اخبار روز حقوق بشر ؛ فضای امنیتی و برخورد با شهروندان در مراسم تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی + ویدئو / «۶۷ حکم محکومیت» برای دراویش بازداشت‌شده صادر شده است

نگام ، حقوق بشر _ تعویق دادگاه محمد نجفی، حقوقدان مدافع حقوق بشر ، سخنگوی قوه قضاییه بار دیگر براتهام جاسوسی فعالین بازداشت شده محیط زیست تاکید کرد ، آزادی یک شهروند بهایی با تودیع وثیقه همزمان با بازداشت یک شهروند بهایی دیگر و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

فضای امنیتی و برخورد با شهروندان در مراسم تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی / ویدئو

صبح دیروز یکشنبه ۶ خرداد مراسم تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی، بازیگر سرشناس ایران، از برابر خانه سینما در تهران برگزار شد. با شروع مراسم در کنار حضور چشمگیر مردم، ماموران نیروی انتظامی، نیروهای لباس شخصی، گارد ویژه و ضد شورش نیز حضور چشمگیری داشتند. گزارش شده که ماموران در موارد بسیاری برخوردهای زننده، خشن و ناپسندی با مردم داشته و از گاز اشک‌آور نیز استفاده کرده‌اند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

آزادی موقت دو شهروند بهایی ساکن کاشان به قید وثیقه

دو شهروند بهایی ساکن کاشان به قید وثیقه از زندان آزاد شدند. امرالله منوچهری و ضیاءالله الهیان که از ۱۴ تیر ماه سال گذشته در بازداشت بودند، با تودیع وثیقه و به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی آزاد شده‌اند. خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران با اعلام این خبر نوشته است که پدر همسر آقای الهیان در خرداد ماه سال ۱۳۶۰ به همراه شش نفر دیگر در همدان و زیر فشار شکنجه کشته شده‌اند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

«۶۷ حکم محکومیت» برای دراویش بازداشت‌شده صادر شده است

دادستان تهران از صدور ۶۷ فقره حکم محکومیت برای دراویش گنابادی بازداشت‌شده در خیابان پاسداران تهران و صدور ۱۲۶ کیفرخواست برای بازداشت‌شدگان اعتراض‌های دی‌ماه سال ۹۶ خبر داد.عباس جعفری دولت‌آبادی در سومین نشست خود با مدیران مسئول رسانه‌ها در سال جاری٬ این خبرها را اعلام کرده است.آقای دولت‌آبادی در این دیدار گفته که تا هفته گذشته٬ «۶۷ حکم» برای دراویش گنابادی بازداشت‌شده در خیابان پاسداران تهران مبنی بر «حبس و مجازات تکمیلی» صادر شده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

تعویق دادگاه محمد نجفی، حقوقدان مدافع حقوق بشر

صبح دیروز مورخ ۶ خرداد ۱۳۹۷ محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که پیشتر از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری اراک برای رسیدگی به اتهام اخلال در نظم و نشر اکاذیب فراخوانده شده بود، همراه با وکیل خود در دادگاه حاضر شد اما به علت عدم حضور قاضی جلسه دادگاه برگزار نشد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

سخنگوی قوه قضاییه بار دیگر براتهام جاسوسی فعالین بازداشت شده محیط زیست تاکید کرد

غلامحسین محسنی اژه‌ای ، سخنگوی قوه قضاییه روز یکشنبه ،‌ با رد سخنان عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست درباره جاسوس نبودن فعالین بازداشت شده محیط زیست اعلام کرد آقای کلانتری بدون دسترسی به پرونده این متهمان این سخنان را اظهار کرده است .پیشتر عیسی کلانتری گفته بودهیچ مدرکی مبنی بر جاسوسی شماری از فعالان بازداشت‌شده محیط زیستی وجود ندارد و آنان باید آزاد شوند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

آزادی یک شهروند بهایی با تودیع وثیقه همزمان با بازداشت یک شهروند بهایی دیگر

کاویز نوزدهی، شهروند بهایی که پیشتر توسط نیروهای امنیتی در مشهد بازداشت شده بود، دیروز یکشنبه ۶ خردادماه با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی آزاد شد. همزمان با آزادی این شهروند، شهرند بهایی دیگری به نام شهنام جذبانی ساکن مینودشت در منزل خود بازداشت و جهت اجرای حکم به زندان گنبد منتقل شد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید