اخبار روز حقوق بشر ؛ اعتصاب سراسری کامیون‌داران: سپاه تانکرهای خود را برای شکستن اعتصاب به کار گرفت

نگام ، حقوق بشر _ استاد نفرت پراکن دانشگاه زاهدان دستگیر شد / ویدیو ، انتشار فایل صوتی محمد ثلاث توسط وکیل: «من راننده اتوبوسی که آدم کشته است نیستم، من آدم کش نیستم» و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

اعتصاب سراسری کامیون‌داران: سپاه تانکرهای خود را برای شکستن اعتصاب به کار گرفت

اعتصاب کامیون‌داران و رانندگان کامیون که ۱ خرداد آغاز شد، به زودی در سراسر ایران گسترش پیدا کرد. بامداد جمعه ۴ خرداد اعتصاب کامیون‌داران وارد چهارمین روز خود شد. در چهارمین روز اعتصاب کامیون‌داران تصایری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که کامیون‌ها را در حال توقف در حاشیه جاده‌های استان خوزستان نشان می‌دهد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

انتقال نزار زکا، فعال اینترنتی به بند دو الف زندان اوین بدون ارائه توضیح

وکیل نزار زکا شهروند لبنانی و فعال آزادی اینترنت که به ۱۰ سال حبس محکوم است به کمپین حقوق بشر در ایران گفت او بدون دلیل مشخصی از روز یکشنبه ۳۰ اردبیهشت ماه از بند هفت زندان اوین به بند دو الف سپاه پاسداران منتقل شده است. جیسون پابلت وکیل آمریکایی او گفت دلیل این انتقال هنوز مشخص نیست و از زمان انتقال او هیچ تماسی با خانواده‌اش نداشته است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

استاد نفرت پراکن دانشگاه زاهدان دستگیر شد / ویدیو

رسانه های دولتی در ایران گزارش کردند، پس از آنکه یکی از اساتید دانشگاهی در زاهدان به نام (ح.ص) اقدام به انتشار کلیپی با محتوای “ضدوحدت کرد، پیگیری موضوع در دستور کار قرار گرفت.بر پایه این گزارش، به دستور ویژه دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سیستان و بلوچستان و اقدام  سازمان اطلاعات سپاه سلمان؛ فرد متخلف دستگیر و تحویل مراجع قضایی شد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

موج جدید بازداشت شهروندان بهایی در سه استان ایران و واکنش جامعه جهانی بهاییان

دایان علایی سخنگوی جامعه جهانی بهاییان با اظهار نگرانی از موج جدید بازداشت شهروندان بهایی در استان‌های مختلف ایران به کمپین حقوق بشر در ایران گفت: «طبق اطلاعات ما در طی ماه اردبیهشت یک بهایی از استان خراسان رضوی، یک بهایی در استان اصفهان و چهار بهایی در  استان البرز بازداشت شده‌اند. البته برخی از آنها چند روز پس از بازداشت آزاد شده‌اند اما با اتهام‌هایی مواجه هستند.»به گفته خانم دایان علایی، بازداشت همگی انها از سوی وزارت اطلاعات صورت گرفته، همگی آنها در منازل خود و پس از تفتیش خانه و ضبط وسایل شخصی مانند موبایل، لپ‌تاپ، آی‌پد، کیس کامپیوتر و کتاب‌های مذهبی بهاییان بازداشت شده‌اند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

گزارشی از چهارمین روز اعتصاب سراسری کامیون داران ایران / ویدیو

اعتصاب کامیون داران ایران که از روز سه‌شنبه اول خردادماه در اعتراض به عدم رسیدگی مسئولان به مطالبات صنفیشان آغاز شده، امروز جمعه ۴ خردادماه پس از گذشت چهار روز کماکان ادامه دارد، گفته می‌شود در شیراز مینی‌بوس‌داران نیز به این اعتصاب پیوسته‌اند. به دنبال تداوم اعتصاب این صنف، نماینده مردم شیروان از بررسی این موضوع در نشست کمیسیون اجتماعی در روز یکشنبه هفته آینده خبر داد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

انتشار فایل صوتی محمد ثلاث توسط وکیل: «من راننده اتوبوسی که آدم کشته است نیستم، من آدم کش نیستم»

وکیل محمد ثلاث همزمان با درخواست اعاده دادرسی، فایل صوتی از اظهارات موکلش در توییتر منتشر کرد که در آن، با رد اتهامات و تاکید بر بی‌گناهی، اظهارات و اعترافات قبلی‌اش درباره مسوولیت قتل را ناشی از شکنجه و ضرب و جرح شدید، گیجی حاصل از ضربات و مصرف متادون توصیف می‌کند.در فایل صوتی که زینب طاهری روز دوم خرداد در توییترش منتشر کرده، محمد ثلاث از اتوبوس دومی صحبت می‌کند و می‌گوید: « من بیگناهم، دو تا اتوبوس بوده است. من راننده اتوبوسی که آدم کشته است نیستم، من آدم کش نیستم، من مورچه را هم نمی کشم. ماشین من سالم بوده است و گلوله ای به من نخورده است. تمام اینها صحنه‌سازی نیرو انتظامی است، من پشت اتوبوسی که آدم کشته نبوده ام، آن اتوبوس دیگری بوده که آدم کشته است.»

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید