نماینده مجلس: برخوردهای سلبی در ایران در حال افزایش است ، نزدیک ۴۰ سال است برخوردهای سلبی و پلیسی در کشور اعمال می شود

نگام ، اجتماعی _ در پی اظهارات مقام پلیس مبنی بر عدم اجازه به کافی‌شاپ‌ها و قهوه‌خانه‌ها برای پخش مسابقات فوتبال انتقادات بسیاری در این رابطه صورت گرفت که گویای غیرمنطقی بودن این اظهارات بوده است. اما پاسخ احمد حمزه یکی از نمایندگان مجلس در این زمینه حائز اهمیت است به گونه ای که این نماینده نهاد قانون گذار صراحتا رویکرد سلبی پلیس بعد از انقلاب اسلامی را زیر سوالم می برد. او با تاکید بر اینکه هیچ گونه توجیه منطقی برای جلوگیری از پخش مسابقات جام جهانی در قهوه خانه ها وجود ندارد، می گوید برخوردهای سلبی و پلیسی طی ۴۰ سال جوابگو نبوده است.

سارا آکالین _ این نماینده مجلس با انتقاد از اینکه برخوردهای سلبی در کشور در حال افزایش است، افزود: نزدیک ۴۰ سال است چنین برخوردهایی اعمال می شود و به هیچ وجه جوابگو نبوده و نتیجه مثبتی نداشته است اما متاسفانه حاضر به تغییر رویه و مسیر نیستیم.
او در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت تاکید می کند رییس پلیس پایتخت باید در اظهارات خود مبنی بر ممانعت از پخش مسابقات فوتبال در کافی شاپ ها و قهوه خانه ها تجدیدنظر کند، نباید با برخوردهای سلبی انگیزه شادی کردن را از مردم گرفت و آنها را از شادی گروهی مشروع دور کرد زیرا با نهادینه کردن شادی و نشاط مشروع می توان از تفریحات ناسالم و آسیب های اجتماعی پیشگیری کرد.
او با بیان اینکه هیچ گونه توجیه و دلیل منطقی برای جلوگیری از پخش مسابقات جام جهانی در قهوه خانه ها و کافی شاپ ها وجود ندارد، تصریح می کند: به هیچ وجه موافق این گونه برخوردهای سلبی و پلیسی نیستم.
او می گوید مشخص نیست چرا پلیس چنین تصمیمی را گرفته و باید در رابطه با اعمال چنین تصمیمی توضیحات لازم را ارائه کند زیرا تماشای گروهی فوتبال در فضاهای عمومی هیچ خطری را متوجه امنیت و نظم کشور نمی کند.

محمدجواد جمالی نوبندگانی به موازات این اظهارات،

عضو فراکسیون ورزش در مجلس ممنوعیت پخش فوتبال در اماکن عمومی را مواجهه با شادی‌‌های سالم در جامعه دانست.
او با یادآوری شادی عمومی مردم در خیابان‌ها و معابر پس از بازی‌های تیم ملی فوتبال ایران با استرالیا و آمریکا در جام جهانی ١٩٩٨، می افزاید: هنوز هم مزه آن شادی گروهی زیر دندان‌های افرادی است که آن روز را تجربه کردند؛ این درحالی است که تجربه ثابت کرده مردم در تجمع‌های تفریح‌گونه خود هیچگاه مشکل خاصی را ایجاد نکرده و به شئونات پایبند بوده‌اند.
او با تاکید بر اینکه نیروی انتظامی باید در کنار مردم باشد و نظم و امنیت را با بودن در کنار آن‌ها ایجاد کند نه در مقابل‌شان، می گوید: مجلس و فراکسیون ورزش و البته کمیسیون‌های همچون کمیسیون فرهنگی و اجتماعی نیز باید در کنار کارشناسان به نیروی انتظامی و دیگر مسئولان تصمیم‌گیرنده مشاوره داده تا جای محروم کردن مردم از شادی‌های دسته‌جمعی و به اصلاح پاک کردن صورت مسئله، بهترین تصمیم گرفته شود و مردم از کنار هم بودن محروم نشوند.
به گفته وی، شهروندان در سال‌های گذشته ثابت کردند در زمان‌های مرتبط با شادی‌های ملی فقط به شادی می‌پردازند؛ نه رفتارهای آزاردهنده.
این نماینده مجلس می افزاید جوانان باید فرصتی برای تخلیه انرژی‌های خود پیدا کنند بنابراین باید به این تجمع‌ها به چشم فرصت نگاه کرد نه تهدید چراکه در غیر این صورت تجمع انرژی‌ها منجر به سرخوردگی و فوران آن در موقعیت‌های غیرمعقول خواهد شد.
اما نکته مهم دیگری که در این رابطه مطرح شد این بود که عبدالرضا عزیزی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت تماشای گروهی مسابقات ورزشی سالم ترین تفریح مردم است؛ نباید بیش از حد مردم را تحت فشار قرار داد و در تفریحات سالم مردم دخالت کرد.

One thought on “نماینده مجلس: برخوردهای سلبی در ایران در حال افزایش است ، نزدیک ۴۰ سال است برخوردهای سلبی و پلیسی در کشور اعمال می شود

Comments are closed.