اخبار روز حقوق بشر ؛ شواهدی علیه فعالان زندانی محیط زیست در ایران ‘وجود ندارد’

نگام ، حقوق بشر _ مراسم خاکسپاری تنی از کشته شدگان حوادث کازرون برگزار شد / تصاویر ، تایید حکم حبس، شلاق و جریمه نقدی محمد مظفری در دادگاه تجدیدنظر و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

شواهدی علیه فعالان زندانی محیط زیست در ایران ‘وجود ندارد’

عیسی کلانتری گفت که این کمیته متشکل از وزیر دادگستری، وزیر کشور، وزیر اطلاعات و معاون امور حقوقی رئیس جمهور بوده است.آقای کلانتری که در همایش روز تنوع محیط زیستی صحبت می کرد گفت: “به نظر من تا به حال متاسفانه این‌ها بدون این که کاری بکنند بازداشت بوده‌اند. این دوستان هم به این نتیجه رسیده‌اند.”آقای کلانتری افزود: “وزارت اطلاعات هم به این نتیجه رسیده که هیچ مدرکی دال بر جاسوسی فعالان محیط زیست که بازداشت شدند وجود ندارد و قاعدتا این ها باید به زودی آزاد بشوند.”

 

مراسم خاکسپاری تنی از کشته شدگان حوادث کازرون برگزار شد / تصاویر

چهار شبانه روز اعتراضات شهروندان کازرونی تعدادی کشته و زخمی به جای گذاشته است. مقامات شهری تاکنون جان باختن حداقل ۳ تن در این اعتراضات را تایید کرده اند در حالی که منابع محلی تعداد کشته شدگان را بیش از این تعداد می دانند. امروز مراسم خاکسپاری سه تن از جانباختگان با مشارکت گسترده اقشار مختلف مردم کازرون برگزار شد.

 

تایید دو کشته و ۴۸ مصدوم در اعتراضات کازرون و سکوت درباره قتل شهروندان

رییس دادگستری استان فارس روز ۲۹ اردیبهشت و سه روز پس از شلیک به معترضان در کازرون، به خبرگزاری مهر گفت در اعتراضات کازرون یا به قول او حوادث اخیر، دو نفر کشته و ۴۸ نفر مجروح شده‌اند که جراحت یکی از آنان عمیق است. علی القاصی بدون پرداختن به شلیک مستقیم پلیس و کشته و زخمی شدن پنجاه تن، گفت تجمع غیرقانونی بوده و قوه قضائیه در اسرع وقت با مرتکبان جرم و سو استفاده کنندگان از تجمع، برخورد قاطع و قانونی خواهد کرد.

 

دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

طی روز گذشته و امروز، جمعی از داوطلبان آزمون دستیار تخصصی پزشکی در شیراز، جمعی از پیمانکاران طلبکار شهرداری در تهران، جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد تهران جنوب، شماری از کارگران سهام‌دار معدن کرمیت اسفندقه کرمان، جمعی از کامیون‌داران در نقاط کشور و جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در تهران در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

 

ارس امیری دانشجوی ساکن لندن با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد

ارس امیری دانشجوی ساکن لندن پس از تقریبا دو ماه بازداشت موقت شامگاه ۳۱ اردبیهشت ماه با قرار وثیقه سنگین ۵۰۰ میلیون از زندان اوین آزاد شد. محسن عمرانی پسر خاله خانم ارس امیری درباره اتهامی که به او تفهیم شده به کمپین حقوق بشر در ایران گفت: «دقیقا نمی‌دانم. فقط می‌دانم که مربوط به همکاری ارس با موسسه بریتیش کانسیل است.»  او پس از تقریبا دو ماه بازداشت و حضور در سلول انفرادی ۲۰۹ از زندان اوین آزاد شد.

 

تایید حکم حبس، شلاق و جریمه نقدی محمد مظفری در دادگاه تجدیدنظر

رای دادگاه بدوی محمد مظفری، فعال مدنی که پیشتر به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۲ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده بود، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران عینا تایید شد. این حکم امروز به وکیل وی ابلاغ شد.