هشدار نمایندگان مجلس نسبت به گسترش پدیده تنها زیستی در ایران ، زنگ خطر افزایش آمار خانواده های تک نفره در کشور

نگام ، اجتماعی _ چندی پیش بود که سمیه محمودی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از پدیده دختران سالمند در ایران خبر داد و آن را به عنوان یک «آسیب‌ اجتماعی» نگران‌کننده دانست و نماینده دیگری نسبت به آمار بالای جوانان مجرد هشدار داد. حال علی کرد، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از گسترش پدیده تنها زیستی در کشور سخن گفته و نسبت به افزایش تمایل جوانان به زندگی مجردی هشدار داد.

سارا آکالین _ سمیه محمودی به خبرگزاری خانه ملت، رسانه وابسته به مجلس با هشدار نسبت به افزایش گرایش جوانان به تنها زیستی و زندگی مجردی، تصریح کرد: تنها زیستی می تواند خواسته یا ناخواسته و بنا به دلایلی مانند افزایش سن ازدواج، طلاق، فوت والدین، مشکلات اقتصادی، تحصیل و مهاجرت باشد؛ متاسفانه طی سال های اخیر زندگی مجردی افزایش یافته و بیم آن می رود که به فرهنگ تبدیل شده و بنیان خانواده ها را دچار چالش کند.
او با یادآوری اینکه با افزایش آمار طلاق و کاهش ازدواج، زندگی مجردی، خانواده های تک نفر و پدیده تنهازیستی در کلانشهرها به ویژه تهران افزایش یافته است، گفت: عواملی مانند گسست جامعه، پدیده شهرنشینی، افزایش سن ازدواج و بی رغبتی نسبت به آن، تغییر کارکرد خانواده و شکاف نسلی در گسترش خانواده های تک نفره موثر بوده و به دلیل آنکه در کلانشهرها فرصت بیشتری برای اشتغال و تحصیل وجود دارد بنابراین جوانان با مهاجرت به زندگی مجردی و تنهازیستی خو گرفته و تمایلی به ازدواج و زندگی متاهلی از خود نشان نمی دهند.
این نماینده مجلس در ادامه به پیامدهای تنهازیستی اشاره کرده و گفت پدیده تنهازیستی گسترش آسیب های اجتماعی در کشور را به همراه دارد و معضلی اجتماعی است و اغلب افرادی که تنهازیستی را انتخاب می کنند تحصیلکرده هستند و این امر زنگ خطری جدی جهت کاهش ازدواج و شیوع آسیب های اجتماعی است.
به گفته او بیکاری و مشکلات اقتصادی می تواند یکی از عوامل موثر در روی آوردن جوانان به سمت زندگی مجردی باشد.
روح الله بابایی صالح، عضو هیات رییسه کمیسیون اجتماعی مجلس نیز نسبت به روی آوردن جوانان به سمت تنها زیستی و زندگی مجردی هشدار داد و گفت
در گذشته تنهازیستی به شکل ناخواسته و به دلیل فوت والدین سایر اعضای خانواده و طلاق بود اما با مدرنیته شدن و تغییر ساختار زندگی افراد به سمت تنها زیستی و زندگی مجردی روی آورده اند.
او افزود: افزایش سن ازدواج و بی رغبتی نسبت به آن، مشکلات اقتصادی، طلاق و مهاجرت به منظور کار و تحصیل را در بروز پدیده تنهازیستی موثر دانست و گفت: خانه های مجردی بسیار آسیب زا و حادثه ساز بوده و آسیب های اجتماعی ناشی از آنها به ویژه روابط نامشروع جامعه را تهدید می کند.
وی فقر و مشکلات اقتصادی را در افزایش سن ازدواج موثر دانست و افزود: افزایش سن ازدواج در بروز تنهازیستی و رشد آن نقش موثری داشته و فقر و مشکلات اقتصادی رابطه تنگاتنگ با افزایش سن ازدواج دارد. موضوعی که به کرات مطرح می شود و نگرانی ها در مورد آن تشدید می یابد. اما واقعیتی قابل انکار است و افزایش فقر و مشکلات اقتصادی در ابعادی گسترده زندگی شهروندان را تحت تاثیر منفی قرار داده و تنها زیستی و عدم ازدواج جوانان یکی از این پیامدهاست که این روزها نمایندگان مجلس به کرات درباره آن سخن گفته و خواستار ورود دولت به این مساله هستند.

One thought on “هشدار نمایندگان مجلس نسبت به گسترش پدیده تنها زیستی در ایران ، زنگ خطر افزایش آمار خانواده های تک نفره در کشور

Comments are closed.