان ولایی لیست مستقل برای انتخابات هیات رئیسه ارایه می‌کند

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس، بر ارایه لیست مستقل فراکسیون برای انتخابات هیات رئیسه مجلس تاکید کرد و گفت: مذاکره و ائتلافی با سیار فراکسیون‌ها نداشتیم.

توصیه توکلی به روحانی: سراغ رقبایت برو تا دلخوری‎ها رفع شود

توکلی گفت: هنوز متاسفانه در شرایط رقابتی به سر می‌بریم و نه رفاقتی. به زبان مطلبی را می‌گویند اما در عمل طور دیگری رفتار می‌کنند. مخصوصا کسانی که در قدرت هستند باید بیشتر به تعهدات‌شان پای‌بند باشند.

کلانتری: فعالان بازداشت شده محیط زیستی باید آزاد شوند/ هیچ مدرکی دال بر جاسوس بودن آنها وجود ندارد

رییس سازمان حفاظت زیست با تاکید بر اینکه هیچ مدرکی دال بر جاسوس بودن فعالان محیط زیستی وجود ندارد، گفت: بر اساس تشخیص هیات چهارنفره هیات دولت این افراد باید آزاد شوند.

محمود صادقی: مهم‌ترین اولویت شهردار جدید تهران شفاف‌سازی و مبارزه با فساد باشد

ما باید از افشانی و اقداماتش در مجموعه شهرداری تهران باید حمایت کنیم و قطعا این حمایت از وی انجام می شود.

معاون دادستان: رفع فیلتر تلگرام صحت ندارد/فیلتر تلگرام دائمی است

عبدالصمد خرم‌آبادی گفت: رفع فیلتر تلگرام تا جمعه، صحت ندارد و فیلتر تلگرام قطعی و دائمی است

جعفری ایمن آبادی نماینده مجلس: توئیتر بی آزار است

نایب رییس فراکسیون مستقلین ولایی با اعلام حمایت از «نامه مشترک ۶ وزیر و دو نماینده مجلس» در مورد رفع فیلتر توئیتر، گفت: کاش آقای سبحانی فر(نماینده مجلس در کمیته تعیین مصادیق مجرمانه) ما را در جریان نامه رفع فیلتر توئیتر می گذاشت تا ما هم آن را امضا می کردیم.

اثاث کشی خبرگزاریهای رسمی از تلگرام به پیام رسانهای داخلی،مشتریان آنها را چقدر کم کرده؟

تغییرات تعداد کانال‌های فعال تلگرامی، تعداد مطالب تولیدی و رد و بدل شده و بالاخره تعداد بازدیدها سه مولفه اصلی و البته ظاهری برای قضاوت درباره میزان موفقیت‌آمیز بودن فیلترینگ است.

نگاهی به خطبه‌های جنجال‌برانگیز حجت‌الاسلام حسنی، امام جمعه وقت ارومیه / او به تازگی درگذشت

غلامرضا حسنی در خطبه ای گفت: من با آزادی مخالفم و هستم چون حرف مرد یکی است. بعضی‌ها آزادی‌هایی به کشور تزریق کردند که این آزادی‌ها، آزادی‌های ۱۲۰ ساله آمریکایی است، ما عبد خدائیم. آزادی معنی ندارد.

جواد لاریجانی: برجام مرده است؛ باید تعهدات خود را تعلیق کنیم/ مسئولین بگویند اشتباه کردیم / به اروپایی‌ها می‌گوییم باید تضمین بدهید؛ این جوک است

محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: وزیر امور خارجه گفته بود دنیا باید آنقدر در ایران سرمایه گذاری کند که تحریم ما برایش نفع نداشته باشد تئوری این بود که در اقتصاد دنیا مندرج شویم این ها حرفی قشنگی است اما فضایی است.

امام‌‌جمعه‌ای که فراموش نمی‌شود

غلامرضا حسنی ملقب به «ملاحسنی» در سال ۱۳۰۶ در روستای بزرگ‌آباد در ۳۰ کیلومتری ارومیه چشم به جهان گشود. او تا دی‌ماه ۹۲ نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه و قبل از آن، نماینده اولین دوره مجلس شورای اسلامی از این شهر بود. حسنی در یک خانواده مذهبی و البته زمین‌دار با تمکنی قابل قبول بزرگ شد.

 مکارم شیرازی: جناح‌های سیاسی دست آشتی بدهند و متحد شوند/ به سرنوشت اختلاف‌کنندگان فکر کنیم

مکارم شیرازی با تأکید بر اینکه ما در جامعه ای زندگی می کنیم که احتیاج به وحدت داریم، گفت: اتحاد مایه آبرو، قوت و عزت ماست؛ بنشینیم فکر کنیم که نهایت اختلافات به کجا می رسد و کسانی که اختلاف کردند به چه سرنوشتی گرفتار شدند.

لاریجانی: اخبار جلسه غیرعلنی در مورد برجام، نباید منتشر می شد

رییس مجلس شورای اسلامی از انتشار خبرهای مربوط به جلسه غیرعلنی روز یکشنبه مجلس با حضور وزیر امور خارجه و معاون سیاسی او و نیز دبیر شورای عالی امنیت ملی انتقاد کرد و گفت: خبرهای آن جلسه نباید منتشر می شد.

چرا روحانی مثل مصدق به دادگاه لاهه شکایت نمی‌کند؟

دولت ایران و دکتر مصدق ابتدا به ساکن شکایت نکردند بلکه دولت انگلستان بود که به دیوان لاهه و شورای امنیت شکایت کرد و مصدق در مقام رد ادعای انگلستان اختلاف ایران با شرکت سابق را موضوعی داخلی توصیف کرد و … . اکنون نمی‌توان همین الگو را عینا به کار گرفت. چون مصدق شروع کننده شکایت نبود…

لاریجانی، پزشکیان و مطهری‌ می‌مانند؟

آن زمان که علی لاریجانی در حوزه انتخاباتی‌اش هفتم اسفند ۹۴ در قم به‌عنوان نفر دوم وارد مجلس شد، کمتر کسی باور می‌کرد، وی در چنین روزی ضمن جلوس بر صندلی ریاست مجلس طی دو سال متوالی در سال سوم شانس قابل توجهی برای بقای این سمت داشته باشد. آن هم در مجلسی که به‌دنبال یک مجلس تقریبا اصولگرا، فضایی برای تنفس اصلاح‌طلبان و طرفداران جریان اعتدالگرا باز کرده بود.

بادامچی:استفاده از فیلترشکن در حوزه فرهنگی تاثیر نامطلوب به‌دنبال دارد

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس: اظهار داشت: تجربه نشان داده وقتی جلوی فعالیت یک پیام‌رسان را می گیرند، مردم به سراغ فیلترشکن و راه‌های دیگر می روند. باید به این موضوع توجه می شد که مردم به این پیام رسان عادت کردند و عده‌ای از آن کسب درآمد می کردند.

یک منبع آگاه خبر داد؛‌طرح حضور اقلیت‌ها در انتخابات شوراها دو هفته پیش در صحن مجمع تشخیص بررسی شد اما به رأی‌گیری نرسید/ صادق آملی لاریجانی همچنان مخالف است

یک منبع آگاه به اعتمادآنلاین خبر داده که طرح حضور اقلیت‌ها در انتخابات شوراها دو هفته پیش در صحن مجمع تشخیص بررسی شده اما به رأی‌گیری نرسیده است.

عکس دیده نشده از حداد عادل با کراوات

حداد عادل یکی از رجال سیاسی شناخته شده کشورمان است که در سال‌های قبل از انقلاب روز‌های نوجوانی و جوانی خود را سپری می‌کرد. در عکس زیر او را با کراوت در آن سال‌ها مشاهد می‌کنید.

مرعشی: چرا تلگرام را برای دولت موضوعی حیثیتی کنیم؟ وقت کشمکش با دولت نیست!

رقبا همیشه مخالفت می‌کنند؛ قرار بوده مخالفت کنند؛ قرار نبوده مخالفت نکنند. اما سؤال اینجاست چگونه به نقطه‌ای می‌رسیم که هم نتانیاهو، هم مریم رجوی، هم رضا پهلوی، هم بن سلمان و هم برخی تندروهای داخلی فکر می‌کنند الآن وقت زدن آقای روحانی است؟ چرا باید برای هواداران دولت این شائبه بوجود بیاید که آقای روحانی هوادارانش را رها کرده؟

رحیمی: تکذیبه‌ شورای امنیت ملی در شان مجلس نبود/ لاریجانی: رهبری درباره لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم نظری نداشتند

رئیس مجلس در پاسخ به تذکر رحیمی، تاکید کرد: رهبری در رابطه با الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم نظری نداشته و معتقدند مجلس و دولت خود تصمیم گیرنده باشند.

عارف :فراکسیون امید درباره ریاست لاریجانی با دیگر فراکسیون‌ها تعاملی نداشته است

رئیس فراکسیون امید خبر تعامل این فراکسیون با غراکسیون مستقلین بر ریاست علی لاریجانی بر مجلس را تکذیب کرد.

فریاد حاجی دلیگانی و قاضی‌پور در صحن علنی: نمی‌گذاریم FATF تصویب شود / لاریجانی: با زور که نمی‌شود؛ شما انقلابی‌تر از بقیه نیستید

‏علی لاریجانی خطاب به حاجی دلیگانی و قاضی‌پور که با فریاد در صحن می گفتند نمی‌گذاریم FATF تصویب شود گفت: با زور که نمی شود؛ شما انقلابی‌تر از بقیه نیستید.

سخنگوی فراکسیون امید مجلس با تاکید بر خواست اعضای این فراکسیون بر تغییر ترکیب همه ارکان هیات رییسه مجلس، گفت که تصمیم‌ نهایی فراکسیون امید درباره این انتخابات، در جلسه مجمع عمومی هفته آینده اتخاذ خواهد شد.

احمد مازنی عضو فراکسیون امید مجلس:تصمیم فراکسیون امید درباره ریاست مجلس بستگی به شرایط دارد/ بعضی از دوستان نادان دستاوردهای ارزشمند کشور را خیانت می‌دانند

یک عضو فراکسیون امید مجلس گفت: در سال ۹۵ یک‌بار بر سر ریاست با آقای لاریجانی رقابت کردیم؛ این رقابت فشرده اما محترمانه بود. ما حرمت آقای لاریجانی را حفظ کردیم و این رقابت هم برای هیات رئیسه موقت بود.

بروجردی تصریح کرد: بین گروه‌های جهادی حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی فلسطین که کشورشان اشغال شده با گروه‌های تروریستی باید تفکیک قائل شویم و این خلط مبحثی که آمریکایی‌ها دنبال می‌کنند را مدیریت کنیم.

رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید از افزایش فشار بر عارف برای اعلام کاندیداتوری برای ریاست مجلس خبر داد.

دادگاه انقلاب: متهمان پرونده کانال‌های تلگرامی به یک تا ۵ سال حبس محکوم شدند

رئیس دادگاه های عمومی و انقلاب تهران گفت: تعدادی از متهمان پرونده های جرایم شبکه های تلگرامی به حبس تا پنج سال محکوم شدند. رئیس دادگاه های عمومی و انقلاب او تهران با بیان اینکه برخی شبکه های تلگرامی قبل از فیلتر شدن، به دلیل انتشار مطالبی برخلاف قوانین و مقررات، شاکیان متعددی داشته اند، اظهار داشت: بر اساس قانون افرادی که در معرض توهین قرار می گیرند، حق شکایت کیفری از فرد اهانت کننده برای آنها محفوظ است.
سایت عصر ایران در گزارشی نوشت: مدیر پیام رسان سروش، سایت انتخاب را تهدید به شکایت کرد! این تهدید بعد از آن صورت گرفت که انتخاب به نقل از سیدمیثم سیدصالحی، مدیر سروش نوشت که او از دولت خواسته ۱۰ میلیون کاربر به این پیام رسان دهد.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: سالیانه ۹۵۰ زن ویژه در مراکز بهزیستی که تعداد آن ۲۴ مرکز است، پذیرش می‌شوند که عمدتا از طبقات فوق العاده پایین هستند و فقر و مشکلات شدید از جمله اعتیاد دارند.
وزارت اطلاعات اعلام کرد که این وزارت‌خانه در هیچ یک از گزارش های ارسالی به مقامات و دستگاه‌های ذی صلاح اعلام نکرده است که ۲۱۰ یا ۱۹۸ مدیر دو تابعیتی در پست‌های مدیریتی حضور دارند.