لاریجانی رکورد زد / «پزشکیان و مطهری» نواب رئیس باقی ماندند / حاجی‌بابایی منجی لاریجانی شد

نگام ، سیاسی _ انتخابات هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی صبح امروز چهارشنبه با حضور ۲۷۹ نماینده برگزار شد و علی لاریجانی در دور دوم انتخابات با کسب ۱۴۷ رأی برای سومین سال مجلس دهم به عنوان رئیس قوه مقننه ابقا شد.

 

از بین ۲۷۲ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی عارف ۱۱۴ رای، حمیدرضا حاجی‌بابایی ۵۴ رای و علی لاریجانی ۱۰۴ رای کسب کردند.

بر این اساس چون آرای کاندیداهای ریاست مجلس به حد نصاب نرسیده است رای‌گیری مجددا انجام خواهد شد.

حاجی‌بابایی در دور دوم رای‌گیری اعلام کرد که به نفع لاریجانی از انتخابات ریاست مجلس انصراف می‌دهد.

علی لاریجانی با ۱۴۴ رای به عنوان رئیس مجلس انتخاب شد. در دور اول رای‌گیری ، عارف رای اول را کسب کرد اما چون آرا کافی نبود انتخابات به دور دوم کشیده شد.

حاجی بابایی در دور دوم اعلام کرد که به نفع لاریجانی کنار می‌رود.

محمدرضا عارف با ۱۲۳ رای از مجموع ۲۷۹ رای نتوانست در دور دوم اکثریت آرا را از آن خود کند.

در انتخابات نواب رئیس مجلس، از مجموع ۲۷۹ رای، علی مطهری با ۱۴۳ رای و مسعود پزشکیان با ۱۵۷ رای به عنوان نواب رئیس مجلس انتخاب شدند.

علی مطهری، مسعود پزشکیان، عبدالرضا مصری و هادی قوامی در این دوره کاندیدای جایگاه نواب رئیس بودند.

به دلیل اتفاقات انتخابات ریاست مجلس دو فراکسیون مستقلین و ولایی با یکدیگر ائتلاف کرده و هر یک تنها یکی از نامزدهای خود را برای نایب رئیسی معرفی کردند.

بر این اساس فراکسیون نمایندگان ولایی با معرفی عبدالرضا مصری کاندیدای نخست خود، از معرفی محمد دهقانی کاندیدای نفر دوم انصراف داد و فراکسیون مستقلین ولایی بالعکس هادی قوامی کاندیدای دوم خود را معرفی کرد و از معرفی عزت الله یوسفیان ملا کاندیدای نخست خود برای کرسی نواب رئیس انصراف داد.

 

تبریک عارف به لاریجانی/ دیده‌بوسی نمایندگان با رئیس فراکسیون امید

محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس  به همراه محمدرضا تابش و سیدابولفضل موسوی بیوکی در جایگاه هیأت رئیسه برای تبریک انتخاب لاریجانی برای ریاست مجلس، حضور یافتند.

محمدرضا عارف خطاب به لاریجانی انتخاب وی را به عنوان ریاست مجلس دهم شورای اسلامی تبریک گفت.

عارف با حضور در میان نمایندگان انتخاب نایب رئیسان مجلس را هم به علی مطهری و مسعود پزشکیان تبریک گفت و برخی نمایندگان هم با جمع شدن دور  وی با او دیده‌بوسی کردند.

 

تداوم ریاست لاریجانی بر مجلس

علی لاریجانی از سال ۱۳۸۷ در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی بر کرسی ریاست مجلس تکیه زده است و امروز نیز برای یازدهمین سال رئیس مجلس شورای اسلامی ماند.

لاریجانی پس از انتخاب مجددش بعنوان رئیس مجلس گفت: ان‌شالله با وفاق در مجلس بتوانیم برای حل مشکلات مردم همت کنیم.

 

«پزشکیان و مطهری» نواب رئیس باقی ماندند

در ادامه این جلسه، چهار نفر نامزد انتخابات نواب رئیس مجلس شدند که به تفکیک فراکسیون ها، مسعود پزشکیان و علی مطهری از سوی فراکیسیون امید و عبدالرضا مصری و هادی قوامی از سوی فراکسیون ولایی و مستقلان مجلس شورای اسلامی انتخاب شدند.

گفتنی است یوسفیان و دهقان دیگر نمایندگان نامزدی برای انتخابات نواب رئیس مجلس بودند که هر دو از این انتخابات انصراف دادند.

نتایج شمارش آراء انتخابات نواب رئیس مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:

تعداد آراء مأخوذه:۲۷۹

مسعود پزشکیان:۱۵۷

علی مطهری:۱۴۳

هادی قوامی:۸۱

عبدالرضا مصری:۱۳۴

بر همین اساس، مسعود پزشکیان به عنوان نائب رئیس اول و علی مطهری به عنوان نائب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی انتخاب شدند.

کاندیداتوری ۲۰ نماینده برای صندلی های دبیری هیات رئیسه مجلس

پس از انتخاب رئیس و نواب، ۲۰ نفر از نمایندگان برای تصدی ۶ سمت دبیری هیئت رئیسه نامزد شدند.

بر اساس اعلام هیات رئیسه مجلس اسلامی، یوسف‌نژاد، حسین زاده، زرآبادی، رحیمی، ساعی، قاضی زاده هاشمی، امیرآبادی فراهانی، رنجبرزاده، لارگانی، ادیانی، زارع، خضری، صباغیان، فرهنگی، جمالی، کاتب، الماسی، افتخاری، فرشادان و زهرا سعیدی برای تصدی ۶ سمت دبیری هیئت رئیسه نامزد شدند.

 

منشی های هیات رئیسه مجلس مشخص شدند/ انتخاب وکیلی، رحیمی و یوسف‌نژاد از فراکسیون امید

علی‌اصغر یوسف‌نژاد با ۱۲۹ رای، محمدعلی وکیلی با ۱۳۴ رای و علیرضا رحیمی با ۱۰۴ رای به عنوان نامزدهای فراکسیون امید، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی با ۱۲۹ رای، اکبر رنجبرزاده با ۹۵ رای ، امیرآبادی با ۹۷ رای به عنوان نامزدهای فراکسیون ولایی به عنوان دبیران هیات رئیسه انتخاب شدند.

فرهنگی و رنجبرزاده هر دو ۹۵ رای کسب کردند که در قرعه‌کشین این دو نماینده، قرعه به نام رنجبرزاده افتاد.

بعد از انتخاب رئیس مجلس فراکسیون‌های ولایی و مستقلین با یکدیگر ائتلاف کردند.

 

۱۳ نماینده برای «کارپردازی» مجلس نامزد شدند

در ادامه جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان انتخابات هیات رئیسه مجلس، نامزدهای کارپردازی مجلس معرفی شدند.

بر این اساس، اسداله عباسی، حسین مقصودی، محمود بهمنی، بهروز نعمتی، رسول خضری، پروانه سلحشوری، فرید موسوی، حسن لطفی، محمدرضا منصوری، محمد حسن نژاد، محمد قسیم عثمانی، حسن نوروزی و محمد آشوری نامزد کارپردازی مجلس شدند.

 

۳ ناظر هیأت رئیسه مجلس انتخاب شدند

 

با برگزاری بخش پایانی انتخابات هیأت رئیسه مجلس در سال سوم مجلس دهم، سه ناظر هیأت رئیسه مشخص شدند.

بر این اساس از مجموع ۲۴۱ رأی مأخوذه، اسدالله عباسی نماینده مردم رودسر و املش با ۹۶ رأی، بهروز نعمتی نماینده مردم تهران با ۹۶ رأی و محمد آشوری تازیانی نماینده مردم بندرعباس با ۸۹ رأی مجدداً به عنوان ناظران هیأت رئیسه انتخاب شدند.

 

قدرت‌نمایی امیدی‌ها در سال سوم/حاجی‌بابایی منجی لاریجانی شد

حمیدرضا حاجی بابایی با توجه به میزان آرای خود نسبت به دو کاندیدای دیگر، اعلام انصراف کرد اما در کمال تعجب و در میان اعتراض بسیاری از نمایندگان، وی پشت تریبون سخنرانی مجلس حاضر شد و اعلام کرد که به نفع علی لاریجانی انصراف داده است.

و بدین شکل بود که در مرحله دوم انتخابات ریاست مجلس، لاریجانی تنها با فاصله ۲۴ رای نسبت به محمدرضا عارف مجددا رییس مجلس شد. در مرحله دوم عارف ۱۲۳ رای، لاریجانی ۱۴۷ رای از مجموع ۲۷۹ رای ماخوذه را با احتساب ۹ رای باطله کسب کردند.

در جریان انتخاب دبیران هیات رییسه نیز از شش دبیر فراکسیون امید توانست دو کاندیدای خود یعنی رحیمی و یوسف‌نژاد را به فهرست قبلی اضافه کند و به این ترتیب رحیمی، یوسف‌نژاد و محمدرضا وکیلی سه نماینده فراکسیون امید از مجموع شش دبیر هیات رییسه انتخاب شدند.

اما پس از اعلام کاندیداهای کارپردازی، عباسی، نعمتی و آشوری توانستند مجددا در این سمت ابقا شوند. به این ترتیب فراکسیون امید با ۵ کرسی، فراکسیون نمایندگان ولایی ۴ کرسی و فراکسیون مستقلین ۳ کرسی از کرسی‌های هیات رییسه مجلس برای سال سوم دوره دهم را تصاحب کردند.

نکته قابل توجه در این انتخابات این بود که از بین سه کاندیدای زن و سه کاندیدای اهل تسنن، هیچ کدام موفق به کسب آرای صحن مجلس نشدند.

مشاجره لفظی لاریجانی و کواکبیان بر سر ریاست مجلس

مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس در نشست علنی امروز پارلمان طی تذکر شفاهی خطاب به لاریجانی اظهار داشت: آقای لاریجانی! هر چند که شما رئیس مجلس شدید و ما به شما تبریک می‌گوییم. ارادت ما به شما هم قطعی شده است.

وی افزود: اما نباید آقای حاجی‌بابایی پشت تریبون مجلس تبلیغ می‌کرد.

بر اساس این گزارش لاریجانی خطاب به کواکبیان گفت: ما هم امیدواریم که اخطارهای شما از این به بعد بر اساس آئین‌نامه باشد چرا که هیچ اشکال قانونی برای انصراف آقای حاجی‌بابایی وجود نداشت.

در این هنگام کواکبیان خطاب به لاریجانی عنوان کرد: اما ما دیدیم که آقای حاجی‌بابایی به نفع شما کنار کشیدند و این را هم اعلام کرد. در هر صورت ما این را پذیرفتیم.

لاریجانی در پاسخ به وی گفت: اینکه شما بپذیرید قبول کنید یا نکنید برای ما مهم نیست که کواکبیان در پاسخ به وی گفت همین رفتار و اخلاق‌تان بد است.

کواکبیان ادامه داد: در هر صورت آقای حاجی‌بابایی نباید از تریبون مجلس تبلیغ می کرد هر چند ما معتقدیم اصلاح‌طلبان پیروز هستند چرا که رای‌شان به کاندیدای مورد نظر خود از ۱۰۵ به ۱۲۳ افزایش یافت.

عضو فراکسیون امید مجلس در ادامه عنوان کرد: ما معتقدیم اخلاق خوب برای آینده مجلس خوب است. امیدواریم شما از این به بعد فرز استیکر (اولین سخنگو) ما باشید. خیلی هم رئیس نباشید.

لاریجانی در پایان گفت:‌ شما به اصل ۴۰ قانون اساسی استناد کردید در حالی که اعمال حق فردی نباید منجر به اضرار غیر شود.

 

هیات رئیسه جدید مجلس سوگند یاد کرد

در پایان جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی، هیات رئیسه جدید مجلس برای سال سوم شامل علی لاریجانی، مسعود پزشکیان، علی مطهری، بهروز نعمتی، محمد آشوری، اسدلله عباسی، اکبر رنجبرزاده، علیرضا رحیمی، احمد امیرآبادی، وکیلی،‌ علی اصغر یوسف نژاد و امیرحسین قاضی زاده هاشمی سوگند یاد کردند.

متن سوگند اعضای هیات رئیسه دائم به شرح زیر است:

“من به عنوان عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در برابر قرآن مجید به خداوند قادر متعال سوگند یاد می‌کنم که حداکثر توان خود را برای اجرای آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با مراعات بی‌طرفی کامل در انجام وظایف به‌کار گیرم و از هرگونه اقدام مخالف آیین‌نامه اجتناب نمایم.”

 

One thought on “لاریجانی رکورد زد / «پزشکیان و مطهری» نواب رئیس باقی ماندند / حاجی‌بابایی منجی لاریجانی شد

Comments are closed.