مبلغ : بحث اقبال مردم به رئیس‌جمهور نظامی به شوخی شبیه است

نگام ، سیاسی _ بحث لزوم حضور یک رئیس جمهور نظامی در راس اریکه دستگاه اجرایی کشور، مدتی بود که به عنوان بحثی مسکوت در بایگانی کلام اصولگرایان خاک می‌خورد که چندی پیش، سردار پورمختار، نماینده مجلس بار دیگر آن را به محافل رسانه‌ای و سیاسی کشور کشانده و در گفتگو با خبرآنلاین اظهار داشت: “اگر یک نظامی رییس‌جمهور شود حتما می‌تواند کشور را از مشکلات نجات بدهد”. این اما پایان ماجرای پرمناقشه مذکور نبود و چندی بعد، ابراهیم فیاض، دیگر چهره اصولگرا از لزوم حضور یک نظامی در پاستور حمایت و تحقق این مسئله را راه برون رفت از مشکلات نامید.

به گزارش امتداد به فاصله کمی اما حسین الله کرم، عضو اسبق سپاه پاسداران و رئیس کنونی شورای هماهنگی حزب الله به تئوریزه کردن این ایده توسط جریان سیاسی اصولگرا دامن زده و در پاسخ به چند و چون اقبال مردم نسبت به یک کاندیدای نظامی در انتخابات ۱۴۰۰، تاکید داشت: ” با توجه به شرایط منطقه ایران تصمیم جدی دارد که وظیفه منطقه‌ای خود را اجرا کند چون می‌داند اگر اجرا نکند تجزیه می‌شود. در یک چنین وضعیتی به نظر من مردم به این سمت گرایش پیدا می‌کنند که فردی با تخصص لازم (نظامی) در این جایگاه قرار بگیرد.”

در سوی دیگر نیز، منصور حقیقت پور، مشاور علی لاریجانی و از چهره‌های نزدیک به قاسم سلیمانی که خود نیز سابقا در عضویت سپاه پاسداران بوده، در گفتگو با اعتماد از حضور یک نظامی در جایگاه ریاست جمهوری حمایت کرده و با نام بردن از فرمانده سپاه قدس به عنوان گزینه مطلوب، یادآور شد: “مردم یک نظامی را انتخاب نکنند چوبش را می‎خورند.”

در همین رابطه نیز، مرتضی مبلغ، معاون سیاسی وزیر کشور در دولت اصلاحات و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در گفتگو با امتداد از این دست سخنان انتقاد کرده و اظهار داشت: طرح مباحث این چنینی که اصولگرایان هر از چند گاهی آن را در محافل رسانه‌ای مطرح می‌کنند، در سپهر سیاست ایران به یک شوخی شباهت بیشتری دارد تا امری قابل تحقق و حتی قابل دفاع.

وی افزود: من معتقدم که این دست افراد با طرح این مسائل به دنبال تحقق منویات خود هستند و باید با قاطعیت گفت که جامعه ایران به هیچ وجه تن به این نوع مطالبات نخواهد داد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب یادآور شد: سبقه تاریخی تحولات سیاسی و اجتماعی معاصر ایران نشان داده که حتی کسانی که لباس نظامی را از تن به در کرده و با موضعی سیاسی وارد ساز و کار انتخابات شده‌اند نیز نتوانسته‌اند کمترین اقبلای را در میان افکار عمومی به خود جلب کنند و بی تردید سابقه سمت‌های سیاسی‌شان پیش از آن در این عدم اقبال کم تاثیر نیست.

مبلغ تصریح کرد: استنباط بنده از طرح چنین مباحثی، اساسا تلاش اقلیت کمی از برخی سیاسیون اصولگراست که سعی می‌کنند با بیان گاه و بی‌گاه آن، آسایش روانی جامعه را مخدوش و چهره دولت را با آسیب روبرو کنند و متاسفانه دود این رفتارهای هدفمند، در نهایت به چشم جامعه خواهد رفت.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت همچنین خاطرنشان کرد: متاسفانه این مشی، روند معمول برخی چهره‌های تندرو و دلواپسی است که با این دست رفتارها، نسبت به ترویج و تزریق یاس و سرخوردگی در جامعه اقدام و با طرح مسائلی همچون استیضاح منتخب ملت و انتخابات پیش از موعد، دست به تخریب دولت قانونی می‌زنند.

معاون سیاسی وزیر کشور در دولت اصلاحات تاکید داشت: در این میان، اتفاق تعجب برانگیز در اینجاست که چطور، جریاناتی که با سرسخت‌ترین دشمنان کشور و نظام همچون ترامپ و رژیم اسرائیل مواضعی همسو اتخاذ می‌کنند، اینطور آزادانه به ترویج ناامیدی در جامعه دست می‌زنند و شاهد یکه تازی‌شان در عرصه سیاسی و اجتماعی هستیم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب یادآور شد: اگر دلسوزان نظام به عمق فاجعه‌ای که در بستر این دست اقدامات و رفتارهای برخی دلواپسان اتفاق می‌افتد، پی ببرند، یک لحظه نیز اجازه نخواهند داد که همچنان شاهد لطمه به کشور و نظام از جانب این رفتارها باشیم.

مبلغ در پایان همچنین ضمن اشاره به برخی اظهارات مبنی بر عدم تائید تمامی بندهای برجام از سوی مقام رهبری و عبور تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان از خطوط قرمز نظام، عنوان داشت: موضع بنده در برابر چنین اظهاراتی کاملا ساده و بی مقدمه است. چرا که مگر می‌شود در این کشور در موضوع مهم و بزرگی همچون برجام شاهد اتخاذ تصمیمات غیر هماهنگ با ارکان نظام بخصوص رهبر انقلاب باشیم؟ در شرایطی که مسائل جزئی و موردی نیز با هماهنگی رهبری در کشور اعمال می‌شود، مگر می‌توان تصور کرد که تصمیم بزرگ و تاریخی همچون برجام بدون اذن و نظر رهبری اتخاذ شده باشد؟ لذا من معتقدم که طرح مسائل اینچنینی، تنها سخنان حاشیه‌ای بوده و جز با هدف زیر سوال بردن دولت، آن هم پس از گذشت چندین ماه از توافق برجام صورت نمی‌گیرد.