علی خامنه ای : انقلاب تمامی ندارد / مدیریت صدا و سیما و قوه قضاییه با من نیست

نگام ، سیاسی _ علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی،دوشنبه هفتم خرداد در پاسخ به انتقاد دانشجویان از عملکرد قوه قضاییه و صدا وسیما گفته است، به رغم این که رؤسای این دو نهاد از سوی او منصوب می شوند، اما در مدیریت آنها نقشی ندارد.

 

انتقاد یک دانشجو از نهادهای زیر نظر رهبر ایران در حضور او

در دیدار گروهی از دانشجویان ایرانی با رهبر این کشور یک نماینده نشریات دانشگاهی با شکایت از اوضاع نابسامان اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ایران خواستار پاسخگویی رهبران این کشور از جمله آیت الله خامنه ای شده است.

اما آیت الله خامنه ای رهبر ایران با پذیرش بعضی از انتقادها بار دیگر از عملکرد کلی نظام زیر نظر خود دفاع کرده است.

اظهارات سحر مهرابی (که نماینده مدیران مسئول در شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت علوم معرفی شده) فهرست بلندبالایی از انتقادها و اعتراض هایی بود که بارها از طرف دانشجویان یا سایرین مطرح شده اما بیان آن در حضور رهبر ایران حادثه ای نادر بود.

خانم مهرابی با انتقاد شدید از عملکرد دستگاه های حکومتی ایران به خصوص آنهایی که زیر نظر رهبر ایران اداره می شود خواستار حاکمیت کامل قانون و گسترش دمکراسی از جمله امکان جابجایی قدرت شد.

او گفت: “تشدید نابرابری سیستماتیک میان طبقات جامعه، کاهش میزان اعتماد عمومی، فروپاشی ارزش های اخلاقی، شیوع آسیب های اجتماعی، بحران های محیط زیستی، افزایش حاشیه نشینی و طرد اقلیت ها و وضعیت وخیم اشتغال، تأثیر مخربی بر همبستگی اجتماعی گذاشته است.”

او از “عدم امکان عملی تحقیق و تفحص از برخی نهادهای تحت امر جنابعالی (رهبر ایران) مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، قوه قضایی، صدا و سیما، بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام، در کنار ضعف روحیه پاسخگویی در مسئولان” به عنوان یکی از مشکلات کشور نام برد.

او گفت که “رد صلاحیت های سلیقه ای و دخالت های فراقانونی قوه قضایی” در امور سایر قوا باعث تضعیف حق حاکمیت ملی شده است.

به گفته او “نقض حق برگزاری اجتماعات، تعرض مکرر به حق آزادی بیان، محدودسازی روزافزون حق دسترسی آزاد به اطلاعات با اعمال فیلترینگ غیرقانونی و برخورد با مطبوعات، همه و همه فضایی را به وجود آورده که اعتراض مدنی و قانونی به عنوان انتخابی ساده و ممکن از دسترس شهروندان خارج شده است.”

خانم مهرابی همچنین از فساد ساختاری و تبعیض ها انتقاد کرد و گفت که انتقادها و اعتراض ها از جمله در میان کارگران و معلمان با پرونده سازی پاسخ داده می شود که هرچند صورت مساله را موقتا پاک می کند اصل مشکل را دست نخورده باقی می گذارد.

او در پی این انتقادها گفت: “لذا این سوال جدی مطرح است که رئیس دولتی که مسئولیت نهادهای اجرایی را بر عهده دارد، و یا رئیس قوه قضاییه ای که اختیارات نظارتی و قضایی دارد و یا جنابعالی که برخی، اختیارات مندرج در اصل ۱۱۰ قانون اساسی را کف اختیاراتتان می دانند، در برابر پرسش ها، انتقادات و اعتراضات مردم چه پاسخی دارید؟”

این دانشجو پاسخ های “فرمایشی” را بی فایده دانست و گفت که پاسخ واقعی مشکلات کشور در بازگشت به قانون اساسی نهفته است.

او خواستار به رسمیت شناختن حق مردم در تعیین سرنوشت خود و تشکیل یک دستگاه قضایی “سالم، بی طرف و سفارش ناپذیر” شد.

خانم مهرابی سخنان خود را با این جمله که “راهکار در جمهوری اسلامی است، نه یک کلام بیشتر، نه یک کلام کمتر” به پایان برد.

این سخنان در حالی مطرح می شود که در ماه های اخیر اعتراضات عمومی از جمله اعتراضات خیابانی (دی ماه) و گروه های مختلف کارگری به شدت بالا گرفته است.

درحالی که این دانشجو از نگرانی هم گروهان خود از “نفس تنگه های طولانی” دانشگاه به خاطر برخوردهای امنیتی سخن گفت، آقای خامنه ای این سخنان را نشانه نشاط در میان آنها دانست اما راه حل قبلی خود با محور “انقلابی بودن” را تکرار کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا او گفت: “تحقق آرزوهایی که از طرف جوانان پرشور به راحتی بیان می شوند، با در نظر گرفتن واقعیات به این سادگی ها امکان پذیر نیست بلکه نیازمند کار و تلاش و برخی مقدمات است.”

به علاوه او از “القا مردمسالاری واقعی ایران به عنوان دیکتاتوری” انتقاد کرد.

او در پاسخ به انتقادها از صدا و سیما گفت: “مدیریت نهادهایی همچون نیروهای مسلح با رهبری است اما در قوه قضاییه و صداوسیما با وجود آنکه رؤسای آنها از طرف رهبری منصوب می شوند، مدیریت آنها با رهبری نیست و به عنوان مثال بنده در مواجهه با صداوسیما، چه در مدیریت فعلی و چه در مدیریت‌های قبلی، همواره در موضوعات مختلف موضع انتقادی داشته و دارم.”

او همچنین گفت: “راه حل اساسی برای برطرف کردن عیوب و مشکلات در برخی دستگاه‌ها همچون صداوسیما، تزریق عناصر جوان، فعال، مؤمن و پرانگیزه به این دستگاهها است و من به آنها در این خصوص تأکید کرده ام.”

آیت الله خامنه ای گفت: “من از مسائل جامعه از راه‌های مختلف مطلع و در جریان امور هستم و با در نظر گرفتن همه مسائل معتقدم نظام اسلامی در چهل سال گذشته در همه این آرمان‌ها پیشرفت کرده است.”

“برخی می گویند چرا رهبری همه مشکلات را گردن آمریکا و انگلیس خبیث می اندازد، این یک برداشت اشتباه است چرا که بنده بیشتر مشکلات و موانع را داخلی و درونی می دانم که البته دشمنان از آنها سوءاستفاده می کنند.”

خانم مهرابی در بیانیه اش از راه حل های “بخشنامه ای” که سال توسط مسئولان ابلاغ شده انتقاد کرده بود.

سخنان او یادآور اظهارات محمود وحیدنیا دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف در حضور رهبر ایران بعد از انتخابات جنجالی سال ۱۳۸۸ بود که با اعتراضات گسترده به نتیجه انتخابات و سرکوب معترضان همراه بود.

محمود وحیدنیا دارای رتبه طلای المپیاد کشوری ریاضی در سال ۱۳۸۶ است و از سال گذشته در رشته ریاضی در دانشگاه صنعتی شریف تحصیل می­کند.

این دانشجوی ریاضی دانشگاه شریف با رد هماهنگی قبلی با برگزار کنندگان مراسم، گفت: من متنی آماده کرده بودم ولی نتوانستم متن‏ام را داخل ببرم چون کلا” اجازه نمی‏دادند نامه‏ای به داخل برده شود ولی من، آن‏چیزی که از متنم به خاطر داشتم به زبان آوردم.

وی تاکید کرد: مطالبی که در این دیدار مطرح کردم کاملا اعتقادات خودم بوده و با هیچ کس هماهنگ نکردم و کسی خبر نداشت که می‏خواهم صحبت کنم حتی خانواده‏ام نیز از این موضوع، اطلاعی نداشتند.

وحیدنیا درمورد فضای ایجاد شده برای طرح سخنانش با وجود این‏که برگزارکنندگان مراسم ابتدا به وی اجازه ندادند سخن بگوید، اظهار داشت: من چند بار اجازه خواستم، رهبری هم اجازه دادند و من به راحتی رفتم و حرفهایم را در چهار سرفصل بیان کردم؛ یکی صداوسیما، دوم نقد رهبری، سوم نقد نگاه حکومت به معترضین و در نهایت درد ودلی که از وضعیت جامعه عرض کردم.

وحیدنیا تاکید کرد: انتظار نداشتم که در همان‏جا پاسخی از ایشان بشنوم یکسری دغدغه داشتم که به صورت سوال بیان کردم و امیدوارم در عمل جواب دهند.

وی اضافه کرد: من دوستان بسیاری در دانشگاه شریف و بیرون دارم که از اعتقادات و باورهای من خبر دارند و می‏توانید با همه آنها صحبت کنید و دریابید که عقاید شخصی‏ام را بر زبان جاری ساختم.

 

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در جمع گروهی از دانشجویان دستچین شده: انقلاب تمامی ندارد، تا تحقق تمدن اسلامی تبعیض هم باقی‌ست و کسانی که به آینده نومیدند، نگاهشان را تصحیح کنند

بخشی از سخنان رهبر جمهوری اسلامی در حضور این دانشجویان به مفهوم «انقلاب» اختصاص داشت و اینکه آرمان‌های انقلاب از جمله رفع تبعیض کی تحقق پیدا می‌کند. علی خامنه‌ای اعلام کرد که از مشکلات ایران به خوبی آگاه است، فاصله بین «تجربه و آرزو» را «می‌بیند و لمس می‌کند» و با این حال اعتقاد دارد که «انقلاب» تمامی ندارد، بلکه دارای مراحلی‌ست و در مرحله آخر است که با تحقق یافتن تمدن اسلامی، بخشی از آرمان‌ها هم تحقق می‌یابند: آزادی اندیشه و عمل در «چهارچوب» مورد نظر ولی فقیه و استقرار عدالت و نفی تبعیض. تا آن موقع باید با تبعیض‌ها ساخت و ناامید نشد. آن‌ها هم که ناامید شده‌اند، باید «نگاهشان را تصحیح کنند.»