حمایت ترکیه از ایران

نگام ، بین الملل _ مقامات دولت و مردم ترکیه از هفته گذشته در اعتراض به انتقال سفارت آمریکا به قدس و نیز درگیری های اسرائیل  در نوار غزه، در واکنشی کم سابقه و همه جانبه، تحولات اخیر در  فلسطین را محکوم کردند. 

 

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه گفت: آنکارا گامی اساسی برای تحریم تجاری اسرائیل در ایام بعد از انتخابات زودهنگام مجلس و ریاست جمهوری در سوم تیرماه ترکیه بر می دارد.

وی جهان را بزرگتر از پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل توصیف و تصریح کرد: اعضای دایم شورای امنیت سازمان ملل به رفتار اسرائیل توجهی ندارند و اغلب کشورهای دیگر نیز فقط می گویند ‘بله، حق با شما است’ ولی اقدام عملی نمی کنند اما باور دارم که پس از انتخابات پیش رو، ایستادن و تاکید ما بر موضوع مقابله و تحریم اسرائیل، نتایج خوبی خواهد داشت و البته در این خصوص وظایف مهمی بر عهده رسانه ها خواهد بود.

مقامات دولت و مردم ترکیه از هفته گذشته در اعتراض به انتقال سفارت آمریکا به قدس و نیز رفتار اسرائیل در نوار غزه، در واکنشی کم سابقه و همه جانبه، تحولات اخیر در فلسطین را محکوم کردند.

نشست فوق العاده سران کشورهای اسلامی هفته گذشته به دعوت رجب طیب اردوغان رییس جمهوری و بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه در استانبول برگزار شد و در پایان سران کشورهای اسلامی ضمن محکوم کردن رفتار اسرائیل در نوار غزه طی بیانیه ای خواستار تشکیل کمیته ای بین المللی در راستای بررسی رفتار اسرائیل در فلسطین شدند.

 

اردوغان در واکنش به ادعاهای پمپئو:کشورهای دارای بیش از ۱۵ هزار کلاهک هسته‌ای جهان را تهدید می‌کنند

رجب طیب اردوغان رییس‌جمهور ترکیه خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران را مورد انتقاد قرار داد و گفت: کشورهای دارای سلاح هسته‌ای جهان را تهدید می‌کنند.

وی با اشاره به تعداد کلاهک‌های هسته‌ای در جهان که بیشتر آنها در دست آمریکا و روسیه است، گفت: امروز کسانی که بیش از ۱۵ هزار کلاهک هسته‌ای دارند جهان را تهدید می‌کنند.

اردوغان در ضیافت افطار در جمع روزه‌داران در ترکیه گفت: چرا کشورهای دارای کلاهک هسته‌ای یک تهدید برای آنها هستند؟ اگر ما منصف باشیم و بخواهیم رویکرد عادلانه‌ای در پیش بگیریم، کشورهای دارای سلاح هسته‌ای که نیروگاه‌های هسته‌ای‌شان به مثابه تهدید به شمار می‌رود نباید هیچ اعتباری در جامعه بین‌المللی  داشته باشند.

وی با اشاره مستقیم به اسرائیل که گفته می‌شود تنها کشور منطقه است که سلاح هسته‌ای دارد، گفت: خاورمیانه باید عاری از سلاح هسته‌ای باشد.

روشن شدن دوباره آتش توافق هسته‌ای را نمی‌پذیریم

اردوغان گفت: «مانند همه ترکیه هم روشن شدن آتش برخی معضلات از جمله مساله توافق هسته‌ای ایران که قبلا آتش آن خوابیده بود را نمی‌پذیرید. ما می‌بینیم که سایر طرف‌های توافق به امضاهایشان پایبندند و این وفاداری به توافق در برابر تصمیم دولت آمریکا بسیار مثبت است.»

بر اساس این گزارش، این اظهارات در حالی مطرح شد که پومپئو وزیر خارجه ایالات متحده درخواست‌های ۱۲گانه‌ای را از ایران مطرح کرد و مدعی شد ایران باید در توافق جدید با آمریکا همراه شود.