مقتدی صدر : به افراد طائفه‌گرا اجازه صف بندی نمی‌دهم

نگام ، بین الملل _رهبر جریان صدر عراق دیروز (جمعه) خواهان این شد که عراقی‌ها برای “حمایت از تشکیل دولت یا برای تهدید” تظاهرات نکنند. او گفت: هر کس که دست به چنین کاری بزند، عراق را به کوره جنگ و خشونت می‌کشاند. نیازی به تعدی به کشورهای همسایه وجود ندارد، اما درخصوص اشغالگری باید بگویم که تا زمانی که اشغالگر وجود داشته باشد، ما از موضع خود کوتاه نخواهیم آمد.

 

مقتدی صدر، سیاستمداری جذاب

کریشنا کالامور گفت : مقتدی صدر، نخست وزیر بعدی عراق نخواهد بود، اما در تعیین آن نقش به سزایی خواهد داشت. نتیجه ای قابل توجه برای روحانی شیعه که به خاطر هدایت شورش هایی علیه آمریکا پس از حمله سال ۲۰۰۳ به عنوان یک افراطی شناخته می شد و پس از مخالفت با ایران خود را طرفدار ملت نشان داد. صدر تبدیل به محرم راز سیاست های عراق شده بود. اما پیش از انتخابات پارلمانی شنبه گذشته، او با ساختن یک ائتلاف که شامل کمونیست ها، سنی ها و مستقل های سیاسی است، خود را تبدیل به یک مخالف ضد فساد و بی طرف سیاسی کرده است.

 

مقتدی صدر به هوادارنش: در حمایت از من یا علیه تهدیدها تظاهرات برپا نکنید

«مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق با صدور بیانیه‌ای که در حساب رسمی توییتری وی منتشر شده است، اعلام کرد: ای دوستان، تنها چیزی که از شما می‌خواهم این است که تصویر خوبی از خاندان صدر نشان دهید. از شما در این مرحله نمی‌خواهم که برای حمایت از تشکیل دولت یا برای تهدیدها، تظاهرات برگزار کنید.

وی در ادامه تصریح کرد: هر کس که دست به چنین کاری بزند، عراق را به کوره جنگ و خشونت می‌کشاند. نیازی به تعدی به کشورهای همسایه وجود ندارد، اما درباره اشغالگری باید بگویم که تا زمانی که اشغالگر وجود داشته باشد ما نیز از موضع خود کوتاه نخواهیم آمد.

صدر همچنین گفت: همانطور که تنها وارد منطقه الخضراء شدم، در حال حاضر نیز در مقابل چالش‌های طائفه‌ای و انحراف‌ها و سیاست‌مداران فاسد و نفوذی‌ها خواهم ایستاد تا از شیوه گذشتگان خود دفاع کنم و اهدافمان را محقق کرده و به افراد شریف کرامت دهم.

رهبر جریان پیروز در انتخابات پارلمانی عراق در ادامه گفت: به افراد طائفه‌گرا اجازه صف بندی نمی‌دهم. به دنبال تقسیم منصفانه ثروت نفتی میان ملت عراق هستم  و به دنبال آن هستم که عراق را از فقر و خشکسالی و مداخله‌های خارجی دور کنم، چراکه من یک عراقی هستم و ترسی ندارم.

 

تماس تلفنی اردوغان با صدر

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه طی تماس تلفنی با «مقتدى صدر» رهبر جریان صدر و رئیس فهرست «سائرون»، پیروزی این فهرست در کسب بیشترین میزان آرا در انتخابات پارلمانی را تبریک گفت.

اردوغان ابراز امیدواری کرد که نتایج این انتخابات که پس از شکست داعش در تاریخ ۱۲ ماه می برگزار شد، برای مردم عراق خیر و برکت به ارمغان بیاورد.

رئیس‌جمهوری ترکیه ضمن تاکید بر اهمیت اتحاد و برابری عراق برای ترکیه، در مورد تشکیل دولت در پی این انتخابات به صدر آرزوی موفقیت کرده است.

وی با اشاره اظهارات ترکمن‌های عراق در مورد برخی قانون‌شکنی‌ها در منطقه «کرکوک»، از صدر خواست تا برای شناسایی و رفع این اقدامات حمایت‌های لازم را انجام دهد.

مقتدی صدر نیز در این گفت‌وگوی تلفنی، حفظ حقوق تمامی شهروندان عراق از جمله ترکمن‌های این کشور را مورد تاکید قرار داد.

اردوغان و صدر همچنین بر قاطعیت ترکیه و عراق برای گسترش مناسبات دو کشور تاکید کردند.

 

مالکی و عامری گفتگو کردند / احتمال تشکیل «فراکسیون پارلمانی بزرگ» با حضور کردها

هشام الرکابی، مدیر دفتر ائتلاف دولت قانون گفت نوری مالکی، رئیس این ائتلاف در مراسم افطاری که هادی عامری، رئیس ائتلاف الفتح در دفترش با حضور هیات‌های اتحادیه میهنی کردستان و حزب دموکرات کردستان برگزار کرد، حضور یافت.

الرکابی عنوان داشت: این دیدار در راستای نشست‌ها و تفاهم‌های صورت گرفته پیرامون تشکیل فراکسیون پارلمانی بزرگتر در پارلمان جهت تشکیل دولت صورت گرفت.

 

ایاد علاوی: باز هم برخی از کشورهای منطقه مانع از نخست‌وزیری‌ام شدند

ایاد علاوی، رهبر ائتلاف الوطنیه عراق، از اعمال نفوذ برخی از کشورهای منطقه برای جلوگیری از رسیدن وی به نخست‌وزیری، همانگونه که در سال ۲۰۱۰ هم انجام گرفت، خبر داد.

ایاد علاوی افزود: برخی از طرف های خارجی نمی‌خواهند من نخست‌وزیر دولت بعدی عراق شوم.

وی در رابطه با رایزنی‌های در حال انجام برای تشکیل کابینه هم گفت: لیست ما هم با تمامی طیف‌های دیگر صحنه سیاسی و رؤسای تشکل‌های مختلف سیاسی شرکت‌کننده در این انتخابات گفت‌وگو کرده است. ما به‌رغم اختلاف دیدگاهی که با تعدادی از آنها داشتیم اما با توجه به روحیه مسئولیت‌پذیری و تلاش برای تضمین آشتی ملی با تمامی آنها گفت‌وگو کردیم.

علاوی که سابقه عضویت در حزب بعث عراق را هم در کارنامه داشته و در این انتخابات به عنوان یک شیعه، رهبری لیستی از مهم‌ترین شخصیت‌های اهل تسنن از جمله رئیس پارلمان فعلی عراق را عهده‌دار است در مورد شاخص‌های کابینه جدید عراق گفت: ما هم به دنبال کابینه‌ای تخصص‌گرا هستیم که مرجعیت و مسئولیتشان در قبال نخست‌وزیر، رئیس‌جمهور و رئیس پارلمان باشند نه آنکه از رهبران احزاب و طوایف دستور بگیرند.

از سوی دیگر عمار حکیم رهبر جریان الحکمه هم در توییتی شاخصه‌های ائتلاف اکثریت را از دیدگاه خود تشریح کرد.

به گفته این سیاستمدار جوان عراقی، ملی‌گرایی و تعهد به تصمیمات مستقل عراقی، دارا بودن برنامه واضح برای مدیریت کشور در برهه پیش رو، انسجام، همسویی و هم‌پوشانی در توانمندی و نیز فعالیت نمایندگان، دارا بودن توازن ملی برای اطمینان دادن به شرکای داخلی و کشورهای دوست عراق در منطقه و جهان و دست آخر ائتلافی قدرتمند که توانمندی تصمیم‌گیری، اجرا و پیگیری این دو را داشته باشد از شاخصه‌های ائتلاف اکثریت است