اخبار روز بین الملل ؛ رسانه سعودی: ایران و اسرائیل در اردن بر سر خروج سپاه قدس از جنوب سوریه توافق کردند/ خروج آمریکا از برجام و تحریمِ تهران، چه فوایدی برای مسکو دارد؟ / چشم روسیه بر سهم نفتی ایران و بازار هواپیماها

نگام ، بین الملل _ آخرین رایزنی‌ها برای برگزاری دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی در سنگاپور ، اعتراض عربستان به آلمان به خاطر رابطه تجاری با ایران با لغو قراردادهای خود و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز بین الملل بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

رسانه سعودی: ایران و اسرائیل در اردن بر سر خروج سپاه قدس از جنوب سوریه توافق کردند

یک رسانه عربی نزدیک به عربستان سعودی از مذاکرات محرمانه تهران با تل‌آویو خبر داده‌ است. در این مذاکرات جمهوری اسلامی اعلام کرده که نیروهای نظامی خود را از دو استان درعا و قنیطره در جنوب سوریه و در مرز با اسرائیل خارج می‌کند. وزارت خارجه ایران این خبر را تکذیب کرده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

«القدس العربی» تحلیل کرد:خروج آمریکا از برجام و تحریمِ تهران، چه فوایدی برای مسکو دارد؟ / چشم روسیه بر سهم نفتی ایران و بازار هواپیماها

القدس العربی در تحلیل به قلم محمد المذحجی نوشت: ایران نمی تواند نگرانی روز افزون خود در مورد عدم پایبندی روسیه به توافق های آن با دولتهای صادر کننده نفت، اوپک را پنهان کند؛ با اینکه مسکو متعهد شده است تا پایان سال جاری تولید نفت خود را افزایش نخواهد داد. در همین رابطه، یک خبرگزاری ایرانی در گزارشی با عنوان «آیا روسیه رفیق نیمه راه است؟»، به افزایش تولیدات نفت مسکو در طول دو ماه گذشته اشاره کرد و آن را تجاوز واضح روسیه از توافق در مورد تثبیت تولید نفت خام دانست.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

آخرین رایزنی‌ها برای برگزاری دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی در سنگاپور

دیپلمات های آمریکا و کره شمالی در منطقه غیرنظامی بین دو کره دیدار و در مورد مقدمات کنفرانس سران دو کشور گفتگو کردند. هدف آنها بررسی امکان دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی در سنگاپور در ۲۲ خرداد است.«مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی نیز روز دوشنبه خواستار تبادل نظرهای بیشتر و «دیدارهای غیرمنتظره» با رهبر کره شمالی شد. آقای مون روز شنبه دیدار از پیش اعلام نشده ای با رهبر کره شمالی داشت.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

موگرینی: انگیزه ما برای حفظ برجام امنیتی است نه مالی

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از نشست وزرای خارجه این اتحادیه تاکید کرده است که انگیزه آنها برای حفظ توافق اتمی ایران نه مالی بلکه امنیتی است.او دوشنبه عصر پس از نشست بروکسل گفت: “برای ما، مساله منافع اقتصادی نیست. موضوع منافع امنیتی است.”با این حال خانم موگرینی گفت که وزرای خارجه کشورهای عضو در نشست دوشنبه درحال هماهنگ کردن تلاش هایشان “برای حفاظت از منافع اقتصادی کسب و کارهای اروپایی است که به طور مشروع در ایران سرمایه گذاری و فعالیت کرده اند.”

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

امانوئل مکرون به مهاجر «قهرمان»، شهروندی فرانسه اعطاء کرد

امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه از یک مهاجر آفریقایی که جان یک کودک خردسال را نجات داده قدردانی کرد، او را قهرمان نامید و شهروندی فرانسه و کار در اداره آتش نشانی را به او جایزه داد. این مرد جوان با بالارفتن از یک ساختمان پنج طبقه کودک خردسالی را که در بالکن آویزان مانده بود نجات داد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

اعتراض عربستان به آلمان به خاطر رابطه تجاری با ایران با لغو قراردادهای خود

جرزالم پست به نقل از نشریه آلمانی اشپیگل می نویسد محمدبن سلمان ولیعهد و وزیر دفاع سعودی به شدت از آلمان رنجیده و هرنوع همکاری تازه اقتصادی با این کشور اروپایی را به حال تعلیق درآورده است.یک بازرگان بلندپایه آلمانی که در عربستان سعودی فعالیت دارد به خبرگزاری رویترز گفته است مقامهای سعودی می پرسند این اقلام از کدام کشور آمده؟ ازآلمان؟ کشور دیگری نیست که اینها را تولید کند؟ اقلام ساخت آلمان در مناقصه های سعودی شرکت داده نمی شوند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید