اخبار روز ترکیه ؛ تحلیلگر اسرائیلی اقتصاد ترکیه را با لابی یهودی تهدید کرد / بیانیه وزارت امور خارجه ترکیه در رابطه با ۲۵ امین سالگرد قتل عام زولینگن آلمان

نگام ، ترکیه _ بورس استانبول معاملات خود را با کاهش ارزش آغاز کرد ، اردوغان: اقدامات آمریکا در شمال سوریه را صحیح نمی دانیم و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز ترکیه بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

تحلیلگر اسرائیلی اقتصاد ترکیه را با لابی یهودی تهدید کرد

ادی کوهن، عضو هیئت علمی دانشگاه برایلان و کارشناس مرکز تحقیقاتی بگین-سادات در حساب توئیتری خود با هشتک “از لیر ترکیه حمایت کنید” ضمن تهدید اقتصاد ترکیه از طریق لابی ثروتمند یهودی در جهان، خطاب به رئیس جمهور کشور نوشت “ای اردوغان سرخورده!”، “لیر ترکیه به کمترین میزان خود در تاریخ کاهش یافته است”. کوهن که مشاور دولت اسرائیل نیز هست، خطاب به اردوغان نوشت: آیا می دانی که تقریبا نیمی از ثروت جهان در اختیار یک خانواده یهودی است و آنان بزرگترین حامی اسرائیل اند؟ دیگر ثروتمندان یهودی چطور؟

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

بیانیه وزارت امور خارجه ترکیه در رابطه با ۲۵ امین سالگرد قتل عام زولینگن آلمان

ترکیه در ۲۵ امین سالگرد حمله نژاد پرستانه بر علیه شهروندان ترکیه در شهر زولینگن آلمان یاد ۵ شهروند ترکیه را گرامی داشت.در اطلاعیه صادره از سوی وزارت أمور خارجه ترکیه آمده است : یاد عزیز ۵ شهروند ترکیه در روز ۲۹ ام ماه می سال ۱۹۹۳ را که در نتیجه آتش سوزی عمدی یک گروه نژاد پرست جان باختند در ۲۵ امین سالگرد درگذشت شان با رحمت و احترام گرامی می داریم.در اطلاعیه مذکور ضمن اظهار امیدواری از اینکه مشابه این گونه تراژدی ها تکرار نشود گفته شد : عیلرغم گذشت ربع قرن از وقوع این حادثه ناگوار امروزه با نگرانی شاهد افزایش روز افزون نژاد پرستی و حرکت های ضد اسلامی در اروپا می شویم. بدین وسیله یکبار دیگر می خواهیم به لزوم اتخاذ تدابیر موثر در مبارزه با نژاد پرستی که مسئله مشترک تمامی بشریت است و بویژه استفاده از زبانی موثر از سوی سیاستمداران و رسانه های گروهی در این مبارزه تاکید کنیم.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

بورس استانبول معاملات خود را با کاهش ارزش آغاز کرد

شاخص «بیست-۱۰۰» بورس استانبول امروز سه‌شنبه ۲۹ مه، معاملات خود را با کاهش ۰.۵۶ درصدی معادل ۵۹۵.۰۰ واحد آغاز کرد و در سطح ۱۰۵.۹۳۰.۲۶ واحد قرار گرفت.شاخص بخش بانکداری ۰.۰۵ درصد و شاخص هلدینگ‌ها نیز با ۰.۰۴ درصد کاهش ارزش مواجه شدند.شاخص بخش‌ ورزش با رشد ۰.۸۴ درصدی بیشترین سود و شاخص فولاد با افت ۵.۴۲ درصدی بیشترین کاهش سود را برای سهامداران خود به همراه داشت.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

برگزاری سمپوزیوم تحقیقات ترک شناسی معاصر در آنکارا

سمپوزیوم تحقیقات ترک شناسی معاصر، امروز ۲۸ می ۲۰۱۸، به مناسبت صدمین سالروز تاسیس جمهوری دموکراتیک آذربایجان و به یاد محمد امین رسول زاده بنیان گذار جمهوری آذربایجان آغاز گردید.این سمپوزیوم از سوی گروه ادبیات و لهجه های معاصر زبان ترکی دانشکده زبان، تاریخ و جغرافیای دانشگاه آنکارا و بنیاد عالی فرهنگ، زبان و تاریخ آتاترک برگزار میگردد.پیش از آغاز سمپوزیوم، از مزار محمد امین رسول زاده بنیانگذار جمهوری آذربایجان زیارت به عمل امده و سپس راس ساعت ۱۰ بامداد نیز، مراسم افتتاح این سمپوزیوم با سخنرانی پرفسور دکتر سما باروتچو اوزاوندر رئیس گروه ادبیات و لهجه های معاصر زبان ترکی آغاز شد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

اردوغان: اقدامات آمریکا در شمال سوریه را صحیح نمی دانیم

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در گفتگوی زنده تلویزیونی شبکه خبرترک ترکیه از اقدامات آمریکا در شمال سوریه انتقاد کرد و گفت: اقدام آمریکا در انتقال پنج هزار کامیون سلاح به شمال سوریه را صحیح نمی دانیم. شما این تسلیحات را برای چه کسانی می آورید؟اردوغان اظهار داشت: آمریکا باید به اتحاد و شراکت استراتژیک خود با ترکیه در چارچوب ناتو توجه داشته باشد. در غیر این صورت ما نیز مجبور به تجدید ارزیابی‌های خود هستیم.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

پیام تبریک چاووش اوغلو به آذربایجان: “پرچمی که یکبار افراشته شده هرگز پایین نمی آید”

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس جمهوری آذربایجان تبریک گفت.چاووش اوغلو از حساب کاربری رسمی خود در تویتر پیام تبریک منتشر کرد. چاووش اوغلو در پیام خود جمله “پرچمی که یکبار افراشته شده هرگز پایین نمی آید” جای داد. چاووش اوغلو در پیام خود نوشت: “به امید صدها سال! جان آذربایجان” وزیر امور خارجه ترکیه در پیام تویتر خود از هشتگ #Azerbaycan100 استفاده کرد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید