اخبار روز ترکیه ؛ دستگیری ۴۱۰ مهاجر غیرقانونی طی ۳ روز در غرب ترکیه

نگام ، ترکیه _ وزیر امور خارجه ترکیه: اسرائیل باید در رابطه با کشتار فلسیطینیان، حساب پس دهد ، اردوغان طی تماسی تلفنی به رئیس جمهور ونزوئلا تبریک گفت و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز ترکیه بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

دستگیری ۴۱۰ مهاجر غیرقانونی طی ۳ روز در غرب ترکیه

نیروهای گارد ساحلی ترکیه در ۱۰ عملیات طی ۳ روز اخیر ۴۱۰ مهاجر را که قصد داشتند به صورت غیرقانونی به یونان بروند، در سواحل شهرستان‌های دیکیلی، چشمه، سفرحصار، دیدیم، کوش آداسی استان‌های ازمیر و آیدین دستگیر کردند.در ۶ عملیات نیروهای گار ساحلی استان ازمیر در شهرستان های دیکلی ۱۶۱، چشمه ۸۲، سفرحصار ۳۸ و در مجموع ۲۸۱ مهاجر غیرقانونی دستگیر شدند.همچنین در ۴ عملیات نیروهای گار ساحلی استان آیدین در شهرستان دیدیم و کوش آداسی ۱۲۹ مهاجر غیرقانونی دستگیر شدند.

 

ترکیه کشورهای نقض کننده حقوق قدس را تحریم کرد

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه طی سخنانی در مراسم افتتاحیه و بهره برداری تاسیسات وزارت جنگلداری و امور آب در شهرستان ماناوگات آنتالیا اظهار داشت: برای نخستین بار کشورهایی که اقدام به نقض حریم قدس و انتقال سفارتخانه خود به آن کرده اند را تحریم خواهیم کرد، از این به بعد نیز اعمال تحریم و اتخاذ تدبیر مطرح خواهد بود.وی در ادامه گفت: دیگر سکوت نکرده و به احضار و محکوم کردن بسنده نخواهیم کرد. متقابلا عمل کرده و جلوی اقدامات اشتباه را خواهیم گرفت.

 

اردوغان مهمان سفره ساده افطاری مردم

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و امینه اردوغان، همسر وی میهمان سفره ساده افطاری خانواده حسین جاهد سارگین یکی از شهروندان در آنکارا شدند.رئیس جمهور ترکیه در این سفره افطار بی آلایش ضمن صحبت با اعضای خانواده عکس یادگاری گرفت.اردوغان با انتشار متنی در توئیتر خود نوشت: امروز میهمان حسین جاهد سارگین بودیم، سفره ماه رمضان تمام ملت بزرگوار پر برکت باد.

 

وزیر امور خارجه ترکیه: اسرائیل باید در رابطه با کشتار فلسیطینیان، حساب پس دهد

چاووش اوغلو طی سخنرانی اش در شهرستان ماناوگات استان آنتالیا، اعلام داشت، تا زمان که اسرائیل در خصوص کارهایی که انجام میدهد حساب پس ندهد، اعمال ظالمانه اش را روز به روز افزایش خواهد داد.چاووش اوغلو ضمن ارزیابی ارائه پرونده مرتبط با کشتارهای اسرائیل از سوی ریاض المالکی وزیر امور خارجه فلسطین به دادگاه کیفری بین المللی، ابراز داشت: “امروز برادرمان ریاض المالکی وزیر امور خارجه فلسطین اعمال اسرائیل را به دادگاه کیفری بین المللی شکایت کرد. در پی این پرونده بوده و آن را دنبال خواهیم کرد.”

توافق اولیه ترکیه با سازمان بهداشت جهانی در خصوص مجروحان فلسطینی

رجب آکداغ، معاون نخست‌وزیر ترکیه در یک سخنرانی پیش از دیدار با فائد مصطفی، سفیر فلسطین در آنکارا با اشاره به عدم همکاری اسرائیل و مصر برای انتقال مجروحان فلسطینی به ترکیه گفت: “ما علیرغم این مساله به یک توافق اولیه با سازمان بهداشت جهانی رسیدیم”.وی افزود: “مرکز حوادث اضطراری ترکیه (آفاد) ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار به سازمان بهداشت جهانی کمک مالی انجام داد. این کمک مالی به ما امکان انتقال تجهیزات پزشکی و اقلام مشابه به غزه را خواهد داد”.

 

اردوغان طی تماسی تلفنی به رئیس جمهور ونزوئلا تبریک گفت

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا به دلیل پیروزی دوباره در انتخابات، تبریک گفت.بر أساس اطلاعات دریافتی از منابع ریاست جمهوری، دو رهبر گفتگویی تلفنی انجام دادند.اردوغان در این دیدار به مادورو که در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری که روز ۲۰ می در ونزوئلا برگزار گردید، باری دیگر به عنوان رئیس جمهور کشور انتخاب شد، تبریک گفت.