نماینده مجلس: ۷۵ درصد مردم استان سیستان و بلوچستان فقر غذایی دارند

نگام _ اجتماعی _ نماینده مجلس: بعید نیست که مردم رو به خوردن گوشت حیواناتی نظیر گربه و کلاغ بیاورند.

سارا آکالین _ علیم یارمحمدی، نماینده مردم زاهدان در مجلس با اعلام آماری تکان دهنده تصریح کرد که ۷۵ درصد مردم استان سیستان و بلوچستان فقر غذایی دارند، مردم روستاهای این استان آب سالم برای خوردن ندارند، نان ندارند و به لحاظ معیشت از هر نظر که فکر کنید در شرایط نامطلوبی قرار دارند.

او در گفتگو با ایلنا در ادامه در خصوص عکس منتشر شده از استفاده گوشت گربه در یکی از روستاهای این استان که این روزها به سوژه جنجالی در ایران تبدیل شده است، گفت: خب وقتی مردم این استان از نظر تامین مواد غذایی از امنیت کامل برخوردار نیستند، هیچ بعید نیست که مردم رو به خوردن گوشت حیواناتی نظیر گربه و کلاغ بیاورند. حالا باز روستاهای بخش زابل نسبت به سایر روستاهای استان از وضعیت نسبتاً بهتری برخوردار هستند. برخی روستاهای جنوبی و حوالی چابهار و قصرقند وضعیتی به مراتب اسفبارتر از این دارند.

این نماینده مجلس در تشریح وضعیت استان سیستان و بلوچستان که دارای محرومیت های متعددی است، عنوان کرد: از هر بیماری که فکر کنید، در این استان هست و این غیرقابل کتمان است. من در مشاهداتم تعداد فراوانی از این مردم را دیده‌ام که دچار مشکلات استخوان بندی و گوارشی هستند و عاقبت خوبی را نمی‌توان برایشان متصور شد. حتی در خود شهر زاهدان نیز بالغ بر ۳۵۰ هزار نفر آب سالم لوله کشی ندارند و در خیلی از نقاط خود شهر نیز با تانکر آبرسانی می‌شود.

این در حالی است که محمدنعیم امینی‌فرد رئیس مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان از قرار گرفتن امنیت غذایی در ۴ استان در مرز بحرانی خبر داد.

او گفت: چهار استان کشور در آستانه بحران امنیت غذایی قرار گرفته‌اند، در این چهار استان، سیستان و بلوچستان با اختلاف، رتبه اول را دارد و سپس هرمزگان، بوشهر و خراسان جنوبی رتبه‌های دوم تا چهارم را به خود اختصاص داده‌اند.

به گفته این نماینده مجلس استان سیستان و بلوچستان به لحاظ شاخصه‌های توسعه‌ای و ضریب جینی در رتبه‌های پایینی قرار دارد و متاسفانه بدلیل نبود ثروت و نیز خشکسالی‌های این ۱۸ ساله اخیر به موضوع امنیت غذایی در این استان صدمات جدی وارد شده است. این خشکسالی مردم روستاها را در شهرهای زابل، زاهدان و چابهار به حاشیه‌های شهرها کشانده و فاکتورهایی که مربوط به امنیت غذایی است را به قهقرا برده‌است.
او با بیان اینکه بر اساس پژوهش‌های دانشگاهی به عمل آمده در این استان، میزان قد و وزن نسبت به میانگین کشوری بسیار پایین‌تر است، افزود: دولت باید اولاً اقدامی اضطراری در خصوص توزیع سبدهای غذایی کند و سپس توانمندسازی مردم این منطقه و ایجاد اشتغال را در دستور کار خود قرار دهد.
این نماینده مجلس گفت: شناسایی کودکان دارای سوءتغذیه و مشکلات بهداشتی در روستاهای استان و تامین سبد غذایی آنها بسیار کمک کننده خواهد بود. نباید این را هم از خاطر ببریم که خشکسالی در سیستان و بلوچستان باعث از بین رفتن دامداری در این استان شده است.

این نمایندگان مجلس در حالی از وضعیت بحرانی امنیت غذایی در سیستان و بلوچستان سخن می گویند که چندی پیش انتشار تصویری از روستاهای این استان که مردم از فرط فقر به خوردن گوشت گربه و کلاغ روی آورده اند انتقادهای بسیاری را در پی داشت.

One thought on “نماینده مجلس: ۷۵ درصد مردم استان سیستان و بلوچستان فقر غذایی دارند

Comments are closed.