اخبار روز اقتصادی ؛ کالاها پشت سد گمرک ماند؛ بازار رایانه خالی شد / تعطیلی ۷۰ درصد تولیدکنندگان پوشاک؛ تامین ۹۵درصد پوشاک کشور با قاچاق

نگام ، اقتصادی _ لزوم ایجاد فوری بازار دوم ارز ، دردِ کشاورزان هیچ انگاشته‌شدن در چارچوب رسمی کشور است/ کشاورزی، بازنده بزرگِ مناقشاتِ اقتصادی در ایران و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز اقتصادی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

کالاها پشت سد گمرک ماند؛ بازار رایانه خالی شد

شیرینی خبر کاهش نرخ تعرفه واردات لپ‌تاپ از ۱۵ به پنج درصد که منجر به کاهش قیمت این کالا می‌شد، مدت زیادی طول نکشید. در حالی که با افزایش تعرفه‌ها قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده و اتحادیه صنف فناوران رایانه وعده داده بود این موضوع از اردیبهشت ماه عملی شود تا کالای IT دوباره در سبد خانوار قرار گیرد، نوسانات نرخ ارز، تاثیر این کاهش تعرفه را خنثی کرد و اکنون نه تنها لپ‌تاپ ارزان نشده، بلکه به گفته متقاضیان برخی از انواع آن در بازار به زحمت یافت می‌شود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

رئیس اتحادیه پوشاک خبر داد: تعطیلی ۷۰ درصد تولیدکنندگان پوشاک/ تامین ۹۵درصد پوشاک کشور با قاچاق

ابوالقاسم شیرازی در تیتر امشب از تعطیلی بیش از ۷۰ درصد تولیدی های پوشاک خبر داد و افزود: مشکل اصلی بازار تولیدات پوشاک، واردات است. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، رئیس اتحادیه پوشاک با تاکید بر اینکه تولید کننده باید در بازار جهانی سهم داشته باشد، گفت: در کشور ۵۰ هزار تولیدکننده و بنگاه کوچک و بزرگ داریم و اگر موانع را برداریم ظرفیت خالی پوشاک پر میشود و نیازی به واردات نیست.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

مرکز پژوهش‌های مجلس مطرح کرد ؛ لزوم ایجاد فوری بازار دوم ارز

بر مبنای این گزارش اگرچه اقدام فعالانه دولت و بانک مرکزی می‌تواند بسترساز مدیریت‌پذیرتر کردن شرایط تخصیص ارز در کشور را فراهم کند، اما وجود برخی از ضعف‌ها مانند چشم‌پوشی از نقش صرافی‌ها در انتقال ارز، وجود برخی مصوبه‌های ناسازگار، انتخاب زمان نه چندان مناسب برای تک نرخی کردن ارز و مشخص نبودن منطق قیمت‌گذاری احتمال موفقیت‌آمیز بودن پاسخ دولت به مساله ارزی را به حداقل می‌رساند. در نتیجه مرکز پژوهش‌ها به معرفی راه‌حل‌های تکمیلی برای کاهش تنگنای ارزی در کشور پرداخته است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

عوامل و پیامدهای خروج «خانه‌اولی»‌ها از بازار مسکن

خودداری بخشی از خانه اولی‌ها از خرید خانه در بازار مسکن کنونی تحت تاثیر سه عامل، موجب شده در معرض یک تهدید جدی اما پنهان قرار بگیرند. در حالی که تورم مسکن در ماه‌های اخیر روز به روز از قدرت خرید متقاضیان مسکن می‌کاهد، گروهی از خانه اولی‌ها که از هیچ طریق امکان تقویت قدرت خرید و بودجه خود را ندارند، از یافتن آپارتمان متناسب با بودجه و سلیقه خود دلسرد شده و بازار مسکن را موقتا ترک کرده‌اند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

حفظ برجام: شرکت واگن‌سازی سوئیسی اشتادلر قرارداد ۱,۳ میلیارد دلاری با ایران را به خاطر تحریم‌های ایالات متحده رها می‌کند

رکت واگن‌سازی سوئیسی اشتادلر قراردادی به ارزش ۱,۳ میلیارد فرانک سوئیس (تقریباً‌ معادل همین مقدار به دلار آمریکا) برای تحویل ۹۶۰ واگن مترو به ایران امضا کرده بود. پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای (برجام)، این شرکت اکنون توافق را معلق کرده و پیتر ینلتن، رئیس آن به وب‌سایت خبری «بلیک» گفته که تنها امید آنها برای ادامه همکاری یک «معجزه» است: «اینکه دونالد ترامپ ناگهان نظرش را تغییر دهد و دوباره تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند.» به گفته ینلتن، با خروج اشتادلر از ایران،‌ شرکت‌های چینی جای آن را خواهند گرفت.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

دردِ کشاورزان هیچ انگاشته‌شدن در چارچوب رسمی کشور است/ کشاورزی، بازنده بزرگِ مناقشاتِ اقتصادی در ایران

نام خوزستان یادآور بعضی از مهم‌ترین رخدادها و پدیده‌های حافظه تاریخی ایرانیان است؛ کارون، نفت، گاز، جنگ و اخیرا ریزگرد. به‌نظرمی‌رسد هرچه به زمان حال نزدیک می‌شویم کلمات کلیدی و معرف این استان بیشتر یادآور محنت و مظلومیت مردمان این خطه برای افکار عمومی هستند. دیگر این امر بر کسی پوشیده نیست که خوزستانی‌ها از نفت و گاز، این ابرسرمایه صدساله، تاکنون بهره‌ای درخور نبرده‌اند. البته این پدیده‌ای منحصر به میهن در حال توسعه ما نیست بلکه داستانی است خاص تاریخ سرمایه‌داری در کشورهای معمولا کمتر توسعه‌یافته؛ چنانکه پوتوسی؛ شهری در پرو که صاحب یک کوه و چندین معدن بزرگ نقره بوده‌، مردم آن هیچ‌گاه از حداقل‌های ثروت و مکنت برخوردار نبوده و نیستند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید