«مقتدی صدر» هرگز اجازه نمی‌دهد از خاک عراق برای حمله به کشور‌های همسایه استفاده شود

نگام ، بین الملل _صدر در بیانیه‌ای اعلام کرد، اولویت‌های ملت عراق مبارزه با طایفه‌گرایی و فساد و تثبیت اصول عدالت اجتماعی و بهره‌برداری از ثروت کشور و منابع آن است.صدر خواهان تشکیل دولت ائتلافی فراگیر شد.

 

جنگ بزرگ برای خاموش کردن همهمه جنگ/ از ادامه رایزنی‌های مقتدی صدر تا گشودن خط موازی مالکی

در سایه رایزنی‌های صورت گرفته برای تشکیل کابینه عراق، حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق از همسویی شبه‌کاملش با نظرات مقتدی صدر رهبر لیست پیروز انتخابات در رابطه با تشکیل دولتی تکنوکرات سخن گفت تا بعد از سیدعمار حکیم دومین رهبر سیاسی صاحب لیست انتخاباتی باشد که واگن برنامه‌های خود را پشت لکوموتیو مقتدی صدر متصل کرده است.

 

ساعاتی قبل از آن سیدعمار حکیم رهبر لیست الحکمه که انشقاقش از مجلس اعلا، این مجلس را به بزرگ‌ترین بازنده انتخابات تبدیل کرد در توییتی که ظاهرا برگرفته از سخنرانی‌اش در سالگرد وفات پدرش به عنوان رهبر همان مجلس است چارچوب دلخواهش را برای مشارکت در کابینه پیش رو توصیف کرده و نوشت:

– باید دولتی خدمتگذار باشد نه بحران‌زا چون مردم عراق از بحران‌ها به ستوه آمدند

– باید دولتی حسابرس باشد نه به دنبال رانت‌خواری

– باید دولتی قانونگرا باشد نه دولتی فراتر از قانون

– باید دولتی ملی و نماینده تمامی مردم عراق باشد نه دولتی شکل‌گرفته بر اساس مذهب و قومیت‌ها

– باید دولتی پاک وشفاف باشد نه دولتی فاسد

 

او افزود: به صراحت می‌گویم ما در هیچ کابینه‌ای که این معیارها شاخص آن نباشد شرکت نخواهیم کرد.

اخباری که از عراق رسیده حکایت از آن دارند که هم‌اکنون کمیته سه نفره‌ای برای این مهم تشکیل شده تا به موازات رایزنی‌های مقتدی صدر، گفت‌وگوهای خود را با لیست‌های برنده در انتخابات و در جهت تحقق ائتلاف بزرگ‌تر در پارلمان انجام دهند.

 

این در حالی است که مقتدی صدر   بعد از ملاقاتی که با هادی عامری رهبر ائتلاف فتح که نماینده گروه‌های شبه‌نظامی مبارز علیه داعش است در توییتی نوشت: «لوله اسلحه‌ها باید شکسته شده و همهمه جنگ خاموش شود.»

 

مسوول دفتر جریان «صدر»: با ایران منافع مشترک داریم / دیکته‌های آمریکا درمورد تهران را نمی‌پذیریم

مسوول دفتر سیاسی جریان صدر گفت: جمهوری اسلامی ایران کشور همسایه ماست و با هم منافع مشترک تاریخی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و تجاری داریم و ما هرگز دیکته های دیگران را در این خصوص نخواهیم پذیرفت.

الاسدی تصریح کرد: سیاست عراق باید تنها بر اساس یک معیار تعیین شود و آن منافع عراق و نیز منافع کشورهای همسایه و داشتن روابط متوازن با آنهاست و پذیرش خواسته های آمریکا جایگاهی برای ما ندارد.

وی گفت: همه می دانند که خواسته ها و امیال آمریکا حد و مرزی ندارد و نه تنها ربطی به منافع ملت ها ندارد بلکه حتی گاهی مخالف منافع خود ملت آمریکا و تنها در راستای منافع شرکت های تولید اسلحه و نفت و لابی صهیونیستی است.

مسوول دفتر سیاسی جریان صدر عراق افزود: این جریان هرگز تسلیم اراده دیگران از جمله آمریکایی ها نخواهد شد چرا که سیاست های آمریکا درمنطقه، سیاست هایی شکست خورده است و منطقه را دچار بلا و ویرانی کرده است.

«مقتدی صدر» هرگز اجازه نمی‌دهد از خاک عراق برای حمله به کشور‌های همسایه استفاده شود

این مسوول جریان صدر عراق همچنین تاکید کرد سید مقتدا صدر هرگز اجازه استفاده از خاک عراق برای حمله به هر کدام از کشورهای همسایه را نخواهد داد.

وی درخصوص حضور آمریکا در عراق گفت: همانطور که در گذشته تاکید کرده ایم، حضور

آمریکا در عراق غیر قابل قبول است مگر با ماهیت دیپلماتیک و در چارچوب سفارت آنهم به همان حجم و اندازه ای که سفارت عراق در واشنگتن هم دارا باشد.
الاسدی افزود بویژه حضور نظامی آمریکا از نظر ما امری نپذیرفتنی است چرا که با درخواست دولت عراق انجام نشده است و دولت های گذشته و حتی دولت حیدرالعبادی (نخست وزیر کنونی) نیز گفته اند که ما درخواست افزایش نیروی نظامی آمریکا نداشته ایم.

وی گفت حضور نظامیان خارجی در دولت آینده و هر دولت دیگری در عراق باید مردود شمرده شود.

مقتدی صدر ارتباط محرمانه‌ای با عربستان ندارد

مسوول دفتر سیاسی جریان صدر عراق درخصوص توییت مداخله جویانه ‘ثامر السبهان’ سفیر اخراجی عربستان از عراق و مشاور امور خلیج فارس وزارت خارجه سعودی درمورد پیروزی ائتلاف انتخاباتی سائرون (مورد حمایت سید مقتدا صدر) نیز گفت: هیچ رابطه محرمانه ای میان سید مقتدا صدر یا جریان های وابسته و نزدیک به ایشان با عربستان سعودی وجود ندارد.

وی گفت: این روابط کاملا درهمان حدی است که آشکار و در معرض دید مردم و رسانه ها قرار داشته است و چیزی بیش از سفری که مقتدا صدر به عربستان انجام نداد رابطه ای میان دو طرف وجود ندارد.
الاسدی افزود: سفر مذکور نیز تنها در چارچوب تلطیف فضا و آغاز برقراری روابط متوازن با کشور همسایه مهمی مانند عربستان قرار می گیرد.

وی ادامه داد: السبهان توییت های عجولانه داشته است. او عراق و شرایط این کشور را درست متوجه نمی شود و بارها با توییت های خود فضای نامناسب در عراق ایجاد کرده است و خود سید متقدا صدر نیز به این موضوع اشاره داشته است.

الاسدی گفت سید مقتدا صدر هر گونه دخالت در امور عراق را یک اشتباه بزرگ می داند و تاکید دارد که تصمیمات در این کشور باید مستقل و عراقی باشد.

گفتنی است با اعلام نتایج اولیه انتخابات عراق در اوایل هفته گذشته مبنی بر صدرنشین شدن ائتلاف انتخاباتی سائرون مورد حمایت مقتدا صدر، موجی از القاءات رسانه ای از سوی جریان رسانه ای سعودی در مورد مواضع جریان صدر و به تبع آن دولت آینده عراق از جمله در خصوص سیاست خارجی و در قبال آمریکا، عربستان و جمهوری اسلامی ایران فضای رسانه ای عراق و حتی بخشی از فضای مجازی در ایران را پر کرد.