اخبار روز اقتصادی ؛ از مشکلات بازار تامین ارز به شکل نقد؛ چرا به مسافران، ارز کشور مقصد فروخته نمی‌شود؟/ روش اشتباه اصل تخصیص ارز به مسافرت

نگام ، اقتصادی _ لبنیات گران شد ، تولیدکنندگان بانکها را دور می‌زنند/بی‌اثری کاهش نرخ سود  و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز اقتصادی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

از مشکلات بازار تامین ارز به شکل نقد؛ چرا به مسافران، ارز کشور مقصد فروخته نمی‌شود؟/ روش اشتباه اصل تخصیص ارز به مسافرت

آمارها نشان می دهد سالیانه حدود ۹ میلیون ایرانی به خارج از کشور سفر می کنند که شامل بازرگانان، گردشگران، دانشجویان و زائران عتبات عالیات است و همه آنها در صورت داشتن بیش از ۱۲ سال سن امکان استفاده از ارز مسافرتی برای یکبار از سال را دارند.ترکیه، عراق، امارات، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، آلمان و عربستان بیشترین مقصد سفر ایرانیان در سال های اخیر بوده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

لبنیات گران شد

طی روزهای گذشته قیمت محصولات لبنی و کره با افزایش همراه شده و برندهای مختلف قیمت محصولات‌شان را تغییر داده‌اند اما در این وزارت جهاد کشاورزی و انجمن صنفی صنایع لبنی به عنوان دستگاه‌های متولی دولتی و خصوصی حاضر به پاسخگویی در این زمینه و توضیح درخصوص علت افزایش قمیت نشدند.علی رجبی – رئیس اتحادیه فروشندگان محصولات لبنی – در باره قیمت‌ها عرضه این محصولات در بازار  گفت: طی روزهای گذشته قیمت کره ۱۰۰ گرمی از ۳۵۰۰ تومان به ۴۵۰۰ تومان افزایش یافته و قیمت انواع محصولات لبنی دیگر نیز ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش داشته است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

علی‌اصغر سعیدی، جامعه شناس و استاد دانشگاه تشریح کرد ؛ چرا برندها در ایران می‌میرند؟

مرگ برندها دلایل مختلف دارد. اما در یک مورد بین محققان تاریخ وفاق وجود دارد. اعتقاد بر این است که نسل بعد از مشروطیت انگیزه‌های متفاوت‌تری داشته و ترقی‌خواه بوده و در تمام فعالیت‌ها هم این تفاوت جهان‌بینی نمود دارد. اگر به‌نظرات محققان انقلاب مشروطه توجه کنید می‌بینید که این بحث را هم مطرح می‌کردند که نقش تجار در انقلاب مشروطیت بی‌بدیل است. افرادی مانند گیلبار و دیگران. تجار از گروه‌های پیشتاز بودند و آنها بودند که جنبش‌های مختلف راه می‌انداختند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

تولیدکنندگان بانکها را دور می‌زنند/بی‌اثری کاهش نرخ سود

علیرضا حائری گفت: یازدهم شهریورماه سال ۹۶، ضرب‌الاجل بانک مرکزی برای توقف رقابت بانکها در اعطای سود به سپرده‌گذاران و تلاش جهت جذب نقدینگی مردم، پایان یافت و از این تاریخ به بعد، تمامی بانکها موظف شدند که فقط در چارچوب فرمان ۸ ماده‌ای صادر شده از طرف بانک مرکزی، نسبت به پرداخت سود سپرده به مردم اقدام نمایند که البته این موضوع، در مورد یک دوره پانزده روزه برای افتتاح گواهی‌های سپرده ۲۰ درصدی، مستثنی شد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

سرمایه‌های سرگردان چرا به صنعت نمی‌روند؟

سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف صنعتی تاثیر زیادی در افزایش نرخ رشد اقتصادی کشورها دارد. به همین دلیل ضمن اینکه دولت‌ها برای توسعه صنایع داخلی سرمایه‌گذاری زیادی انجام می‌دهند، تلاش برای جذب سرمایه‌های خارجی در بخش‌های مختلف صنعتی هم به شرطی از اولویت‌های مهم است که در داخل سرمایه‌ای نباشد. در حالی که در کشور ما به نظر نمی رسد ما کمبود سرمایه داشته باشیم، اما این سرمایه ها به جای تولید و ایجاد ارزش افزوده وارد چرخه فعالیت های صرفا مالی و اصطلاحا سفته بازی شده است. اتفاقی که نه تنها هیچ ارزشی نمی تواند تولید کند، بلکه عملا باعث شده تا دیگر هیچ سرمایه داری هم رمق نکند وارد فعالیت های تولیدی یا صنعتی شود که با انواع ریسک ها و مالیات ها مواجه است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

جزئیات قیمت مسکن در ۲۲ منطقه تهران/گرانی ۱۱.۵درصدی در اردیبهشت

مطابق آمار دفتر اقتصاد و برنامه ریزی مسکن وزارت راه و شهرسازی بازار مسکن پایتخت طی ماه‌های فروردین و اردیبهشت امسال شاهد تغییرات عمده هم در تعداد مبایعه نامه‌ها و هم قیمت مسکن بوده است. بر این اساس بیشترین تعداد مبایعه نامه اردیبهشت ماه با ۲۲۹۶ فقره مربوط به منطقه ۵ و کمترین مبایعه‌نامه برای منطقه ۱۹ با ۱۱۲ فقره است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید