اخبار روز اجتماعی ؛ ۸ تا ۱۰ میلیون کارگرِ مشاغل کاذب نه آتیه دارند و نه بازنشستگی / بدهکار بزرگ بانکی از کشور گریخت

نگام ، اجتماعی _ طرح ویلاهای شناور در تالاب استیل مخفیانه اجرا شد/ محیط زیست توان مقاومت جلوی استانداری را ندارد  ، ممنوعیت ته‌لنجی مساوی‌ست با خالی‌ شدن هندیجان از سکنه/مرجع مشخصی برای تامین ارز ملوانان مشخص نشده‌است  و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز اجتماعی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

۸ تا ۱۰ میلیون کارگرِ مشاغل کاذب نه آتیه دارند و نه بازنشستگی

مشاغلی که از آنها به عنوان غیررسمی نام می‌بریم؛ درآمد چندانی نصیب شاغلانشان نمی‌کنند. یک تراکت پخش‌کن حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان درماه درآمد دارد که پرداخت ۲۷ درصد دستمزد به عنوان حق بیمه (قانون بیمه اختیاری) برایش منطقی نیست. پس تکلیف آتیه‌ی این گروه از کارگران چیست؟

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

بدهکار بزرگ بانکی از کشور گریخت

۱۸ شهریور سال ۹۲ بود که دادسرای ویژه امور اقتصادی تهران برای یکی از بدهکاران بزرگ بانکی که با استفاده از اسناد مجعول و فک‌ رهن‌های جعلی از هشت بانک دولتی و خصوصی تسهیلات گرفته بود، کیفرخواست صادر کرد؛ کیفرخواستی که هنوز به جایی نرسیده است و غارتگران بیت‌المال به‌دور از دستان عدالت در امن و امان به‌سر می‌برند.این پرونده در مجموع ۱۰ متهم دارد که «م.الف» و «و.الف» که رابطه پدر و پسری با هم دارند، دو متهم اصلی آن به شمار می‌روند و اتهامات‌شان مشارکت در کلاهبرداری با استفاده از اسناد مجعول از هشت بانک دولتی و خصوصی جمعاً به‌ مبلغ حدود یک‌هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

یک فعال محیط زیست: طرح ویلاهای شناور در تالاب استیل مخفیانه اجرا شد/ محیط زیست توان مقاومت جلوی استانداری را ندارد
افتتاح طرح کلبه‌های شناور در تالاب استیل از طرح‌های پرحاشیه استان گیلان است که بر اساس آن با حمایت معنوی و مالی استاندار گیلان کلبه‌هایی شناور برای تفریح روی به آب انداخته شده است. هرچند طرح در ظاهر زیبا به نظر می‌رسد اما مخالفان آن اعتقاد دارند طراحان این پروژه درکی از محیط زیست و زندگی حیات وحش نداشته‌اند. مخالفان معتقدند این تالاب سال‌هاست به محیط امن برای پرندگان مهاجر که هر ساله از شمال اروپا و سیبری، به ایران می‌آیند، تبدیل شده است اما ساخت کلبه و ویلاهای شناور در این منطقه علاوه بر ایجاد هراس در زیستگاه حیات وحش، باعث آلودگی‌های صوتی و فاضلابی شده است.
برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

هنوز خسارت برخی قربانیان پرونده خون‌های آلوده پرداخت نشده‌/همچنان منتظر عذرخواهی وزارت بهداشت هستیم

بررسی پرونده خون‌های وارداتی آلوده که منجر به انتقال ویروس بیماری ایدز (HIV) و ابتلای عده‌ای به بیماری هموفیلی شد، در سال ۷۳ آغاز شد. دَه سال بعد؛ یعنی در خرداد ۸۳، دادگاه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان انتقال خون ایران را در خصوص آن محکوم کرد. حکمی که طی آن سازمان انتقال خون ایران ملزم به پرداخت خسارت به ۹۷۴ شاکی پرونده، درمان بیماران مبتلا و عذرخواهی وزارت بهداشت شده است؛ اما بعد از آن همه خسارت پرداخت نشد، تعداد بیماران مبتلا به ایدز که با دریافت خون‌های آلوده و یا از طریق افراد مبتلا، دچار این ویروس شدند، اعلام نشد و مهم‌تر از آن درمان برخی بیماران و عذرخواهی “وزارت بهداشت” نیز مسکوت ماند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

نماینده مجلس: ۳۷ هزار نفر مبتلا به ایدز در ایران/ آمار زنان مبتلا به ایدز در حال افزایش است

هاشمی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: بر اساس آمارها طی دو سال گذشته آمار مبتلایان به ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده است.بالاترین آمار شیوع این بیماری مربوط به کلانشهرهایی مانند تهران است. در شهرهای کوچکتر به دلیل خود کنترلی آمار کمتری از مبتلایان ایدز نسبت به کلانشهرها داریم.
برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

مدیرعامل تعاونی‌ لنج‌داران هندیجان : ممنوعیت ته‌لنجی مساوی‌ست با خالی‌ شدن هندیجان از سکنه/مرجع مشخصی برای تامین ارز ملوانان مشخص نشده‌است

درآمد اقتصادی ولی ناچیز بسیاری از ساحل‌نشینان جنوب کشور به ته‌لنجی‌هایی وابسته است که ملوانان از سفرهای دریایی خود به کشورهای پیرامون خلیج فارس به ارمغان می‌آورند. با این حال رویکرد رسمی و دولتی به این مبادلات اقتصادی کوچک چندان همدلانه نیست و در پاره‌ای موارد با سخت‌گیری‌هایی همراه بوده که طبیعتا اعتراض دریانوردان، کسبه و… وابسته و مرتبط به ته‌لنجی‌ها را به همراه داشته است. در همین رابطه، یوسف قائدی (مدیرعامل تعاونی‌ لنج‌داران هندیجان از توابع استان خوزستان) درباره مباحث پیرامون ممنوعیت ته‌لنجی برای ملوانان و لنج‌داران می‌گوید: به بنادر کوچکی مثل هندیجان و دیلم که دچار فقر زیرساخت و امکانات و مبادلات تجاری هستند؛ کالای ملوانی و ته‌لنجی تعلق می‌گیرد. اقتصاد این شهرها و معیشت ملوانان تا حد زیادی به همین کالاهای ته‌لنجی وابسته است. بنابراین اگر این ممنوعیت اعمال شود در جایی مثل هندیجان چیز دیگری برای کسب درآمد پیدا نمی‌شود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید