اخبار روز ترکیه ؛ اظهارات چاووش‌اوغلو درباره توهین لوپوئن به ترکیه / کنسرت نانسی عجرم در استانبول / اردوغان: پنج سال دیگر از ملت فرصت خدمت می‌خواهم

نگام ، ترکیه _ دعوت مرکل از اردوغان جهت سفر به آلمان ، یلدریم: میان شهروندان ترکیه تبعیض قائل نشده‌ایم و چند خبر دیگر ، از مهم ترین اخبار روز ترکیه بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

اظهارات چاووش‌اوغلو درباره توهین لوپوئن به ترکیه

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه طی مطلبی در توئیتر خود در واکنش به انتقاد امانوئل مکرون از پایین کشیدن پوستر تبلیغاتی مجله فرانسوی لوپوئن توسط ترک‌ها نوشت: دموکراسی با تحمیل تحقیر، ناسزا و دروغ به یک طرف میسر نمی شود، بلکه نظرات و حساسیت های طرف مقابل نیز باید در نظر گرفت.در ادامه این مطلب که به زبان ترکی و فرانسوی منتشر شده، آمده است: واکنش جامعه مدنی ترک در فرانسه نیز به این خاطر است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

کنسرت نانسی عجرم در استانبول

نانسی عجرم، خواننده لبنانی دومین روز عید سعید فطر در هتل و مرکز کنگره استانبول پولمن به روی صحنه می رود.این خواننده محبوب لبنانی نخستین آلبوم خود را زمانیکه تنها پانزده سال داشت، در سال ۱۹۹۸ تحت عنوان « محتاج لک» روانه بازار کرد.عجرم با انتشار آلبوم «شخبط شخابیط» برای کودکان شهرت جهانی یافت.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

اردوغان: پنج سال دیگر از ملت فرصت خدمت می‌خواهم

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در میتینگ تبلیغاتی شهرستان چورلو در استان تکیرداغ گفت: “به کار و تلاش برای تامین رفاه، آرامش و سلامت ۸۱ میلیون شهروند بدون اعمال تبعیض ادامه خواهیم داد. برای انجام این مهم، پنج سال دیگر از شما فرصت خدمت می‌خواهم”.وی افزود: “حزب عدالت و توسعه تاکنون وعده‌ای نداده که توان انجام آن را نداشته باشد. تمام وعده‌های ما به خواست خدا تحقق یافته است. قصد دادن وعده‌های توخالی نداریم، بلکه دنبال سازندگی هستیم”.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

دعوت مرکل از اردوغان جهت سفر به آلمان

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه طی سخنانی آلمان اظهار داشت: آنگلا مرکل، از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دعوت کرده تا پس از انتخابات ۲۴ ژوئن به برلین سفر کند.چاووش‌اوغلو که برای شرکت در مراسم بیست و پنجمین سالگرد حمله نژادپرستانه به مهاجران ترک در زولینگن به آلمان رفته است افزود: این دعوتنامه را به اردوغان ابلاغ خواهم کرد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

یلدریم: میان شهروندان ترکیه تبعیض قائل نشده‌ایم

بنعلی یلدریم، نخست‌وزیر ترکیه طی سخنانی یک گردهمایی حزب عدالت و توسعه در شهر شرناق واقع در جنوب‌شرق کشور ضمن تبریک ماه رمضان گفت: “تک تک شهروندان ترکیه تاج سر ما هستند. هیچ‌گونه تبعیضی در این زمینه را قبول نداریم”.وی با تاکید بر پیوند حزب عدالت و توسعه با تک تک شهروندان در چهار گوشه ترکیه افزود:”کرد‌ها مشکلی با نام پ.ک.ک داشتند که آن را حل کردیم. دیگر اجازه نخواهیم داد این گروه تروریستی خائن بین ما نفوذ کند. کسانی که از پنسیلوانیا یا قندیل خط می‌گیرند قدرت رویارویی با ما را ندارند”.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

مسجد ایاصوفیه، مهمترین نماد فتح استانبول

مسجد ایاصوفیه یکی از مهمترین نمادهای فتح استانبول ( ۱۴۵۳ میلادی) است که به دلیل ویژگیهای تاریخی و زیبائیهای هنری اش به صورت گسترده ای مورد توجه توریستهای داخلی و خارجی قرار دارد.این بنا که توسط مورخان به عنوان ” هشتمین شگفتی جهان” توصیف شده است در سال ۹۱۶ به عنوان کلیسا مورد استفاده قرار گرفت و از سال ۱۴۵۳ پس از فتح استانبول به امر سلطان محمد فاتح هفتمین امپراتور عثمانی به عنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفت و در حدود ۴۸۲ سال در این موقعیت داشت.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید