عدم مدیریت و سیاستگذاری مناسب موجب افزایش قیمت سکه و ارز در بازار ایران شده است

نگام ، اقتصادی _ سیدناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس کشور درباره دلایل افزایش قیمت سکه در بازار ایران که این روزها به چالش جدی تبدیل شده نکاتی چند را مطرح کرد و گفت که دلال های بازار سکه و ارز این روزها سبب افزایش قیمت ها می شوند.

سارا آکالین _ موسوی لارگانی در ادامه به اهمیت سیاستگذاری مناسب برای مدیریت بازار سکه و ارز اشاره کرد و افزود: بانک مرکزی برخی روزها عنوان می کند که سکه عرضه می کند و افراد هر تعداد سکه بخواهند می توانند خریداری کنند و گاهی هم جلوی فروش و عرضه را می گیرد از این رو نداشتن سیاستگذاری مناسب نیز موجب شده این بازار ملتهب شود.
این نماینده مجلس تصریح کرد: همچنین نباید از تاثیر برخی مصاحبه های نابهنگام و بی موقع مسئولان بانک مرکزی و مدیران عامل بانک ها غافل شد زیرا بروی تغییر قمیت ارز و سکه اثر می گذارد.
او ادامه داد: البته باید اذعان کرد که گاهی نیز مردم بی دلیل نسبت به خرید سکه اقدام کرده و در واقع به این بازار هجوم می برند که ناشی از مولفه های ذکر شده است و همین امر سبب افزایش قیمت سکه می شود.
او در حالی این نکات را در خصوص گران شدن سکه و ارز در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت مطرح می کند که در بازار آزاد تهران، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با افزایش نرخ، به ۲۰,۲۰۹,۹۷۳ ریال رسید. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم، ۱۹,۴۸۰,۶۹۵ ریال، نیم سکه ۱۰,۰۰۰,۰۹۱ ریال، ربع سکه ۵,۷۷۴,۲۷۸ ریال و سکه یک گرمی نیز ۳,۵۵۶,۴۷۶ریال است.
سیدتقی کبیری، دیگر
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز اعلام کرد که هم اکنون در جامعه نقدینگی وجود دارد و عدم مدیریت این امر سبب خواهد شد تا پول های سیال به بازارهای مختلف از جمله بازار سکه سوق یابد.
او افزود: می توان بیان کرد که افزایش قیمت سکه بیشتر موضوع روانی – اجتماعی است. هم اکنون در جامعه نقدینگی وجود دارد و عدم مدیریت این امر سبب خواهد شد تا پول ها سیال به بازارهای مختلف از جمله بازار سکه سوق یابد.
این نماینده مجلس ادامه داد: البته مسئولان بانک مرکزی باید پاسخ دهند ارائه و پیش فروش سکه در طول چند هفته گذشته چقدر توانسته در مدیریت و تنظیم بازار مذکور موثر واقع شود؟ امروزه بازار ارز به راحتی قابل سرمایه گذاری نیست و با ورود دولت به این عرصه، طبیعی است که نقدینگی به سمت بازارهای دیگر مانند سکه گرایش پیدا کند.

One thought on “عدم مدیریت و سیاستگذاری مناسب موجب افزایش قیمت سکه و ارز در بازار ایران شده است

Comments are closed.