موشک روسی عامل سقوط هواپیمای مسافربری مالزیایی بود

نگام ، بین الملل _ در پی سقوط هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی مالزی در تاریخ ۱۷ جولای ۲۰۱۴ که از آمستردام عازم کوالالامپور بود، تحقیقات گسترده ای پیرامون این سانحه صورت گرفت که امروز نتیجه این تحقیقات اعلام شد که بر أساس آن این هواپیمای مسافربری که ۲۹۸ مسافر و خدمه داشته بر اثر شلیک موشک نظامی ساخت روسیه در منطقه‌ای در شرق اوکراین ساقط شده است. در این سانحه تمامی ۲۹۸ مسافر و خدمه هواپیمای فوق کشته شدند.

سارا آکالین _ بنا به گزارش آژانس خبری یورونیوز در این رابطه ویلبرت پالیسن، رئیس بخش جنایی پلیس ملی هلند در تشریح نتایج تحقیقات که او در اظهاراتش آن را «تحقیقاتی مفصل» عنوان می کند، اعلام کرد که نتیجه تحقیقات مفصل ما نشان می دهد که یک سامانه ضد موشکی روسی به پرواز ام اچ ۱۷ شلیک کرده است.

پیش از این در تحقیقات ۲ سال پیش اعلام شد که بر أساس شواهد به دست آمده سامانه ضدهوایی متحرک بی‌یو‌کی ساخت روسیه عامل سقوط هواپیمای فوق بوده که از مرز روسیه وارد شرق اوکراین شده و پس از سرنگونی این هواپیما بار دیگر به داخل خاک روسیه بازگشته است.

بر أساس نتایج تحقیقات علت سقوط هواپیمای مالزی سامانه بی‌یو‌کی که مسئول این هدفگیری بوده،متعلق به تیپ ۵۳ ضدهوایی ارتش روسیه مستقر در کورسک در غرب روسیه است.

با اینهمه نکته قابل توجه این است که مقامات روسی همواره ارتباط با این سانحه را تکذیب کردند و رسانه های دولت روسیه به ارائه فرضیاتی پیرامون این سانحه هوایی پرداختند که طبق برخی از این فرضیات دولت اوکراین خود مسئول تیراندازی و ساقط شدن این هواپیما بوده است. حتی دولت روسیه تا آن جا پیش رفت که با استفاده از حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل از تشکیل یک هیئت رسیدگی قضایی بین المللی برای رسیدگی به این سانحه ممانعت به عمل آورد.

این در حالی است که پیش از این دادستان‌های بین‌المللی اعلام کردند که هواپیمای مالزیایی در اوکراین بر اثر شلیک یک موشک روسی از منطقه تحت کنترل جدایی طلبان سرنگون شده است و این موشک و پرتابگر آن از خاک روسیه به این منطقه آورده شده بود.

در تحقیق دیگری که سال ۲۰۱۵ توسط هیئت ایمنی هلند صورت گرفت اعلام شد که یک موشک روسی بوک عامل سقوط هواپیمای مالزیایی بوده، اما در این تحقیق مشخص نشده بود که این موشک از کجا به این هواپیما شلیک شده که به مرگ ده ها نفر منجر شده است.