اخبار روز اجتماعی ؛ جزییات حذف دفترچه‌های بیمه در بیمارستان‌ها از تیر ماه / شش ماه پس از زلزله کرمانشاه: سلبریتی‌ها با کمک‌های مردمی چه کردند؟

نگام ، اجتماعی _ جریان غیرمولد، اقتصاد ایران را به باد می‌دهد/امید به تغییر وضعیت کارگران غیرممکن است ، داروفروشان ناصرخسرو در مدارس هم شعبه ریتالین زدند! و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز اجتماعی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

جزییات حذف دفترچه‌های بیمه در بیمارستان‌ها از تیر ماه

مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران از اجباری شدن پذیرش بیماران در حوزه بستری از طریق سامانه استحقاق‌سنجی و با حذف دفترچه بیمه از تیر ماه خبر داد.حنان حاج‌محمودی، ‌با اشاره به برنامه حذف دفترچه‌های بیمه در بیمارستان‌ها، گفت: بستر زیرساختی برنامه حذف دفترچه‌های بیمه در حوزه بستری با هماهنگی وزارت بهداشت در بیش از ۲۰۰ بیمارستان و بیش از ۲۹ استان فراهم شده و در حال پیگیری است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

شش ماه پس از زلزله کرمانشاه: سلبریتی‌ها با کمک‌های مردمی چه کردند؟

زلزله‌زدگان کرمانشاه زمستان را در کانکس و چادرها، زیر باران و برف گذراندند. با آغاز فصل گرما هم با خطر شیوع بیماری‌های واگیر روبرو هستند. سلبریتی‌هایی که همزمان با زلزله اقدام به جمع‌آوری کمک مردمی برای زلزله‌زدگان کردند، این کمک‌ها هنوز به دست زلزله‌زدگان نرسیده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

در گفت‌وگو با استاد دانشگاه علامه طباطبایی مطرح شد؛جریان غیرمولد، اقتصاد ایران را به باد می‌دهد/امید به تغییر وضعیت کارگران غیرممکن است

جامعه‌شناسى ایران در طى یک‌دهه اخیر رویکردهاى نوینى را به مسائل اجتماعى عرضه کرده‌است. چرخش نسبی از فرهنگ و هویت به عدالت و نحوه توزیع ثروت در کشور، ازجمله مهم‌ترین تحولات رخ‌داده در فضاى رسمى جامعه‌شناسى ایران است. نسل جوان جامعه‌شناسان ایرانى در تلاش براى پیوند‌ دادن هرچه بیشتر جامعه‌شناسى با واقعیت‌هاى معیشتى مردم هستند. رضا امیدی (جامعه‌شناس و عضو هیئت علمی گروه تعاون و رفاه‌ اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه‌طباطبائی) متعلق به این نسل از جامعه‌شناسان است. در گفتگوی پیش‌رو، تلاش شده با اتکا به رویکرد عدالت‌محور وی، صورت‌بندی‌های اجتماعی-اقتصادی ایران در طول دوران موسوم به تعدیل ساختاری که از دهه ۷۰ آغاز شده، کیفیت معیشت خانوارهای کم‌درآمد (با عنایت ویژه به کارگران)، سطح دستمزد آنها در طول دو دهه اخیر و نحوه مواجهه سیاست‌گذاری‌های توسعه‌ای کشور با وضعیت رو به افول این بخش مولد از جامعه مورد بررسی قرار گیرد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

پلیس به‌طور رسمی اعلام کرد؛ «مخالف پخش فوتبال در کافه‌ها و قهوه‌خانه‌ها نیستیم»

مرکز اطلاع رسانی پلیس پایتخت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «در پی انتشار مطلبی به نقل از سردار رحیمی رییس پلیس پایتخت در خصوص ممنوعیت پخش مسابقات فوتبال جام‌جهانی در کافی‌شاپ ها و قهوه خانه‌ها با تکذیب این خبر تاکید می‌شود که پخش مسابقات فوتبال جام جهانی در کافی‌شاپ ها و قهوه‌خانه‌ها تابع ضوابط و مقررات صنفی است و پلیس مخالفتی با آن ندارد.»

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

داروفروشان ناصرخسرو در مدارس هم شعبه ریتالین زدند!

ریتالین را دیگر همه می‌شناسند،‌به خصوص دانش‌آموزان و دانشجویانی که می‌خواهند با کمک این اکسیر،‌ ره یک ترمه را یک شبه بروند و به همین خاطر شب امتحان قرصش را می‌خورند!‌جالب اینجاست که ریتالین جزو داروهایی است که فروش آن بدون نسخه پزشک ممنوع است،‌اما این داروی ممنوعه به راحتی در دسترس نوجوانان و جوانان قرار می‌گیرد. راه‌های تهیه آن هم کم نیست. از داروخانه محل که با پول بیشتر حاضر است دارو را بدون نسخه بفروشد تا ناصر خسرو و حتی فروشندگان دوره‌گردی که در ایام امتحانات اطراف مدارس و دانشگاه‌ها می‌شود‌پیدایشان کرد. تا بدانجا که رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران و عضو سازمان نظام پزشکی می‌گوید:«‌بسیاری از کسانی که در ناصرخسرو دارو‌فروشی می‌کنند، متأسفانه در مدارس هم دارو‌فروشی می‌کنند.»

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

هشدار درباره وضعیت روحی و روانی کودکانی که در زندان زندگی می‌کنند

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور بیان داشت: کودکان زیر دو سال اگر رابطه عاطفی با مادر داشته باشند یا اینکه از شیر مادر تغذیه کنند، بهتر است در کنار مادران خود در زندان زندگی کنند؛ در غیر اینصورت بهتر است که این کودکان تحویل بهزیستی شده و در شیرخوارگاه ها نگهداری شوند تا بعد از پایان محکومیت مادر به خانواده بازگردانده شوند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید