اخبار روز بین الملل ؛ مایک پمپئو: رهبران جمهوری اسلامی، مردم تان را غارت نکنید

نگام ، بین الملل _ عباس عراقچی می‌گوید، تهران تا چند هفته آینده درباره باقی ماندن در برجام تصمیم می گیرد ، ترامپ از «گفت‌وگوهای سازنده‌» برای برگزاری نشست با رهبر کره شمالی خبر داد و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز بین الملل بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

گفتگوی اختصاصی صدای آمریکا با مایک پمپئو: رهبران جمهوری اسلامی، مردم تان را غارت نکنید

اوایل این هفته مایک پمپئو، وزیر امور خارجهٔ ایالات متحده، راهبرد تازهٔ دولت پرزیدنت ترامپ در قبال ایران را اعلام کرد. ستاره درخشش، مدیر بخش فارسی صدای آمریکا، برای انجام یک گفت‌و‌گوی اختصاصی با مایک پمپئو، وزیر امور خارجهٔ ایالات متحده دربارهٔ راهبرد تازهٔ دولت پرزیدنت ترامپ در قبال ایران و موضوعات دیگر – از جمله اعتراضات ضددولتی در ایران، گروه‌های اپوزیسیون ایرانی خارج از کشور، و دارایی‌های شخصی آیت‌الله خامنه‌ای رهبر و حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران – به اتاق پذیرایی جیمز مونرو در طبقهٔ هشتم وزارت امور خارجه رفت.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

عباس عراقچی می‌گوید، تهران تا چند هفته آینده درباره باقی ماندن در برجام تصمیم می گیرد

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، در نشست وین در مورد آینده حفظ برجام گفت، «اطمینانش نسبت به قبل از نشست بیشتر شده است.»وی افزود که تهران «ظرف چند هفته» و به دنبال گفت وگوهای فنی با گروه پنج، تصمیم می گیرد که آیا در برجام بماند یا نه.به منظور بررسی پیامدهای خروج آمریکا از برجام، کمیسیون مشترک برجام ظهر جمعه چهارم خرداد در وین نشستی برگزار کرد. در جریان این نشست اعضای شرکت کننده توافق کردند که اقدام های جاری خود را در کارگروه اجرای رفع تحریم ها افزایش دهند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

عربستان سعودی قراردادهای اقتصادی با آلمان را متوقف کرد

به گزارش نشریه آلمانی‌زبان اشپیگل ولیعهد عربستان سعودی دستور داده که دولت این کشور از عقد قراردادهای اقتصادی با شرکت‌های آلمانی خودداری کند. محمد بن سلمان قصد دارد از این طریق آلمان را به دلیل سیاست‌هایش در خاورمیانه، از جمله حمایت این کشور از توافق هسته‌ای با ایران مجازات کند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

توفان مرگ‌بار در عمان و یمن جان چند نفر را گرفت

توفان شدید در عمان، یک دختر ۱۲ ساله را کشته، سه نفر را زخمی کرده و هزاران نفر از ساکنان مناطق ساحلی را ناچار به تخلیه منازل خود کرده است.پلیس می‌گوید این دختر پس از آن که توفان او را به دیواری کوبیده جان داده است.تلویزیون دولتی عمان تصاویری از دو استان ظفار و وسطی پخش کرده که در آنها خودورهایی که زیر آب فرو رفته‌اند دیده می‌شود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

ترامپ از «گفت‌وگوهای سازنده‌» برای برگزاری نشست با رهبر کره شمالی خبر داد

یک روز بعد از لغو دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی، دونالد ترامپ روز جمعه چهارم خرداد از «گفت وگو های بسیار سازنده» با کره شمالی برای برگزاری دیدار رهبران دو کشور براساس برنامه قبلی در ۱۲ ژوئن در سنگاپور خبر داد.رییس جمهوری آمریکا روز گذشته در نامه ای به کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی نشست برنامه ریزی شده با وی برای ۱۲ ژوئن را به دلیل «خصومت آشکار» کره شمالی لغو کرد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

پوتین خواهان مذاکره درباره برنامه موشکی و نفوذ منطقه‌ای ایران شد

رئیس جمهور روسیه از تلاش‌های سه قدرت اروپایی برای حفظ برجام حمایت کرد و نسبت به پیامدهای نقض توافق هسته‌ای با ایران هشدار داد. پوتین اما در همان حال از ضرورت یک توافق تازه با ایران بعد از سال ۲۰۲۵ سخن گفت. قرار شد که روسیه و فرانسه برای دستیابی به یک راه حل سیاسی در سوریه با هم هماهنگ‌تر از قبل عمل کنند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید