اخبار روز ترکیه ؛ نمایش آثار زنان هنرمند ایرانی در موزه ترک واسلام در استانبول / توقف صادرات نفت کرکوک به ترکیه به دلیل اختلافات بغداد و اربیل / آردا اوزیری بازیگر ترکیه درگذشت

نگام ، ترکیه _ کمک ۱.۲ میلیون دلاری ترکیه به غزه ، پیروزی باشگاه ترکیه‌ در رقابت‌های دو و میدانی قهرمانی باشگاه‌های اروپا و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز ترکیه بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

نمایش آثار زنان هنرمند ایرانی در موزه ترک واسلام در استانبول

بختیار اسدزاده، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استانبول در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه که ۱۵۰ اثر مینایتوری مربوط به پادشاهان ایران و تابلوهای تذهیب از دوره های تاریخی این کشور در معرض دید عموم قرار گرفته اند، گفت: فرهنگ وسیله ای برای برقراری ارتباط بین کشورهاست و از این لحاظ فرهنگ ترکیه و ایران بسیار به هم نزدیک است. به همین سبب ارتباط با نیز باید بیشتر به هم نزدیک باشد.فریده اوزال، هماهنگ کننده شرکت حامی این نمایشگاه طی اظهاراتی در مراسم افتتاحیه آن ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران برگزاری این نمایشگاه گفت: برای نخستین بار این نوع برنامه در موزه ترک و اسلام صورت گرفته است. امیدواریم که شمار این برنامه های مشابه فرهنگی را بتوانیم افزیش دهیم.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

توقف صادرات نفت کرکوک به ترکیه به دلیل اختلافات بغداد و اربیل

عاصم جهاد، سخنگوی وزارت نفت عراق طی اظهاراتی به رسانه های محلی اعلام کرد: به دلیل اختلافات بین دولت مرکزی عراق و اداره اقلیم کرد صادارت ۵۵۰ هزار بشکه نفت خام کرکوک به بندر جیحان ترکیه متوقف شده است.وی اضافه کرد: درصورت توافق بغداد و اربیل نفت کرکوک از طریق خطوط نفت اداره اقلیم کرد به بندر جیحان انتقال خواهد یافت.گفتنی است داعش در سال ۲۰۱۴ یک‌سوم خاک عراق را تصرف کرد، اما نیروهای این کشور با پشتیبانی ائتلاف بین المللی طی سه سال گذشته توانستند این مناطق را از دست گروه مذکور آزاد کنند. اما سلول های خفته داعش تاکنون در مناطق مختلف عراق حضور دارند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

آردا اوزیری بازیگر ترکیه درگذشت

آردا اوزیری، بازیگر ترکیه ای در حادثه رانندگی جان خود را از دست داد.او که ۴۰ سال بیشتر نداشت، هنگامی که با موتورسیکلت در بزرگراه در حال حرکت بود در مسیر عمرانیه تصادف کرده و به شدت زخمی شد.پس از این حادثه، اوزیری به بیمارستان منطقه عمرانیه استانبول انتقال یافت، اما علی رغم تلاش پزشکان جان باخت.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

کمک ۱.۲ میلیون دلاری ترکیه به غزه

مدیریت حوادث اضطراری ترکیه (آفاد) در پی فراخوان سازمان ملل برای ارسال کمک های پزشکی فوری به غزه، کمک های جمع آوری شده از مردم به ارزش ۱.۲ میلیون دلار را تسلیم مسئولان سازمان بهداشت جهانی کرد. این کمک ها، پس از امضای سندی میان ارمان توپچو، کاردار موقت سرکنسولگری ترکیه در قدس و محمود داهر، رئیس دفتر نمایندگی سازمان بهداشت جهانی در غزه، به این منطقه ارسال شد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

ترکیه بین ۶۰۰ هزار خانوار افغانستان بسته غذایی توزیع کرد

مصطفی بوتون، مسئول هماهنگ کننده تیکا در کابل در زمینه تاثیر کمک‌های بشردوستانه ترکیه در آبادانی و توسعه کشورهای جهان اظهار داشت: ”ترکیه علاوه بر فعالیت های توسعه و آبادانی و آموزشی در تمام سراسر جهان برای مردم نیازمند نیز کمک‌های بشردوستانه فراهم می کند. به مناسبت ماه مبارک رمضان بین برادران نیازمندمان در کابل بسته های غذایی توزیع کردیم. در این بسته های غذایی آرد، روغن، چای سبز، حبوبات، شکر، ماکارونی و برنج به اندازه نیاز سه ماهه بین ۶۰۰ هزار خانوار نیازمند توزیع شد.”

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

پیروزی باشگاه ترکیه‌ در رقابت‌های دو و میدانی قهرمانی باشگاه‌های اروپا

فدراسیون دو و میدانی ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد باشگاه ترکیه‌ای انکا (ENKA) در گروه ای جام دو و میدانی قهرمانی باشگاه‌های اروپا که در شهر بیرمنگام انگلستان برگزار می شود، در بخش مردان قهرمان اروپا و در بخش بانوان نیز در جایگاه دوم قرار گرفته است.بر اساس این بیانیه باشگاه انکای ترکیه در ۲۰ مسابقه بین مردان به پیروزی دست یافته است.این باشگاه همچنین در بخش بانوان نیز در جایگاه دوم قرار گرفته است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید