مقتدی صدر : دولت آینده نه سنی است، نه شیعه، نه طائفه‌ای

نگام ، بین الملل _ پیشتازی جریان سائرون به رهبری صدر، کرسی سلیمانی در بغداد را لرزاند، اما واقعیتی که وجود دارد آن است که تمام دولتهایی که در عراق پس از حمله آمریکا در سال ۲۰۱۳ روی کار آمدند، زاده تفاهم بین واشنگتن و تهران بوده اند. حال سوال آن است که آیا نیروهای سیاسی حاضر در عراق می توانند چنین دخالتی را متوقف کنند؟ آیا صدر و شرکای او قادرند ائتلافی را رهبری کنند که به دور از نفوذ ایران و ایالات متحده فعالیت کند؟

 

ادامه رایزنی‌های صدر برای تشکیل فراکسیون پارلمانی/ العبادی: با سائرون برای تشکیل دولت هم‌سو هستیم

العبادی که ریاست فهرست «النصر» را بر عهده دارد، از ائتلاف‌های پارلمانی خواست به جدول زمانی تعیین‌شده برای تشکیل دولت که طبق قانون اساسی است، پایبند باشند.

وی افزود با «مقتدی صدر» رئیس جریان «صدر» و رئیس ائتلاف «سائرون» برای تشکیل دولتی قوی و تکنوکرات دیدگاه‌های نزدیکی دارد.

این در حالی‌ست که مقتدی صدر که فهرستِ به ریاست آن حائز بیشترین کرسی‌های پارلمانی شده، روز گذشته نیز با هیاتی از «حزب دموکرات کردستان» دیدار کرد. طرفین در این نشست، بر وحدت مواضع کُردها در قبال حوادث و تحولات تأکید کردند.

رهبر جریان صدر همچنین روز گذشته در ادامه رایزنی‌ها برای تشکیل بزرگ‌ترین فراکسیون در پارلمان، با «اسامه النجیفی» رئیس ائتلاف «القرار» دیدار کرد.

صدر در دیدار با النجیفی، اظهار داشت، در آینده باید راهی ملی و به‌دور از تنگ‌نظری در پیش بگیریم و خواسته‌های شهروندان در برخورداری از زندگی در سایه صلح و امنیت را محقق کنیم.

 

آیا دولت جدید عراق، باز هم مانند گذشته حاصل «تفاهم» ایران و آمریکا خواهد بود؟

الحیات در تحلیلی به قلم جورج سمعان نوشت: مدتهاست که تشکیل دولت در بغداد و بیروت محل نزاع روز افزون منطقه ای و بین المللی بین واشنگتن و تهران است. سردار قاسم سلیمانی به عراق وارد شده است تا ائتلاف شیعه را جمع کند. این در حالی است که برت مکگورک، نماینده رئیس جمهور آمریکا، از اولین کسانی بود که پس از بسته شدن صندوقهای رأی گیری وارد عراق شد.

ین رسانه عرب زبان ادامه داد: تفاوتهای زیادی در شرایط دو کشور عراق و لبنان وجود دارد، اما آنچه در هر دو کشور به چشم می خورد، مقابله گسترده بین جمهوری اسلامی و ایالات متحده است، که بویژه با خروج آمریکا از از توافق هسته ای به اوج خود رسیده است.

انتخابات پارلمان در عراق و لبنان با مشارکت و اقبال گسترده مردم مواجه نشد و این دلیل قاطعی برای اعتراض مردم عادی به شخصیتهای مسلط بر قدرت و دولت و در نهایت، ناامیدی از قدرت انها برای ایجاد تغییرات از طریق انتخابات است.

 

مقتدی صدر: مشورت‌ها برای تشکیل دولت پایان یافت / دولت آینده نه سنی است، نه شیعه، نه طائفه‌ای / از مرجعیت، مشورت خواهم گرفت

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر و رهبر لیست پیروز سائرون در انتخابات پارلمانی اخیر عراق روز چهارشنبه اعلام کرد: امروز تصویر کلی دولت و آخرین مراحل تلاش‌ها برای تشکیل دولت را برای شما تکمیل کردم چرا که مشورت‌ها پایان یافته و از دولت مورد نظر برای خدمت به شما راضی شده‌ام.

وی تصریح کرد: دولت آینده نه سنی، نه شیعه، نه عرب، نه کرد، نه قومی‌گرا و نه طائفه‌ای بلکه دولتی اصیل، سازنده، مقاوم و با سیاست مسالمت‌آمیز خواهد بود.

مقتدی صدر افزود: من از نظر مرجعیت و عشایر مقاوم و طبقات مختلف ملت بزرگ مشورت خواهم گرفت و از آن بهره خواهم برد. ما جزئیات نشست‌های بسیاری که داشته‌ایم به اطلاع آنها خواهیم رساند تا آنها حرف خود را بزنند سپس منتظر فراکسیون‌های شفاف و با گرایش‌های ملی و ارزشمند برای تشکیل دولتی پدرانه و قوی خواهیم بود تا دولتی روی کار بیاید که حقوق ملت عراق را بپردازد و فاسدان را با مجازات شدید روبه‌رو کند.

 

مسوول دفتر جریان «صدر»: با ایران منافع مشترک داریم / دیکته‌های آمریکا درمورد تهران را نمی‌پذیریم

ضیاء الاسدی’ مسوول دفتر سیاسی جریان صدر عراق به رهبری مقتدا صدر گفت: دیکته های امریکا در مورد رابطه با جمهوری اسلامی ایران، غیر قابل قبول است.

، الاسدی درگفتگو با شبکه المیادین درخصوص اظهارت اخیر مقامات آمریکایی در مورد ایران گفت: جریان صدر و سایر شرکای عراقی، این همه مبارزه و فداکاری نکردند که امروز بخواهند سرتسلیم در برابر امیال و خواسته های آمریکا فرود آورند.

مسوول دفتر سیاسی جریان صدر گفت: جمهوری اسلامی ایران کشور همسایه ماست و با هم منافع مشترک تاریخی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و تجاری داریم و ما هرگز دیکته های دیگران را در این خصوص نخواهیم پذیرفت.

الاسدی تصریح کرد: سیاست عراق باید تنها بر اساس یک معیار تعیین شود و آن منافع عراق و نیز منافع کشورهای همسایه و داشتن روابط متوازن با آنهاست و پذیرش خواسته های آمریکا جایگاهی برای ما ندارد.

وی گفت: همه می دانند که خواسته ها و امیال آمریکا حد و مرزی ندارد و نه تنها ربطی به منافع ملت ها ندارد بلکه حتی گاه مخالف منافع خودملت آمریکا و تنها در راستای منافع شرکت های تولید اسلحه و لابی صهیونیستی است.

 

عمار حکیم: دولت آینده عراق، ایرانی یا آمریکایی نخواهد بود

«عمار حکیم»، رهبر جریان حکمه عصر دیروز (چهارشنبه) در یک کنفرانس خبری در جریان سفر خود به کویت ضمن اعلام این که رایزنی ها در رابطه با تشکیل دولت جدید عراق به صورت مثبت در جریان است، خاطر نشان ساخت که جریان صدر به رهبری «مقتدی صدر» نه تنها در حال حاضر بلکه سال های زیادی است که یک هم پیمان اصلی برای آنها به شمار می آید و به باور وی ائتلاف میان این دو جریان می تواند یک هسته مستحکم باشد.

بر اساس این گزارش، رهبر جریان حکمه ضمن تاکید بر این که به دور ساختن عراق از هر گونه محور منطقه ای یا بین المللی اهمیت زیادی می دهند تا این کشور برای شهروندان خود باشد که حق و منفعت آنها در روابط دوستانه با همگان است، در این باره اظهار داشت: گمان نمی کنم دولت آینده یک دولت ایرانی یا آمریکایی باشد بلکه یک دولت عراقی بوده و با تصمیم عراقی تشکیل خواهد شد، منفعت عراق در این است که با همسایگان عرب و مسلمان خود و به طور کلی جامعه بین المللی روابط خوبی داشته باشد.

 

مقتدا صدر: آخرین بررسی ها را انجام دادیم/ دولتی کاملا عراقی و پدرانه تشکیل می دهیم

صدر در توئیتر خود نوشت: دولت آینده عراق، دولتی عراقی، پدرانه، مسالمت آمیز و متشکل از مخالفانی سازنده خواهد بود.

وی افزود:امروز تصویر را برای شما تکمیل کردم و پس از رایزنی ها، بررسی های آخر را انجام دادم و دولت را برای شما قانع کردم.

رهبر جریان صدر در ادامه توئیت های خود افزود: دولت آینده عراق سنی، شیعی، عربی، کرد، قومیتی و طایفه گرایانه نخواهد بود بلکه دولتی کاملا عراقی و دولتی معارض، سازنده، پدرانه، سیاسی و مسالمت آمیز خواهد بود.

وی در ادامه نوشت: از مشاوره های مرجعیت، عشایر و طبقات عظیم مردمی استفاده خواهم کرد و آنها را در جریان نشست های خود قرار خواهم داد تا از مشاوره های آنها استفاده کنیم سپس به فراکسیون های راستین و دارای گرایش های ملی برای تشکیل دولتی پدرانه قوی که قادر باشد حقوق مردم را استیفا کند و فاسدان را مجازات کند، تشکیل خواهد شد.

 

تلاش زودهنگام برای ایجاد تنش در رابطه مقتدی صدر و ایران/پیروزی جریان صدر جایگاه ایران در عراق را لرزاند؟ /مقتدی ایران را دوست می داند نه دشمن/پیام حضور تاثیرگذار سردار سلیمانی در حل بحران همه پرسی کردستان /برنامه آمریکا و عربستان برای دخالت در انتخاب نخست وزیر و کابینه جدید عراق

شرایط سیاسی عراق پس از انتخابات و مشخص شدن نتایج آن روند پیچیده ای را به خود گرفته است. هر چند این انتخابات در عراق اولین حضور مردم کنار صندوق های رای پس از خروج داعش است اما، پیروزی جریان صدر نیز معادلات را به هم ریخته است.
انتخابات پارلمان در عراق با مشارکت و اقبال گسترده مردم مواجه نشد و این دلیل قاطعی برای اعتراض مردم عادی به شخصیتهای مسلط بر قدرت و دولت و در نهایت، ناامیدی از قدرت انها برای ایجاد تغییرات از طریق انتخابات است.
در این بین، نشانه ای دال بر تشکیل ائتلافی گسترده که راه بر نقش مقتدی صدر در تشکیل دولت جدید سد کند، دیده نمی شود.
برخی ناظران عقیده دارند پیشتازی جریان سائرون به رهبری صدر، جایگاه ایران در بغداد را لرزاند، اما واقعیتی که وجود دارد آن است که تمام دولتهایی که در عراق پس از حمله آمریکا در سال ۲۰۱۳ روی کار آمدند، غیرمستقیم زاده نوعی تفاهم بین قدرت های خارجی حاضر در این کشور بوده اند.
چشم ها به مقتدی و ایران دوخته شده است
هرچند برخی تلاش ها برای شکراب کردن رابطه جریان صدر با ایران از همان ساعات نخست پیروزی در انتخابات عراق آغاز شد اما مقتدی صدر و همراهانش تا کنون دست رد به این فشارهای داخلی و خارجی زده اند.
در این رابطه ضیاء الاسدی مسوول دفتر سیاسی جریان صدر عراق به رهبری مقتدی صدر در گفتگو با شبکه المیادین درخصوص اظهارت اخیر مقامات آمریکایی در مورد ایران گفته است« جریان صدر و سایر شرکای عراقی، این همه مبارزه و فداکاری نکردند که امروز بخواهند سرتسلیم در برابر امیال و خواسته های آمریکا فرود آورند.»
مسوول دفتر سیاسی جریان صدر می گوید«جمهوری اسلامی ایران کشور همسایه ماست و با هم منافع مشترک تاریخی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و تجاری داریم و ما هرگز دیکته های دیگران را در این خصوص نخواهیم پذیرفت.»
الاسدی البته این را هم تاکید کرده است که« سیاست عراق باید تنها بر اساس یک معیار تعیین شود و آن منافع عراق و نیز منافع کشورهای همسایه و داشتن روابط متوازن با آنهاست و پذیرش خواسته های آمریکا جایگاهی برای ما ندارد.همه می دانند که خواسته ها و امیال آمریکا حد و مرزی ندارد و نه تنها ربطی به منافع ملت ها ندارد بلکه حتی گاهی مخالف منافع خود ملت آمریکا و تنها در راستای منافع شرکت های تولید اسلحه و نفت و لابی صهیونیستی است.»
نگاه مقتدی صدر به رابطه با ایران
سیدمقتدی صدر، حداقل دو بار تاکید کرده که ایران را دوست می‌داند نه دشمن. یک‌بار همین چند روز قبل، وقتی گفت تمامی کشورهای همجوار با عراق، دوست عراق هستند نه دشمنش. بار دیگر هم در قالب بیانیه ۲۹ ماده‌ای برای آشتی ملی در سال ۹۵ که خواستار خروج دوست (ایران) و دشمن (آمریکا) از عراق شد. تلقی دوستی او البته متفاوت از دیگران است.
ایران در کنار عراق خواهد ماند اگر…
روند انتخاب نخست وزیر که دیدارها و رایزنی بین گروهها از هم اکنون شروع شده، تا سه الی چهار ماه آینده ادامه خواهد داشت. با اینکه برخی نامها برای پست نخست وزیری مطرح است اما انتخاب وزرا و پستهای کلیدی نیز از موضوعاتی است که در هفته ها و ماههای اینده روی آن بحث خواهد شد تا نتیجه لازم بدست بیاید.
در این بین بازیگران منطقه ای و بین المللی از جمله عربستان، ایران، امریکا و حتی روسیه تلاش دارند روی این رایزنی ها تاثیر بگذارند. اما چیزی که مشخص است این است که نوع روابط ایران با عراق با روابط دیگر کشورها با این کشور متفاوت است. ایران نه تنها به دنبال سهم خواهی و دخالت نیست بلکه آن چه در دوره قبل از انتخابات دیدیم، حاضر است در کنار عراقی ها با داعش بجنگد. نوع حضور سردار سلیمانی در عراق در جهت ثبات عراق و کمک به روند این موضوع است. این روند را در تاثیر سردار سلیمانی برای گذشت از بحران همه پرسی اقلیم کردستان مشاهده کردیم. حال اگر مقتدی صدر این درخواست را داشته باشد ایران همچنان در کنار ان است، در غیر این صورت همسایه دوست و برادر عراق خواهد ماند.